– Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, by w tej sytuacji Polsce wypłacono pieniądze z Funduszu Odbudowy – stwierdziła Katarina Barley. Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego odniosła się do wyroku polskiego Trybunału Konstytucyjnego i zapowiedziała dotkliwe konsekwencje.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Katarina Barley, wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego i była minister sprawiedliwości Niemiec w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" skomentowała ostatni wyrok Trybunału Konstytucyjnego ws. nadrzędności prawa krajowego nad unijnym. Odniosła się też do reform polskiego wymiaru sprawiedliwości i palącej kwestii pieniędzy z Funduszu Odbudowy.
Pieniądze z Funduszu Odbudowy
Wiceprzewodnicząca Parlamentu Europejskiego na pytanie, jak Unia zareaguje na wyrok polskiego Trybunału Konstytucyjnego, opowiedziała:
– Komisja Europejska musi rozpocząć postępowanie przeciwnaruszeniowe w tej sprawie. Nie jestem w stanie sobie wyobrazić, by w tej sytuacji Polsce wypłacono pieniądze z Funduszu Odbudowy – powiedziała Barley.
Dalej wiceprzewodnicząca PE dodała: – Rząd PiS będzie pewno z tego powodu wieszać psy na Europie. Ale wstrzymanie wypłat to przecież efekt końcowy trwającej wiele lat działalności tego rządu wymierzonej w niezależne sądownictwo. Czwartkowy wyrok Trybunału Konstytucyjnego jest tylko zwieńczeniem tego procesu.
Wygodna decyzja dla PiS
Zdaniem wiceszefowej PE, decyzja Trybunału Konstytucyjnego jest bardzo wygodna dla polskich władz. Pozwoli bowiem na "wybieranie zapisów traktatu europejskiego, do których będą się stosować". Barley przekonuje, że taka sytuacja jest dla UE nie do przyjęcia.
– Jeśli kraje UE zaczną sobie dowolnie podchodzić do traktatu, Unia straci fundament. W takich warunkach nie będzie funkcjonować rynek wewnętrzny. Unia przestanie działać - powiedziała w wywiadzie.
Wyrok TK a pieniądze z Funduszu Odbudowy
Trybunał Konstytucyjny pod przewodnictwem Julii Przyłębskiej ogłosił 7 października wyrok ws. nadrzędności prawa krajowego nad unijnym. Zdaniem TK wybrane niektóre przepisy Traktatu o Unii Europejskiej są niezgodne z polską Konstytucją. W związku z tym istnieje duże ryzyko, że Polsce nie zostaną przyznaje pieniądze z Funduszu Odbudowy. Zgodnie ze wcześniejszymi ustaleniami do Polski miało trafić 57 miliardów euro z funduszu.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut