Od wtorku na granicy obowiązują nowe przepisy. Uderzą głównie w migrantów
redakcja naTemat
26 października 2021, 10:19·1 minuta czytania
Publikacja artykułu: 26 października 2021, 10:19
Kara więzienia za niszczenie zasieków i ogrodzeń oraz zakaz wjazdu do kraju za nielegalne przekroczenie granicy – to tylko niektóre z nowych przepisów, które od wtorku zaczynają obowiązywać w związku z nowelizacjami ustaw dotyczących m.in. cudzoziemców.
Reklama.
Już na samym początku kryzysu migracyjnego z Białorusią rząd Prawa i Sprawiedliwości zapowiedział zmiany m.in. w ustawie o cudzoziemcach, które miałyby zapobiec nielegalnemu przekraczaniu granicy z Polską. Po miesiącach prac parlamentarnych prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizacje wspomnianych przepisów prawa, a od wtorku zaczęły one obowiązywać na granicy.
W ich myśl każdy cudzoziemiec, który nielegalnie przekroczy zewnętrzną granicę UE ma zostać zatrzymany. Następnie komendant miejscowej placówki Straży Granicznej sporządzi protokół przekroczenia granicy i wyda postanowienie o opuszczeniu przez takiego cudzoziemca terytorium Polski.
Cudzoziemiec, poza wydaleniem z kraju dostać ma także czasowy zakaz ponownego wjazdu do Polski i państw objętych Strefą Schengen. Okres ten ma trwać od 6 miesięcy do nawet 3 lat. Oczywiście każdy z cudzoziemców może odwołać się od decyzji do Komendanta Głównego SG. Nie oznacza to jednak zawieszenia wykonania decyzji miejscowej placówki SG.
Nowe prawo pozwala także Szefowi Urzędu do Spraw Cudzoziemców pozostawić bez rozpoznania wnioski o udzielenie ochrony międzynarodowej, jeśli został on złożony przez cudzoziemca zatrzymanego niezwłocznie po nielegalnym przekroczeniu granicy zewnętrznej UE. Wyjątkiem od tej zasady jest sytuacja, kiedy cudzoziemiec przybył bezpośrednio z kraju, w którym jego życiu zagrażało niebezpieczeństwo.