W sieci pojawiły się kolejne zrzuty ekranu pokazujące e-maile, które mają pochodzić ze skrzynek osób pracujących dla rządu. Tym razem ujawniona korespondencja dotyczy planów na medialne upamiętnienie trzech lat rządów Mateusza Morawieckiego. Konkretne zadania w tej kwestii mieli otrzymać wybrani dziennikarze.
Z kolejnych wiadomości ujawnionych w ramach tzw. afery e-mailowej wynika, że Cezary L. przedstawił pomysły na medialne uczczenie trzech lat rządów Morawieckiego oraz zaproponował dziennikarzy, którzy mogliby się tym zająć
Wśród wymienionych pracowników mediów znaleźli się Eryk Mistewicz i Krzysztof Skowroński
Ujawniona korespondencja pochodzi z 24 listopada 2020, a otrzymali ją m.in. szef KPRM Michał Dworczyk, rzecznik rządu i poseł PiS Piotr Müller oraz Maciej Wyszoczarski, związany z PKO BP.
Wiadomość miała być wysłana przez Tomasza Matynię, dyrektora Centrum Informacyjnego Rządu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i dotyczyła trzech lat rządów Mateusza Morawieckiego oraz "akcji medialnej" z tym związanej.
E-mail zawiera prezentację oraz propozycje zadań wraz ze wskazaniem nazwisk pracowników mediów, którzy mieli podjąć się konkretnych działań. W wiadomości znalazła się korespondencja z Cezarym L. – to on miał stworzyć cały plan dla dziennikarzy.
Jak donosi Onet, Cezary L. to Cezariusz Lesisz, jeden twórców Solidarności Walczącej oraz bliski współpracownik nieżyjącego już Kornela Morawieckiego. Obecnie Lesisz jest prezesem Agencji Rozwoju Przemysłu.
Jako pierwszy przez Cezarego L. miał zostać wymieniony Eryk Mistewicz. Były publicysta "Uważam Rze" i "Do Rzeczy" miał być wskazany do następującego zadania: "w weekend rocznicowy powinien mieć tylko temat: premier Mateusz Morawiecki i jego pięć lat (tu błąd autora e-maila, w grudniu 2020 r. mijały trzy lata od objęcia stanowiska premiera – red.)".
Następnym wskazanym dziennikarzem miał być Krzysztof Skowroński. "Krzysztof Skowroński w radio Wnet powinien mieć kilka bloków o Morawieckim i jego obecności w polityce (w tygodniu rocznicowym)" – brzmi ciąg dalszy wiadomości.
Dalej w ujawnionym e-mailu można przeczytać, że Cezary L. proponuje, aby "zrobić listę bestsellerów Morawieckiego: w muzyce, filmie, książkach, sporcie, modzie, kolorach, cytatach i powiesić to na jego stronie lub opublikować". Następnie Cezary L. miał podkreślić jednak, "tylko delikatnie, bo jest COVID-19 i ludzie umierają, czyli nie na wesoło...".
Na tym jednak nie koniec. Cezary L. miał bowiem zasugerować również spotkania z młodzieżówką PiS-u. "Moskal niech przygotuje i poprowadzi jedną godzinę, pytania dowolne lub nawet ostre na temat rządzenia, gospodarki, polityki..." – miał tłumaczyć pomysł na spotkanie. Jako miejsce emisji miał wskazać TVP1.
Przypomnijmy, że obecnie domniemane rozmowy polityków PiS w ramach tzw. afery e-mailowej zamieszczane są głównie na stronie poufnarozmowa.com. Rzecznik rządu Piotr Müller pod koniec września oznajmił, że zgodnie z zaleceniami ekspertów "konsekwentnie nie będzie komentować informacji", które pojawiają się na kanałach wykorzystywanych przez grupę hakerską.
Jak wskazywał, publikowane przez hakerów treści są przedmiotem walki dezinformacyjnej prowadzonej z terenu Federacji Rosyjskiej. Polski rząd nie potwierdza więc i nie zaprzecza prawdziwości e-maili, jednak część z nich została potwierdzona przez ich nadawców lub adresatów.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut