
Reklama.
Niebezpieczny nowotwór
Łagodny przerost prostaty to choroba, która występuje u 50 proc. mężczyzn powyżej 60. roku życia. Jest to bardzo wysoka liczba, dlatego powinna zainteresować i zaalarmować wielu panów, którzy problem ignorują myśląc, że ich nie dotyczy. Tymczasem dotyka on co drugiego mężczyzny.Rozrost komórek gruczołowych prostaty powoduje ucisk na przewód moczowy. Skutkiem mogą być problemy z oddawaniem moczu, negatywny wpływ na aktywność seksualną oraz rak prostaty. Co powinno nas zaniepokoić?
Rak prostaty: objawy
Mimo że istnieje szereg objawów, który powinien nas zaalarmować, to prawda jest taka, że w momencie, kiedy one się już pojawiają, często może być za późno. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Mimo wszystko obecności tych objawów nie powinniśmy ignorować i powinny nas one zaniepokoić.Objawy raka prostaty:
częste oddawanie moczu
uczucie parcia na pęcherz
ból podczas oddawania moczu
bóle w okolicach miednicy i krocza
przerywany strumień moczu
obecność krwi w moczu
problemy z utrzymaniem moczu
Należy pamiętać, że nie zawsze zmianie komórek będą od razu towarzyszyły objawy. Dlatego tak ważne jest, aby przeprowadzać regularne badania, które pomogą na wczesne wykrycie choroby.
Kto powinien się badać?
Badaniami prostaty panowie powinni zainteresować się wcześniej, niż mogłoby się wydawać. Choć z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania, to już 40-latkowie są obarczeni pewnym ryzykiem i powinni wykonywać badanie krwi pod kątem antygenu PSA. Po 50. roku życia takie badanie powinno wykonywać się raz na rok. W wieku 60. lat 50 proc. mężczyzn obarczona jest ryzykiem zachorowania.Domowy test prostaty
Choć wielu mężczyzn o tym nie wie, w aptekach dostępny jest domowy test prostaty. Takim test, który można uzyskać bez recepty, pozwala sprawdzić stężenie PSA (ang. Prostate Specific Antigen), czyli antygen swoisty dla prostaty, we krwi.Cena takiego testu to około 24 zł. Za prawidłowe uważa się stężenie PSA we krwi w zakresie 0 ng/ml do 4 ng/ml. Inny wynik powinien nas zaniepokoić. Należy jednak pamiętać, że przekroczenie prawidłowego poziomu PSA może być też objawem innych schorzeń. PSA może być też w normie, a mimo to mogą zachodzić zmiany, o których nie wiemy. Test może być zatem opcją, ale należy pamiętać, że aby w zupełności wykluczyć ryzyko zachorowania, należy udać się do lekarza.
Badanie raka prostaty
Najbardziej skutecznym badaniem jest tzw. badanie per sectum, czyli przez odbytnicę. Mimo dużej niechęci ze strony większości panów, jest to najbardziej skuteczna metoda. Warto wspomnieć, że trwa ono zaledwie kilkanaście sekund i charakteryzuje się znacząco mniejszym dyskomfortem, niż cytologia u pań. A kobiety wciąż badają się dużo częściej.W ostatnich latach liczba tego typu nowotworu znacząco wzrosła. Nie wzrosła natomiast liczba zgonów. Co to oznacza? Jest to zdecydowanie optymistyczna wiadomość, bowiem wykazuje, że zdecydowanie więcej mężczyzn decyduje się na badania, co pozwala na wcześniejsze wykrycie zmian w komórkach pacjenta i wyleczenie.