Awaria Facebooka opanowana. Firma ujawniła przyczynę kłopotów milionów osób
Wioleta Wasylów
05 października 2021, 08:27·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 05 października 2021, 08:27
W poniedziałek miliony osób na świecie miało problem z zalogowaniem się na Facebooka i połączone z nim Instagram i WhatsApp. Awarię udało się opanować po sześciu godzinach. Jak podaje firma, przyczyną ogromnej awarii Facebooka była "błędna zmiana konfiguracji".
Reklama.
Około godz. 18 polskiego czasu doszło do dużej awarii. Wielu użytkowników serwisów społecznościowych Facebook, WhatsApp i Instagram nie mogło uzyskać do nich dostępu zarówno z poziomu przeglądarki internetowej, jak i aplikacji. Część osób zgłaszała też problem z użytkowaniem gogli do wirtualnej rzeczywistości – Oculus i innymi aplikacjami wymagającymi logowania na Facebooku, takimi jak np. Pokémon Go.
Według serwisu Downdetector, który śledził usterkę, była to największa tego typu awaria. Ponad 10 milionów osób na całym świecie postanowiło zgłosić problem. Dostęp do witryn większość ludzi zaczęła z powrotem uzyskiwać po godz. 22 naszego czasu.
Facebook poinformował we wtorek , że "błędna zmiana konfiguracji wpłynęła na wewnętrzne narzędzia i systemy firmy, co skomplikowało próby rozwiązania problemu". Zapewniał przy tym, że "nie ma dowodów na to, by przestój w działaniu serwisów spowodował naruszenia danych użytkowników". Za awarię przeprosił wcześniej założyciel Facebooka Mark Zuckerberg.
Rzadko dochodzi do tak poważnych awarii. W 2019 roku ze względu na awarię Facebook i powiązane z nim aplikacje nie były dostępne jeszcze dłużej, bo aż przez 14 godzin. Z ostatnich problemów giganta branży wirtualnej nie omieszkali zażartować konkurenci, w tym Reddit i Twitter.
Poniedziałkowa awaria zbiegła się w czasie z doniesieniami byłej menadżerki Facebooka, Frances Haugen. W wywiadzie dla CBS udzielonym w niedzielę mówiła, że dla firmy priorytetem było dobro firmy i jego wyniki finansowe stawiano nad bezpieczeństwem użytkowników i walką z mową nienawiści i dezinformacją.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut