Dla gier o wysokich wymaganiach sprzętowych – komputer stacjonarny lub gamingowy laptop. Dla tytułów o uniwersalnym dostępie – telewizor i konsola. A dla gier mobilnych – tablet lub smartfon. Era elektronicznej rozrywki z wyraźnym podziałem na platformy sprzętowe może jednak... dobiec końca! Jak? Kluczem jest technologia rozgrywki w chmurze, która pozwoli grać w najlepsze tytuły na każdym urządzeniu.
W przemyśle gier komputerowych tym terminem określa się tytuły o najwyższych budżetach, przewyższających niekiedy koszty nawet filmów kinowych. Należące do tej kategorii produkcje mają rozbudowaną fabułę i zaawansowany interfejs, a przy tym zachwycają oprawą graficzną i dźwiękową, zapewniając wiele godzin fantastycznej rozrywki. Za tym perfekcjonizmem idą jednak wysokie wymagania dla sprzętów do grania.
Aby pograć w najnowsze RPG-i, przygodowe gry akcji, pierwszoosobowe strzelanki czy dynamiczne bijatyki, potrzebujemy desktopa lub laptopa o mocnej konfiguracji sprzętowej, ewentualnie najnowszej generacji konsoli do gier wideo. Dla miłośników mobilności to kłopot, bo na tablecie czy smartfonie ciężko odpalić wysokobudżetowe tytuły. Owszem, gier mobilnych jest coraz więcej, ale nie są to gry o statusie AAA.
Chyba, że mowa... o najnowszych tytułach AAA wykorzystujących technologię gry w chmurze. Dzięki temu rozwiązaniu wszyscy gracze mają dostęp do swoich ulubionych produkcji w najlepszej jakości, niezależnie od posiadanego sprzętu. Jest to możliwe, ponieważ oferowane w tym modelu dystrybucji gry nie tyle są instalowane i aktywowane, ile uruchamiane i streamingowane, przez co nie obciążają sprzętów tak, jak produkcje wgrywane z nośników czy bibliotek cyfrowych.
Uczciwie trzeba jednak przyznać, że dziś nie każdy tablet udźwignie dostępne w chmurze gry klasy AAA. Choć nie mają one już tak "kosmicznych" wymagań sprzętowych, to jednak można w nie wygodnie pograć na urządzeniu przenośnym z szybkim procesorem i ponadstandardową pamięcią operacyjną, nowoczesnym wyświetlaczem, rozbudowanym systemem głośników, a także stabilnym łączem i wytrzymałą baterią.
Tablet rozrywkowy najwyższej klasy
W najbardziej wymagające graficznie tytuły, zarówno w gry mobilne, jak i te z kategorii AAA, pozwoli zagrać tablet Lenovo Yoga Tab 13. W przypadku tego modelu określenie "multimedialne centrum rozrywki" zdecydowanie nie jest stwierdzeniem na wyrost. Poza gamingiem ten najwyższej klasy tablet nie tylko nadaje się do użytku domowego, ale również świetnie się sprawdza podczas oglądania filmów i seriali na platformach streamingowych.
Jego wnętrze skrywa ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 870 z układem graficznym Qualcomm Adreno 650 GPU (25 proc. wydajniejszy od poprzednika) oraz moduł pamięci RAM, której ilość wynosi aż 8 GB. Taka konfiguracja zapewnia idealne warunki do korzystania z multimediów w sieci, począwszy od coraz bardziej interaktywnych stron internetowych, przez treści wideo wysokiej rozdzielczości w serwisach streamingowych, a skończywszy na udostępnianych w chmurze grach.
Doznania wizualne na wysokim poziomie zapewnia 13-calowy ekran LTPS w rozdzielczości 2K (2160 x 1350), z odświeżaniem 60 Hz, technologią Dolby Vision HDR i systemem ochrony oczu przed niebieskim światłem. Również warstwa audio uderza w kinowe nuty za sprawą dźwięku w jakości Dolby Atmos, płynącego z czterech głośników JBL, w tym dwóch wbudowanych w innowacyjny soundbar. Warto jeszcze wspomnieć o udogodnieniu, jakim jest funkcja precyzyjnego dostrajania dźwięku Lenovo Premium Audio.
Yoga Tab 13 podnosi poprzeczkę wysoko nie tylko w dziedzinie rozrywki opartej na treściach w wysokiej rozdzielczości i transmisjach strumieniowych z niskimi opóźnieniami. Urządzenie rzuca również rękawicę innym tabletom w zawodach na wytrzymałą i szybko ładującą się baterię. Jedno ładownie pozwoli na średnio 12 godzin ciągłego odtwarzania materiałów (od filmów i programów telewizyjnych, po gry i książki), serwując obraz o bardzo żywej kolorystyce i dużej szczegółowości. Co więcej, potrzebuje tylko kilku minut, by uzupełnić zapasy energii, w czym niemała tu zasługa systemu szybkiego ładowania 30 W.
Choć tablet zajmuje dosyć wysoką półkę w segmencie mobilnej rozrywki, to równie znakomicie sprawdzi się jako narzędzie do nauki dla uczniów lub sprzęt do pracy w modelu home office. Za pomocą wygodnego portu micro-HDMI można go szybko i łatwo przekształcić w dodatkowy wyświetlacz 2K dla np. służbowego laptopa.
Praca na dwóch ekranach to zresztą niejedyny atut Yoga Tab 13 od strony użytku biznesowego. Warto nadmienić, że ekran Multi Touch współpracuje z piórem Lenovo Precision Pen 2, co pozwala na notowanie bądź szkicowanie projektów na głównym panelu tabletu. O wysoką jakość wideokonferencji zadba natomiast szybka łączność w standardzie Wi-Fi 6 oraz 8-megapikselowa kamerka z funkcją redukcji szumów.
Całość zamknięto w czarnej powłoce pokrytej alcantarą – miękkim w dotyku materiałem, zapewniającym luksusowy dotyk i zapobiegającym pozostawianiu odcisków placów. Eleganckie urządzenie wyposażono w unikatową podstawkę ze stali nierdzewnej. Dzięki niej tablet można dowolnie ustawiać, przechylać czy zawieszać na ścianie. W razie potrzeby z urządzenia będącego przenośnym kinem domowym użytkownik wyczaruje przykładowo elektroniczną książkę kucharską.
Tablet Lenovo Yoga Tab 13 należy do rodziny sprzętów komputerowych wpisujących się w modny dziś model pracy hybrydowej. Jego "rodzeństwem" są nowy Lenovo Yoga Tab 11 dedykowany rodzinnej rozrywce oraz potężny tablet Lenovo Tab P11 Plus z systemem Android.
Profesjonalny tablet do rozrywki
Alternatywą dla Yoga Tab 13, zwłaszcza dla osób oddających się rozrywce po godzinach pracy zdalnej, może być Lenovo Tab P11 Pro. Ten jeden z najsmuklejszych i najwydajniejszych tabletów zaprojektowanych przez Lenovo również został wyposażony w wyświetlacz o rozdzielczości 2K (2560 x 1600), lecz wykonany w technologii OLED i o przekątnej wynoszącej 11,5 cala.
Ekran w standardzie Dolby Vision ucieszy entuzjastów serwisów filmowych na abonament, bo pozwoli im zanurzyć się w kinowej magii za sprawą realistycznego obrazu o intensywnych kolorach z doskonałą czernią, mocnym kontraście i oszałamiającej jasności. Na system audio tabletu składają się cztery głośniki JBL z technologią Dolby Atmos symulującą zasłonę dźwięku otaczającą słuchacza ze wszystkich stron (z góry oraz dookoła). Co więcej, kinowy maraton nie zmęczy Ci oczu, gwarantuje to certyfikat TÜV Rheinland Eye Comfort.
Pod "maską" Tab P11 Pro znalazł się układ o energooszczędnej architekturze: ośmiordzeniowy procesor Qualcomm Snapdragon 730G, 6 GB pamięci RAM oraz pamięć masowa o pojemności 128 GB. Tablet bez problemu poradzi z obsługą najnowszych gier mobilnych z coraz bardziej wymagającą grafiką. Po pełnym naładowaniu umożliwi do 8 godzin grania i 15 godzin odtwarzania materiałów wideo.
Patrząc pod kątem designu i opcji rozbudowy, Tab P11 Pro jawi się jako znakomite narzędzie do bezproblemowej pracy, w tym wielozadaniowej, w dowolnym miejscu. Można go sparować z błyskawicznie reagującą na naciśnięcie klawiaturą z 3-milimetrowym odstępem między klawiszami. A dzięki kompatybilności z piórem Lenovo Precision Pen 2 może posłużyć jako szkicownik lub notatnik.
Opisywany model do rozrywki i pracy wyposażono w szereg inteligentnych technologii audio, połączeń wideo i ułatwień dostępu. Przednia kamera umożliwia logowanie się na podstawie rozpoznawania twarzy, a także rozmywanie tła (efekt bokeh) podczas wideorozmów. Innym sposobem odblokowania urządzenia jest czytnik linii papilarnych, doskonale znany miłośnikom współczesnych rozwiązań mobilnych.
Lenovo Tab P11 Pro może też pochwalić się wysokiej klasy konstrukcją. Jego szerokie możliwości ukryto w jednolitej obudowie z lekkiego stopu aluminium. Wykończenie utrzymane w minimalistycznym tonie dostępne jest w dwóch odcieniach: łupkowoszarym i platynowoszarym. Tablet ma wąską ramkę 6,9 mm z czterech stron i zwęża się do zaledwie 5,8 mm przy najcieńszej krawędzi. Jest nie tylko ultrasmukły, ale i bardzo lekki. Ci, którzy dużo pracują zdalnie, bez wątpienia nie będą chcieli się z nim rozstawać.