Lider ugrupowania “Polska 2050” obchodzi dziś 45 urodziny. Szymon Hołownia przeszedł długą drogę, zanim został politykiem. Był dziennikarzem i publicystą w największych polskich gazetach, potem został prowadzącym "Mam talent!". Z roli tej zrezygnował po 12 latach, aby wejść do świata polityki i zawalczyć o fotel prezydencki. Ma o 11 lat młodszą żonę, która jest pilotką MIG- 29 i córkę Manię.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Kim jest Szymon Hołownia?
Hołownia w polskiej polityce pojawił się niespodziewanie pod koniec 2019 roku, kiedy ogłosił, że zdecydował się wystartować w wyborach prezydenckich. Popularność zdobył już wcześniej, kiedy prowadził wraz z Marcinem Prokopem “Mam talent!” w TVN. Znany był też ze swoich konserwatywnych poglądów i deklarowania swojej katolickiej wiary. Hołownia działa w licznych organizacjach charytatywnych, założył Fundację Kasisi, skupiającą się na prowadzeniu domu dziecka w Zambii. Przez lata pracował też jako dziennikarz w największych polskich gazetach: “Gazecie Wyborczej”, "Newsweek Polska”, "Rzeczpospolitej”, "Wprost”. Na swoim koncie ma 22 książki. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów.
Hołownia: pochodzenie i młodość
Szymon Hołownia urodził się w Białymstoku 3 września 1976 roku. W latach 90. jego ojciec był radnym i wiceprezydentem stolicy Podlasia. Po zakończeniu nauki w Społecznym Liceum Ogólnokształcące “Fabryczna 10”, wybrał studia psychologiczne warszawskiej Szkole Wyższej Psychologii Społecznej, jednak studiów nie ukończył. Skupił się na pracy zawodowej, w tym momencie swojego życia marzył o karierze dziennikarskiej
Dziennikarz i publicysta
Początkowo pisał dla działu kultura “Gazety Wyborczej”, a następnie został felietonistą i redaktorem działu społecznego “Newsweeka”. Pisał też dla “Rzeczpospolitej” jako redaktor działu Plus Minus. Publikował też w “Kulturze Popularnej”, “Machinie”, “Przewodniku Katolickim”, “Tygodniku Powszechnym”, “Więzi”. Jako felietonista publikował też we “Wprost” oraz “Tygodniku Powszechnym”.
Hołownia za swoją dziennikarską pracę został nagrodzony dwiema nagrodami Grand Press – w 2006 za rozmowę z teologiem ks. prof. Jerzym Szymikiem “Niebo dla gołębi” oraz w 2007 za wywiad z etykiem i filozofem dr. Kazimierzem Szałatą “Pamięta Pan Hioba?”. Na koncie ma również nagrodę „Ślad”, MediaTory, Wiktora Publiczności.
Szymon Hołownia nie tylko pisał, ale także pracował w radiu. Prowadził audycje w Radiu Białystok i radiu Vox FM, współpracował także z Radiem PiN. A potem zaczął pojawiać się w programach telewizyjnych był prowadzącym program “Po prostu pytam” w TVP1, prowadził przegląd prasy w “Dzień dobry TVN” Był też przez pięć lat dyrektorem programowym stacji Religia.tv. Jednak największą popularność zdobył jako prowadzący “Mam talent!” w stacji TVN. W programie pracował aż 12 lat, decyzję o odejściu ogłosił w 2019 roku, jak się okazało, powodem zrezygnowania z pracy był udział w wyborach na prezydenta Polski.
Szymon Hołownia – polityk
Oficjalną decyzję o kandydowaniu na prezydenta RP ogłosił 8 grudnia 2019 roku w Gdańskim Teatrze Szekspirowskim. Tam też pokazał swój pierwszy spot wyborczy. Swoją kampanię oparł niemal całkowicie na wolontariuszach działających przy biurach lokalnych w 16 największych miastach Polski oraz na środkach z obywatelskiej zbiórki. Szybko zaczął zyskiwać w sondażach i stał się jednym z poważniejszych kandydatów. W czerwcowych wyborach zajął trzecie miejsce z wynikiem 13,87 proc. głosów. W II turze zapowiedział oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego, jako sprzeciw wobec kontynuacji prezydentury Andrzeja Dudy.
Jednak to nie był koniec jego politycznej działalności. Jeszcze w trakcie wyborów Szymon Hołownia zapowiedział powołanie ruchu społecznego w formie stowarzyszenia o nazwie Polska 2050. Stowarzyszenie zostało zarejestrowane w sierpniu 2020. Już we wrześniu do jego ruchu dołączyła posłanka Hanna Gill-Piątek. Trzy tygodnie później Hołownia zapowiedział powołanie i rejestrację związanej z Polska 2050 partii politycznej pod przewodnictwem Michała Kobosko. Obecnie w Sejmie funkcjonuje koło parlamentarne Polska 2050, w jego skład wchodzi pięciu posłów.
Działalność charytatywna
Hołownia znany jest również ze swojej działalności charytatywnej. Założył i prowadzi Fundację Kasisi i Fundację Dobra Fabryka, finansujące działalność Domu Dziecka w Zambii, hospicjum w Kabudze w Rwandzie, wiejskiego szpitala i ośrodka leczenia głodu w Ntamugendze w Demokratycznej Republice Konga, spółdzielni rolniczej w Burkina Faso i szkoły zawodowej w Senegalu.
Działa na rzecz praw dziecka. Pod koniec 2019 roku zorganizował na Facebooku zbiórkę obywatelską, podczas której zebrano 2 miliony złotych na dalsze funkcjonowanie telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę
Hołownia jest również ambasadorem Celów Zrównoważonego Rozwoju ONZ. W 2016 r. został odznaczony przez Rzecznika Praw Dziecka „Odznaką Honorową za Zasługi dla Ochrony Praw Dziecka”.
Szymon Hołownia prywatnie
Hołownia poślubił Urszulę Brzezińską, która jest pilotką myśliwca MiG-29. Poznali się podczas nagrywania jednego z odcinków programu “Mam talent!” na na wojskowym lotnisku.
Dwa lata po pierwszym spotkaniu, w styczniu 2016 r. para wzięła najpierw dyskretny ślub cywilny, a potem kościelny w Rzymie.
Szymon Hołownia jest 11 last starszy od swojej żony. Mają córkę Marię, do której zwracają się zdrobniale "Mania".
Hołownia wraz z żoną adoptowali kilka lat temu dwa psy z warszawskiego schroniska "Na Paluchu”– to kundelki, Żelka i Grafit.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut
W "domku pilota" zobaczyłem na jakiejś rozpisce jedno kobiece nazwisko. Zapamiętałem, bo wydało mi się to niezwykłe. Później "zalajkowałem" profil bazy, a portal społecznościowy przez swoje algorytmy zaproponował mi znajomość z Ulą Brzezińską, której nazwisko od razu skojarzyłem. Napisałem. Dostałem odpowiedź.