
Reklama.
Jacek Pałasiński podkreślił, że jesteśmy obecnie w sytuacji, w której Unia Europejska traci cierpliwość wobec Polski. Przypominał, że Komisja Europejska zwróciła się z wnioskiem do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o nałożenie kar na Polskę.
– UE to jest struktura działająca z rozmysłem, tam nie ma pochopnych decyzji. Mam wrażenie, ze kraje wspólnoty uznały, że jest poważny problem z demokracją na Węgrzech i w Polsce – stwierdził prof. Marek Grela. Podkreślił, że traktowanie demokracji jest sprawą ponadpartyjną.
– Pierwsze skrzypce w UE gra nie parlament, czy Komisja, ale kraje członkowskie. W wielu z nich wkrótce będą wybory, a sytuacja gospodarcza po pandemii koronawirusa jest bardzo trudna. Nie do pojęcia przez elektoraty niektórych z nich jest płacenie pastwom, w których brakuje demokratycznych mechanizmów – wyjaśnił dyplomata, za przykład podając zmiany, jakie PiS wprowadza w wymiarze sprawiedliwości.
– W tym konkretnym przypadku chodzi o Izbę Dyscyplinarną. To będą kwoty niemałe, myślę, że będą szły w dziesiątki, a nawet w setki tysięcy euro dziennie – podkreślił gość podcastu, dodając, że będzie płacić za to polskie społeczeństwo.
Kolejnym poruszonym problemem był ostracyzm w Unii Europejskiej wobec Polski. Prof. Grela zaznaczył, że obecnie rozmawia się z Polską jedynie wtedy, gdy jest to konieczne. Zaskoczeniem jest według niego to, że nawet Węgrzy mają uznanie za swój profesjonalizm. Z kolei obecnie urzędujący polski ambasador przy UE, według prof. Greli "po prostu sobie nie radzi" i wydaje się być na tym stanowisku "z przypadku".
Więcej o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, sprawie braku pieniędzy z funduszu Unii dla pięciu województw, które wyrażają swój sprzeciw wobec LGBT oraz odpowiedź na pytanie, skąd UE wie o tym, co dzieje się w Polsce znajdziecie w 26. odcinku podcastu.
OGLĄDAJ
POSŁUCHAJ
***
Jacek Pałasiński – teatrolog, dziennikarz telewizyjny i radiowy, korespondent, Członek Zarządu Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).
Jacek Pałasiński – teatrolog, dziennikarz telewizyjny i radiowy, korespondent, Członek Zarządu Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).
Od 1977 był działaczem opozycji przedsolidarnościowej. W 1981 roku wyjechał z kraju do Włoch, gdzie mieszka do dziś. Był współzałożycielem Komitetu Solidarności we Włoszech. Był dziennikarzem Radia Zet, Rzeczpospolitej, Wprost i TVN24. Członek m.in. Stowarzyszenia Wolnego Słowa.