W sześciu polskich miastach w południe zawyją syreny alarmowe. To nie będą ćwiczenia
redakcja naTemat
29 października 2021, 09:34·2 minuty czytania
Publikacja artykułu: 29 października 2021, 09:34
Sześć miast dołączyło do tej akcji: Warszawa, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Poznań i Bydgoszcz. W południe zawyją tu syreny alarmowe. Miasta te włączają się w ten sposób do akcji społecznej "Alarm dla klimatu". Chodzi o podkreślenie wagi nadchodzącego szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow.
Reklama.
Akcja "Alarm dla klimatu". W sześciu miastach w południe zawyją syreny alarmowe.
Do akcji dołączają: Warszawa, Gdańsk, Łódź, Szczecin, Poznań i Bydgoszcz.
Rafał Trzaskowski: Musimy działać. Wszyscy. Bo nie ma chwili do stracenia.
"Alarm dla klimatu"
Akcja "Alarm dla klimatu" to rezultat wspólnego apelu współzałożyciela Koalicji Klimatycznej prof. Zbigniewa Karaczuna oraz redaktora naczelnego serwisu Zielona.Gazeta.pl Patryka Strzałkowskiego.
– Będzie to symboliczne ostrzeżenie, że walka z największym kryzysem naszych czasów to wielkie zadanie dla nas wszystkich – tak przystąpienie Warszawy do akcji "Alarm dla klimatu" uzasadniał prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. – Musimy działać. Wszyscy. Bo nie ma chwili do stracenia – dodał.
Szczyty klimatyczne ONZ, tzw. COP (Conference of the Parties), to doroczne globalne spotkania, podczas których negocjowane i ustalane są kolejne kroki na rzecz polityki klimatycznej. W tym roku COP26 odbędzie się w Glasgow w Wielkiej Brytanii. Konferencja rozpocznie się 31 października i potrwa do 12 listopada.
Kryzys klimatyczny już jest
– Kryzys klimatyczny jest jednym z największych współczesnych zagrożeń dla zdrowia i życia nas wszystkich – także mieszkanek i mieszkańców Polski. Niech syreny alarmowe, wyjące przed rozpoczynającym się szczytem klimatycznym COP26 w Glasgow, staną się wezwaniem decydentów do podjęcia natychmiastowych działań na rzecz walki o przyszłość obecnych i przyszłych pokoleń. Nie mamy już czasu do stracenia – zaznacza prof. Zbigniew Karaczun z SGGW, ekspert Koalicji Klimatycznej, cytowany przez portal oklimacie.pl.
Nie ma wątpliwości, że obecny średni poziom ocieplenia jest "katastrofalny" - tak to określono w najnowszym raporcie na temat koncentracji gazów cieplarnianych Światowej Organizacji Meteorologicznej (WMO). Poziom ten wynosi 2,7 stopnia C. ONZ ma nadzieję, że światowi przywódcy podczas szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow podejmą odpowiednie kroki, aby doprowadzić do obniżenia średniej temperatury.
Globalne ocieplenie to fakt, z którym już ciężko dyskutować. Przypomina o tym zegar klimatyczny odliczający czas do punktu bez powrotu. Teraz w centrum Warszawy razem ze Screen Network pokazujemy wam dziesięć katastrof naturalnych, do których doszło w ostatnim czasie, oraz wspomniany zegar. Ku przestrodze.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut