Na hiszpańskiej wyspie La Palma doszło do wybuchu wulkanu szczelinowego Cumbre Vieja. Przez szczeliny wulkanu wydobywa się rozrzażona lawa i szkodliwe pyły. Ewakuowano już ponad 5 tys. osób, a kolejne tysiące są uwięzione w swoich domach. Czym są wulkany szczelinowe i jakie zniszczenia powodują?
Jestem lingwistką, zoopsychologiem, behawiorystką i trenerką psów. Na łamach portalu naTemat doradzam, jak mądrze wychowywać czworonogi i bronię praw zwierząt. Poruszam też inne tematy, które są dla mnie ważne.
Wybuch wulkanu na Wyspach Kanaryjskich
Wybuch na La Palmie (Wyspy Kanaryjskie) nastąpił w niedzielę 19. września o 15.20 czasu lokalnego. Erupcja nastąpiła w strefie leśnej, na której nikt nie mieszka, jednak z pobliskich miejscowości ewakuowano mieszkańców.
Tym, którzy zostali rząd zalecił, by zamknęli szczelnie okna i pod żadnym pozorem nie wychodzili z domów. W powietrzu unoszą się szkodliwe pyły, które mogą przyczyniać się do powstawania chorób płuc i nowotworów.
Charakterystyka wulkanów szczelinowych
Wulkany szczelinowe to podłużne pęknięcia, z których wydobywa się lawa. Temperatura lawy dochodzi nawet do 1400°C, a jej maksymalna prędkość to 75 metrów na sekundę. Takie wulkany znajdują się zarówno na lądzie, jak i pod wodą.
Na świecie rozpoznano obecnie 460 czynnych wulkanów. Szacuje się, że ok. 20 proc. z nich to wulkany szczelinowe. Większość z nich znajduje się w tzw. Ognistym Pierścieniu Pacyfiku, czyli wokół Oceanu Spokojnego oraz na Islandii.
Do erupcji wulkanu szczelinowego dochodzi na skutek akumulacji i presji magmy, która nie ma gdzie się pomieścić i "rozrywa" powierzchnię dna oceanicznego lub lądu. Takiej erupcji towarzyszy wydobycie się szkodliwych pyłów i dymu.
Gotująca się woda w basenie i czarne chmury
Obecnie lawa z La Palmy zmierza w kierunku Oceanu Atlantyckiego, ale jeszcze nie wiadomo jak skończy się ta historia. Na razie wygląda to dramatycznie. Na poniższym video widać jak lawa wlewa się do basenu i gotuje w nim wodę.
Największą erupcją szczelinową, którą odnotowano, była aktywność wulkanu Laki na Islandii. Wulkan był aktywny przez 8 miesięcy, a ze szczelin wydostało się łącznie ok. 15 km3 lawy. Gorąca lawa rozlała się na powierzchni 565 km2. Powierzchnia Warszawy to 517,2 km2.
Fontanny lawy miały kilkaset metrów wysokości. Lawa pryskała na odległość 80 km od szczeliny, a powierzchnię Islandii i Europy pokryły wulkaniczne pyły. Dostęp do promieniowania słonecznego został ograniczony, a średnia temperatura w Europie spadła o 1°C.
W następstwie erupcji zwiędły warzywa w całej Wielkiej Brytanii. Liście drzew w Niemczech i Francji pokruszyły się, a trującą chmurę zauważono nawet na zachodzie Chin. Była to jedna z największych klęsk żywiołowych w historii ludzkości.
Dyrektor Instytutu Wulkanologicznego Wysp Kanaryjskich (Involcan)
– Wulkan wybuchł na obszarze zalesionym i słabo zaludnionym, powodując niewielkie do tej pory pożary. Może pozostać w stanie erupcji przez wiele tygodni, a nawet kilka miesięcy, w zależności od ilości zebranej pod powierzchnią magmy - ostrzega naukowiec.