Według najnowszego sondażu Polacy najbardziej ufają premierowi Mateuszowi Morawieckiemu, najmniej ministrowi Zbigniewowi Ziobrze. Szymon Hołownia to jedyny polityk, którego obecnie więcej Polaków ocenia pozytywnie niż negatywnie. Z kolei Andrzej Duda odnotował najgorszy wynik od lat.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
W nowym sondażu zaufania stracił Andrzej Duda, spadł na trzecie miejsce.
Polacy najbardziej ufają Mateuszowi Morawieckiemu.
Liderem rankingu nieufności jest Zbigniew Ziobro, ale najwięcej negatywnych ocen przybyło Przemysławowi Czarnkowi.
Szymon Hołownia to jedyny polityk, który odnotował w sondażu więcej pozytywnych niż negatywnych ocen.
Sondaż. Komu ufają Polacy?
W sondażu przeprowadzonym przez IBRiS dla Onetu nowym liderem rankingu zaufania został Mateusz Morawiecki. Premierowi ufa 41,3 proc. badanych. Nieco więcej, bo 44,3 proc. odpowiedziało, że mu nie ufa.
Na drugim miejscu uplasował się Rafał Trzaskowski z zaufaniem na poziomie 39,7 proc. Prawie tyle samo badanych mu nie ufa (39,8 proc.). Na podium znalazło się miejsce dla Andrzeja Dudy, któremu ufa 38,1 proc. ankietowanych. Jednak znacznie więcej osób mu nie ufa, bo aż 46,3 proc.
Tuż za podium znalazł się Szymon Hołownia. To jedyny polityk, którego obecnie więcej Polaków ocenia pozytywnie niż negatywnie. Ufa mu 36,8 proc. badanych, nie ufa – 33 proc.
Piątym politykiem w rankingu zaufania jest Donald Tusk – 31,2 proc. Nie ufa aż 47,3 proc. Za nim Władysław Kosiniak-Kamysz. Ufa mu 30,2 proc. badanych, nie ufa 31,9 proc. Prezes PiS znalazł się dopiero na siódmym miejscu. Jarosławowi Kaczyńskiemu jest w stanie zaufać 29,8 proc. badanych. Nie ufa mu znacznie więcej, bo aż 53,3 proc.
Na kolejnym miejscu uplasował się Tomasz Grodzki z zaufaniem 28,8 proc. badanych. Pierwszą dziesiątkę zamykają szef PKN Orlen Daniel Obajtek - 25,1 proc. i marszałek Sejmu Elżbieta Witek - 24,4 proc.
Spadek zaufania do Andrzeja Dudy
Andrzej Duda notuje najgorszy wynik od ponad trzech lat. To trzeci raz w tym roku, gdy jego wynik spada poniżej 40 proc. Ostatnio tak złą ocenę wśród badanych odnotował w kwietniu 2018 r. (36,6 proc.). Prezydent osiągał dużo lepsze notowania w okresie wyborczym.
We wrześniu ub.r., tuż po wygranej reelekcji, zdobył rekordowe 52,2 proc. zaufania. I był to najwyższy wynik w historii pomiarów IBRiS.
Sondaż. Komu nie ufają Polacy?
Badani w sondażu najbardziej nie ufają Zbigniewowi Ziobrze – 56,3 proc. Na drugim miejscu w rankingu braku zaufania znalazł się Jarosław Kaczyński (53,3 proc.). Niechlubne podium zamyka Paweł Kukiz z wynikiem 49,2 proc.
Jednak najwięcej negatywnych ocen w ciągu miesiąca przybyło Przemysławowi Czarnkowi. Ministrowi edukacji nie ufa w październiku 48 proc. badanych. To wzrost o 13,9 pkt proc.
Najgorszy bilans zaufania (różnica między deklaracją o zaufaniu a brakiem ufności) ma Zbigniew Ziobro (-37,1 proc.) Dalej jest Przemysław Czarnek (-32,8 proc.). Zbliżony wynik otrzymał też debiutujący Robert Bąkiewicz (-30,3 pkt proc.). Najlepszy bilans zaufania wśród osób uwzględnionych w rankingu notuje w październiku Szymon Hołownia.
Sondaż został przeprowadzony przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych w dniach 15-16 października na próbie 1,1 tys. osób metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI).
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut