
Reklama.
W kalendarzu zazwyczaj co pięć lat pojawia się wizyta Ad Limina Apostolorum. Tym razem przerwa wynosiła 7 lat, ponieważ plany pokrzyżowała pandemia COVID-19. To druga wizyta podczas pontyfikatu papieża Franciszka.
W ramach niej polscy biskupi będą musieli zdać przez watykańskimi urzędnikami relację z działalności swoich diecezji. Odwiedzą też groby Świętych Piotra i Pawła oraz grób Jana Pawła II, a także większość urzędów w Watykanie. Ponadto poprowadzą msze w tamtejszych bazylikach. Na koniec wezmą udział w audiencji papieża i jego przemówieniu.
Przedstawiciele polskich diecezji będą odwiedzali Watykan grupami. Pierwsza z nich zaczęła wizytę 4 października. Następna przyleci na miejsce 11 października, kolejna – 18 października, a ostatnia – 25 października.
Najważniejsze problemy Kościoła rzymskokatolickiego
Franciszek na koniec Ad Limina Apostolorum wygłosi przemówienie, w którym omówi najważniejsze problemy, jakimi powinien zająć się Kościół rzymskokatolicki. Większość watykanistów przypuszcza, że jednym z ważniejszych wątków będzie podejście do rozliczania się z przypadków pedofilii i innych nadużyć seksualnych wśród duchownych. Bierność w tej kwestii jest najczęstszym zarzutem wobec biskupów.W 2019 roku papież Franciszek podpisał "Vos estis lux mundi". Zgodnie z zapisami tego dokumentu Watykan zdecydował się ukarać kilku biskupów w Polsce. Hierarchowie nie mogą już uczestniczyć w publicznych celebracjach i zebraniach plenarnych Konferencji Episkopatu Polski, ani przebywać w diecezjach. Ponadto muszą wpłacić własne pieniądze na konto zajmującej się pomaganiem osobom wykorzystywanym seksualnie Fundacji Świętego Józefa.
Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, arcybiskup Stanisław Gądecki zapowiedział gotowość do rozmów z papieżem o nadużyciach seksualnych i przypadkach tuszowania takich spraw: "Skoro problem istnieje i skoro istnieje nie tylko w Polsce, to trzeba się ustosunkować do tej sprawy, wychodząc do Ojca Świętego i potem usłyszeć, co na ten temat sądzi" – stwierdził.