Nowe święto narodowe? Prezydent Duda chce by był nim dzień wybuchu Powstania Wielkopolskiego
Wioleta Wasylów
06 września 2021, 14:29·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 06 września 2021, 14:29
Prezydent Andrzej Duda zapowiedział, że jeszcze w tym roku może pojawić się w kalendarzu nowe święto narodowe. Chodzi o 27 grudnia, czyli dzień wybuchu jedynego zwycięskiego polskiego powstania – Powstania Wielkopolskiego. – Postaram się, aby odpowiedni projekt ustawy, będący naszą inicjatywą ustawodawczą, znalazł się a biurku u pani marszałek Sejmu – zapowiedział prezydent.
Reklama.
– Mam nadzieję, że będziecie państwo, a my razem z państwem, mogli już w tym roku obchodzić narodowe święto zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego 27 grudnia – przyznał prezydent Andrzej Duda.
Z wnioskiem o ustanowienie takiego święta narodowego wyszły wielkopolskie instytucje i samorząd. Inicjatorem były: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Fundacja Zakłady Kórnickie, Muzeum Narodowe w Poznaniu, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Wielkopolski oraz poznański oddział IPN.
Dyrektor poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek, powiedział w rozmowie z PAP, że teraz to prezydent ma wystąpić z inicjatywą ustawodawczą w celu ustanowienia nowego święta.
Powstanie Wielkopolskie wybuchło niedługo po zakończeniu I wojny światowej i odzyskaniu przez Polskę niepodległości. 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu mieszkańcy Wielkopolski postanowili wystąpić przeciwko państwu niemieckiemu. Chcieli, by również ziemie znajdujące się pod zaborem pruskim wróciły do Polski.
Łącznie w powstaniu walczyło ok. 17 tys. ochotników, z czego 2 tys. zginęło, a ok. 6 tys. zostało rannych. Ostatecznie zryw zakończył się sukcesem. To jedyne zwycięskie polskie powstanie.
Zakończyło się 16 lutego 1919 roku rozejmem w Trewirze. Oficjalnie większość terenów zajęta przez powstańców wielkopolskich, a także Kępno, Rawicz, Leszno, Chodzież, Nakło i Zbąszyń przyznano Polsce 28 czerwca 1919 roku po podpisaniu traktatu wersalskiego.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut