CBOS przeanalizował we wrześniu nastroje społeczne w Polsce. Z jego badania wynika, że Polacy są coraz bardziej zaniepokojeni sytuacją w kraju, co nie jest dobrą oceną pracy rządu Mateusza Morawieckiego.
Centrum Badania Opinii Społecznej co miesiąc sprawdza, czy Polacy są zadowoleni z sytuacji w kraju. W porównaniu do badań z zeszłego miesiąca w Polsce co prawda ubyło pesymistów, ale nadal 52 proc. ankietowanych (o 2 punkty proc. mniej) uważa, że sytuacja w Polsce zmierza w złym kierunku.
Dobrze rozwój sytuacji w kraju ocenia jedynie 30 proc. ankietowanych. Najwięcej z nich jest w grupie wiekowej 65 plus (47 proc.), z wykształceniem podstawowym (45 proc.) i zawodowym (40 proc.) i ci, którzy średnio zarabiają od 1000 do 1499 zł miesięcznie (46 proc.).
Niezadowoleni sytuacją w kraju są głównie ludzie młodzi w grupie wiekowej 18-24 lata (73 proc.), z wykształceniem wyższym (69 proc.), zarabiający minimum 3 tys. zł na osobę (73 proc.) i mieszkający w dużych miastach powyżej 500 tys. mieszkańców (68 proc.).
Względnie najlepiej sytuację w kraju oceniają emeryci (46 proc.), renciści (45 proc.) oraz rolnicy (41 proc.). Z kolei najbardziej krytyczni w ocenach są natomiast specjaliści i kadra kierownicza (71 proc.), średni personel, technicy (67 proc.), właściciele firm (69 proc.) oraz uczniowie i studenci (72 proc.).
Z badania CBOS wynika również, że wzrósł pesymizm w prognozach dotyczących ogólnej sytuacji w kraju. Około 41 proc., uważa, że w ciągu najbliższego roku sytuacja w Polsce ulegnie pogorszeniu. To wzrost o cztery punkty procentowe w porównaniu do sierpnia.
Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 6 do 16 września 2021 r. na próbie liczącej 1 tys. 218 osób.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut