W czwartek późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw pojawiły się dwa rozporządzenia dotyczące wprowadzonego na granicy z Białorusią stanu wyjątkowego. Wiemy już, jakie obostrzenia wprowadził na tym terenie rząd.
Kiedy tylko z ust premiera Mateusza Morawieckiego padła w środę zapowiedź o wprowadzeniu stanu wyjątkowego w miejscowościach na granicy z Białorusią od razu zaczęto się zastanawiać, jakie dokładnie obostrzenia zostaną w nich wprowadzone.
Przede wszystkim w 183 miejscowościach województw podlaskiego i lubelskiego zawieszono możliwość organizowania:
zgromadzeń publicznych,
imprez masowych,
imprez artystycznych,
imprez rozrywkowych.
Na tym terenie nie mogą przebywać osoby z zewnątrz, które nie zamieszkują danych miejscowości. Będzie to weryfikowane przez patrole wojska, policji i Straży Granicznej, dlatego każda dorosła osoba ma obowiązek posiadania w miejscach publicznych dowodu osobistego, a osoby uczące się poniżej 18 roku życia – legitymację szkolną.
Zakaz przebywania na obszarze objętym stanem wyjątkowym nie dotyczy:
osób zapewniających obsługę urzędów administracji publicznej i ich jednostek organizacyjnych;
osób przebywających w tych jednostkach w celu załatwienia spraw administracyjnych;
osób pracujących zarobkowo w podmiotach prowadzących działalność gospodarczą na tym obszarze;
osób wykonujących na stałe działalność gospodarczą na tym obszarze;
osób świadczących usługi pocztowe, kurierskie, dostawcze i zaopatrzeniowe;
osób posiadających nieruchomości na tym terenie;
rolników pracujących w gospodarstwach;
uczniów, studentów i ich opiekunów w czasie pobierania nauki;
opiekunów dzieci do lat 3;
osób uczestniczących w praktykach kultu religijnego, chrzcinach, ślubach, weselach i pogrzebach.
Rzecz jasna, obostrzenia nie dotyczą także służb mundurowych i medycznych, które pełnia służbę lub podejmują interwencję na tym obszarze oraz osób, które jadą na przejście graniczne w celu przekroczenia granicy.
Do wspomnianych 183 miejscowości nie wjadą także dziennikarze, którzy nie zostali wymienieni w wyjątkach od rozporządzenia oraz dotyczą ich dalsze zapisy w sprawie ograniczenia dostępu do informacji.
Na tych terenach został bowiem ograniczony dostęp do informacji o działaniach prowadzonych na obszarze objętym stanem wyjątkowym związanych z ochroną granicy państwowej oraz zapobieganiem i przeciwdziałaniem nielegalnej migracji. Nie można tam także w jakikolwiek sposób utrwalać obiektów i obszarów obejmujących infrastrukturę graniczną, w tym również wizerunków funkcjonariusz Straży Granicznej, policji i żołnierzy Wojska Polskiego. Mogą to jedynie robić sami funkcjonariusze.
"Informacje o wprowadzonych ograniczeniach właściwy wojewoda podaje niezwłocznie do wiadomości publicznej przez rozplakatowanie w miejscach publicznych, a także w sposób zwyczajowo przyjęty na terenie miejscowości wchodzących w skład obszaru, na którym wprowadzono stan wyjątkowy. Informacje o objęciu obszaru stanem wyjątkowym mogą zostać zamieszczone także na tablicach informacyjnych" – napisano w rozporządzeniu.
Zakaz dotyczy broni, "w tym w stanie rozładowanym, i amunicji, do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 maja 1999 r. o broni i amunicji" – czytamy w rozporządzeniu.
Ograniczenie dotyczy też materiałów wybuchowych, "do których stosuje się przepisy ustawy z dnia 21 czerwca 2002 r. o materiałach wybuchowych przeznaczonych do użytku cywilnego".
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut