
DOŚĆ Jędraszewskiego
Nie wszystkim podoba się obecność metropolity krakowskiego abp. Marka Jędraszewskiego w kapitule orderu. Inicjatywa DOŚĆ Milczenia domaga się usunięcia z niej duchownego. Powołano Komitet Obywatelskiej Inicjatywy Uchwałodawczej, na którego czele stanęła Katarzyna Wójtowicz. Przez dwie niedziele na Rynku Głównym trwała akcja zbierania podpisów pod projektem uchwały obywatelskiej.Wcześniej to była inicjatywa przewodniczącego Rady Miasta Krakowa, można było ją potraktować jako przejaw niechęci przewodniczącego do Marka Jędraszewskiego. Natomiast w tym momencie jest to głos mieszkańców i mieszkanek Krakowa. Myślę, że będziemy mieć o wiele więcej prawidłowo złożonych podpisów, niż wymaganych 300.
Podpisy na Rynku Głównym
Podpisy zbierano na Rynku Głównym w Krakowie przez dwie niedziele – 10 i 17 października. Chętnych nie brakowało, pierwszego dnia w niecałe dwie i pół godziny zebrano około 500 podpisów.W pierwszym dniu mieliśmy prawie pół tysiąca podpisów. To powinno dać do myślenia radnym, że wielu mieszkańców Krakowa nie życzy sobie pana Marka Jędraszewskiego w kapitule Cracoviae Merenti.
Druga próba usunięcia Jędraszewskiego
Zgodnie z prawem, projekt zgłoszony w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej, staje się przedmiotem obrad rady gminy na najbliższej sesji po złożeniu projektu, jednak nie później niż po upływie 3 miesięcy.Winny Jędraszewskiego
Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski w czerwcu 2019 roku z okazji 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego wygłosił kazanie, podczas którego obraził społeczność LGBT+ używając sformułowania "tęczowa zaraza".Czerwona zaraza już po naszej ziemi całe szczęście nie chodzi, co wcale nie znaczy, że nie ma nowej, która chce opanować nasze dusze, serca i umysły. Nie marksistowska, bolszewicka, ale zrodzona z tego samego ducha, neomarksistowska. Nie czerwona, ale tęczowa.
Słowa wzbudziły społeczne poruszenie, jednym z jego przejawów był wspomniany wcześniej wniosek przewodniczącego Rady Miasta Dominika Jaśkowca ws. usunięcia duchownego z kapituły. Po dwóch latach sprawa wraca. Metropolita ciągle wypowiada się w podobnym tonie, na przykład podczas inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie, gdzie stwierdził, że osoby homoseksualne "zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa".