Jesień to najlepsza pora na zaczytanie – aura za oknem wręcz skłania do zakopania się pod kocem z ciepłym napojem i wciągającą lekturą. Oto 10 najlepszych kryminałów na chłodne i deszczowe wieczory, których nie będziecie w stanie odłożyć.
Jestem psycholożką, a obecnie również studentką kulturoznawstwa. Pisanie towarzyszyło mi od zawsze w różnych formach, ale dopiero kilka lat temu podjęłam decyzję, by związać się z nim zawodowo. Zajmowałam się copywritingiem, ale największą frajdę zawsze sprawiało mi pisanie o kulturze. Interesuje się głównie literaturą i kinem we wszystkich ich odmianach – nie lubię podziału na niskie i wysokie, tylko na dobre i złe. Mój gust obejmuje zarówno Bergmana, jak i kiczowate filmy klasy B. Po godzinach piszę artykuły naukowe o horrorach, które czasem nawet ktoś czyta.
Napisz do mnie:
maja.mikolajczyk@natemat.pl
10 najlepszych kryminałów na jesień
10. Wdowa
Fiona Barton
Mąż Jean był podejrzany o morderstwo dziecka, jednak ona cały czas stała po jego stronie. Gdy kobieta zostaje wdową, już nikt nie może jej powstrzymać przed powiedzeniem prawdy – czy jednak ona sama się na to zdobędzie?
"Wdowa" to wciągający thriller psychologiczny Fiony Barton o manipulacji i uwikłaniu w toksyczne relacje, od którego nie można się oderwać. Napięcie podczas lektury będzie Wam towarzyszyć przez cały czas.
9. Hazel Wood
Melissa Albert
Matka 17-letniej Alice niespodziewanie znika. Wszystkie tropy prowadzą dziewczynę do Hazel Wood – posiadłości jej zmarłej babki, która była znaną pisarką. Razem z fanem jej twórczości rusza do tajemniczej krainy, gdzie spotka niebezpieczne postaci z kart książek swojej krewnej.
"Hazel Wood" to kryminał z wątkami nadprzyrodzonymi przeznaczony dla czytelników nastoletnich, jednak Ci starsi również mogą z powodzeniem zatopić się w lekturze. Jeśli lubicie styl Tima Burtona, ta książka też powinna trafić w Wasz gust.
8.Ściana sekretów
Tana French
Na terenie ekskluzywnej szkoły dla dziewcząt zostaje znaleziono ciało 16-letniego chłopca. Śledztwo nie przynosi żadnych rezultatów, a rok później ktoś na szkolnej tablicy wywiesza karteczkę z napisem „Wiem, kto go zabił”. Czy nowy trop pomoże w ujęciu sprawcy?
"Ściana sekretów" to kryminał w stylu dark academia, który zabiera w świat nastoletnich intryg oraz zepsutych i bogatych dzieciaków. Nie dajcie się jednak zwieść – to nie jest książka dla najmłodszych.
7. Blizna
Sharon Bolton
W małej wiosce na południu Anglii w domach ludzi zaczynają pojawiać się węże – nie tylko lokalnie występujące gatunki, ale także jadowite gady z drugiego końca świata. Sprawie zaczyna bliżej przyglądać się miejscowa weterynarz, która trafia na trop przerażającej sekty sprzed lat.
"Blizna" to wciągający kryminał z akcją biegnącą jak na złamanie karku. Trudno przewidzieć finał tej zawiłej intrygi, który chociaż wydaje się trochę przekombinowany, pozostawia czytelnika ze szczęką na podłodze.
6. Tajemna historia
Donna Tartt
Richard zaczyna naukę w ekskluzywnym college’u, gdzie poznaje fascynujących studentów filologii klasycznej, zgromadzonych wokół ekscentrycznego wykładowcy. Eksperymenty z alkoholem, narkotykami i seksem mają jednak tragiczny finał.
"Tajemna historia" to bestsellerewa powieść Donny Tartt, będąca połączeniem literatury pięknej z kryminałem. Nie jest aż tak wyrafinowana, jak twierdzą niektórzy, ale to na pewno coś więcej niż zwykły kryminał.
5. Prowadź swój pług przez kości umarłych
Olga Tokarczuk
W małej wiosce w Kotlinie Kłodzkiej zaczynają ginąć myśliwi. Zdaniem mieszkającej tam Janinie Duszejko, uważanej za lokalną ekscentryczkę, za zbrodniami stoją mszczące się zwierzęta. Czy to możliwe, że odgrywają się one na swoich oprawcach?
"Prowadź swój pług przez kości umarłych" to powieść kryminalna z ekofeministycznym twistem. Zdecydujcie się na jej lekturę, jeśli znacie inne powieści Tokarczuk lub nie macie problemu ze snującą się narracją i powoli rozwijającą akcją.
4. Tajemnica domu Helclów
Maryla Szymiczkowa
W słynnym domu Helclów ginie jedna z prominentnych pensjonariuszek. Do akcji wkracza profesorowa Szczupaczyńska – kolejna inkarnacja Pani Dulskiej, która rozpoczyna śledztwo na własną rękę.
"Tajemnica domu Helclów" to pierwsza część serii o Profesorowej Szczupaczyńskiej, napisana przez duet pisarzy: Jacka Dehnela i Piotra Tarczyńskiego. Znajdziecie w niej nie tylko kryminalną intrygę, ale także obraz XIX-wiecznego Krakowa i ówczesnych relacji społecznych.
3. Niepełnia
Anna Kańtoch
W domu na odludziu jest przetrzymywana pewna osoba. Czy jest bardziej kobietą, czy mężczyzną, tego nie wie nikt – nawet ona sama. Rodzina nie wie, co z nią zrobić, do doprowadza do tragedii.
"Niepełnia" to szkatułkowa powieść Anny Kańtoch, składająca się z wielu, zazębiających się ze sobą historii. Poza tym, że wciąga kryminalną intrygą, jest także interesującą refleksją na temat tożsamości płciowej.
2. Nocny film
Marisha Pessl
Dziennikarz śledczy Scott McGrath bada zagadkową śmierć Ashley Codovy – córki legendarnego reżysera horrorów, którego nikt nie widział od 30 lat. Śledztwo Scotta doprowadzi go w przerażające miejsca.
"Nocny film" to monumentalna powieść łącząca w sobie wątki kryminału i thrillera, jakiego nie powstydziłby się sam David Lynch. To niezwykle oryginalna powieść, która już od pierwszej strony jest nieodkładalna.
1. Obcy
Albert Camus
Mersault przez przypadek zabija Araba. Wciągnięty w system karny, nie wykazuje żadnych emocji związanych ze swym uczynkiem ani z tym, co go czeka – karą śmierci. Bohater wydaje się mieć za nic obowiązujące umowy społeczne.
"Obcy" Alberta Camusa to literacki klasyk, w którym opowieść kryminalna stanowi tylko tło do refleksji nad absurdem świata. Postać Mersaulta w czasie wydania powieści wzbudziła sporo kontrowersji, ze względu na jego bezkompromisową postawę i niechęć do postępowania zgodnie z konwenansami.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut