WHO ostrzega: Zanieczyszczenie powietrza jest jeszcze bardziej szkodliwe niż myślano
Wioleta Wasylów
23 września 2021, 11:55·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 23 września 2021, 11:55
Najnowsze wytyczne Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) ze środy dotyczą znacznego obniżenia dopuszczalnego poziomu zawartości szkodliwych cząstek i gazów w powietrzu. Limity są obniżane, ponieważ okazuje się, że zanieczyszczenia są jeszcze bardziej szkodliwe dla zdrowia niż wcześniej myślano.
Reklama.
"Szacuje się, że co roku z powodu chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza umiera siedem milionów ludzi" – informuje WHO. Wdychanie zanieczyszczonego powietrza może powodować choroby serca, nowotwory czy udary mózgu. U dzieci może zmniejszać wzrost płuc i powodować zaostrzoną astmę.
Jak wskazuje BBC, problem ten najbardziej dotyka krajów biedniejszych, ponieważ ich rozwój gospodarczy często jest oparty na paliwach kopalnych, które są ogromnym problemem w kontekście wzrostu zanieczyszczenia powietrza, ale też przyspieszania globalnego ocieplenia.
Z danych WHO wynika, że zanieczyszczenie powietrza jest dla organizmu ludzkiego tak samo niebezpieczne jak palenie papierosów i niezdrowe odżywianie. Dlatego organizacja apeluje do 194 krajów członkowskich, by ograniczyły emisję niebezpiecznych cząsteczek i gazów. WHO chce, by rządy podjęły realne działania na rzecz polepszenia jakości powietrza oraz spowolnienia zmian klimatu jeszcze przed organizowanym przez ONZ szczytem COP26 w listopadzie.
Zmniejszenie limitów przez WHO
Nowe wytyczne WHO aż o połowę zmniejszają limit cząsteczek PM 2,5 w powietrzu. Są one najdrobniejsze i najbardziej szkodliwe, bo wnikają bezpośrednio do krwioobiegu. Chodzi w największej mierze o zanieczyszczenia gazowe, które po przedostaniu się do atmosfery wchodzą w reakcje z innymi chemikaliami. Pochodzą m.in. z pieców centralnego ogrzewania, spalin samochodowych czy fabryk.
Organizacja podała: "Prawie 80 proc. zgonów na świecie związanych z PM2,5 można by było uniknąć, gdyby obecny poziom zanieczyszczenia powietrza został zredukowany do poziomu proponowanego w zaktualizowanych wytycznych".
Limit większych cząsteczek zwanych PM 10 w powietrzu zmniejszono z kolei o 25 proc. W raporcie wyszczególniono też wytyczne dla ozonu, dwutlenku azotu i siarki czy też tlenku węgla.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut