"Solidarność z Polską". Zagraniczne media podsumowały dyplomatyczny rajd Morawieckiego
redakcja naTemat
27 listopada 2021, 18:45·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 27 listopada 2021, 18:45
Zagraniczne media piszą o ostatnich wizytach premiera Polski. Mateusz Morawiecki odwiedził 11 krajów, w tym m.in. Niemcy, Wielką Brytanię i Słowenię. I to w zaledwie sześć dni.
Reklama.
Przez ostatni tydzień Mateusz Morawiecki spotykał się z zagranicznymi przywódcami. Głównym tematem rozmów była niestabilna sytuacja na polsko-białoruskiej granicy.
O wizytach premiera Polski pisała zagraniczna prasa, która podsumowała wizyty prezesa Rady Ministrów, podkreśla, że przywódcy odwiedzonych krajów wyrażają solidarność z Polską wobec działań wschodnich reżimów: Białorusi i Rosji.
Niemiecka prasa Polsce
Premier Mateusz Morawiecki w czwartek był w Berlinie, gdzie spotkał się z kanclerz Niemiec Angelą Merkel oraz z Olafem Scholzem, który jest kandydatem na nowego kanclerza tego kraju. Politycy rozmawiali o sytuacji na wschodniej granicy Polski, a także o rozmowach Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenko. Niemieckie tytuły "Frankfurter Allgemeine Zeitung" oraz "Die Welt" zaznaczają, że "Merkel i Morawiecki ostrzegają Putina oraz Łukaszenkę".
"Podczas spotkania z Mateuszem Morawieckim Angela Merkel wyraziła solidarność i zrozumienie dla prowadzonej przez Polskę polityki na granicy. Jednocześnie broniła swoich dwóch rozmów telefonicznych z Łukaszenką, które były krytykowane w Polsce dodając, że służyły one powstrzymaniu próby wywierania nacisku na UE, a zatem były zgodne z intencjami Polski" – czytamy w prasie.
Jednocześnie agencja DPA donosi, że Morawiecki skrytykował Merkel za rozmowy z Łukaszenką.
Josef Kelnberger, niemiecki dziennikarz i publicysta w komentarzu opublikowanym w sobotnim wydaniu dziennika "Sueddeutsche Zeitung" zauważa, że "Polacy uważani są przez Europę Zachodnią za nieznośne bachory stwarzające problemy w UE".
Według Kelnbergera "w wielu sprawach krytyka pod adresem polskiego rządu jest uzasadniona, ale obłudą jest jednak wystawianie Polakom ocen za sposób, w jaki bronią się przed migrantami kierowanymi na granicę przez autokratę Łukaszenkę".
"Europa powinna przyznać, że wszyscy jesteśmy Polakami" - dodaje dziennikarz.
Merkel o "pełnej solidarności"
Agencja Associated Press News w swoim artykule zauważa, że Merkel zapewniła Polskę o "pełnej solidarności" w obliczu kryzysu na granicy. Agencja zwraca uwagę, że kanclerz przekazała po rozmowach z Morawieckim, że "podziela te same poglądy na temat natury kryzysu, z którym mamy do czynienia, i na temat tego, jak go rozwiązać".
Associated Press News podsumowała również spotkanie Morawieckiego z premierem Wielkiej Brytanii. Zwrócono uwagę, że Johnson również zadeklarował solidarność z Polską. Szef brytyjskiego rządu przekazał polskiemu premierowi, że Wielka Brytania stoi "ramię w ramię" z Polską w obliczu zagrożeń.
Morawiecki na Słowenii
Z kolei portal Euractiv poświęcił uwagę spotkaniu Morawieckiego z premierem Słowenii Janezem Janszą. Szef rządu Słowenii potępił działania Łukaszenki, który, jego zdaniem, "wykorzystywał ludzi do osiągnięcia celów politycznych i próbował zdestabilizować nie tylko Polskę, ale i całą UE". Podobnie jak inni przywódcy, premier Słowenii wyraził solidarność z Polską.
Kiedy kanclerz Merkel zadzwoniła do Łukaszenki, przyczyniła się do legitymizacji jego reżimu, podczas gdy walka o wolną Białoruś trwa już od 15 miesięcy.