Wiceszef MSWiA o budowie zapory na granicy. "Straż Graniczna podpisała trzy umowy"
Wioleta Wasylów
04 stycznia 2022, 17:15·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 04 stycznia 2022, 17:15
– Zrobiono duże kroki w procesie inwestycyjnym na budowę zapory na granicy polsko-białoruskiej – przekazał we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik. Chodzi o podpisanie przez Straż Graniczną trzech dużych umów na realizację inwestycji.
Reklama.
Wiceszef MSWiA Maciej Wąsik przekazał, że Straż Graniczna podpisała trzy umowy na realizację budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej
Stwierdził, że inwestycją zajmą się "duże firmy z doświadczeniem na rynku"
Wąsik dodał też, że zespół do spraw przygotowania realizacji budowy zapory "przystąpił już do pracy"
Straż Graniczna podpisała umowy na budowę zapory
Inwestycja związana ze stworzeniem zabezpieczenia na granicy Polski z Białorusią przyspieszyła. – Dzisiaj straż graniczna podpisała trzy duże umowy na budowę zapory – oznajmił we wtorek w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji wiceminister Maciej Wąsik. Wiceszef MSWiA poinformował o tym podczas swojej wspólnej konferencji prasowej z zastępcą komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioletą Gorzkowską.
Wąsik podkreślił, że ustawa o budowie tego zabezpieczenia weszła w życie na samym początku listopada. – Na jej podstawie komendant główny SG Tomasz Praga powołał pełnomocnika do spraw budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej. Na mocy tej ustawy został powołany zespół do spraw przygotowania realizacji zabezpieczenia granicy państwowej. Premier określił zasady pracy tego zespołu rozporządzeniem – dodał wiceminister.
– Przystąpiliśmy do prac. Planowaliśmy zakończenie pierwszych prac, które kończą się podpisaniem umów pod koniec zeszłego roku. Te prace się przedłużyły o 10 dni – zaznaczał. Tłumaczył, że głównym powodem opóźnienia był fakt, że znajdowaliśmy się w okresie świątecznym.
Zabezpieczenie na granicy
Zeszły rok w dużej mierze stał pod znakiem trudnej sytuacji na na granicy polsko-białoruskiej. Polski rząd w październiku postanowił przyjąć projekt ustawy o budowie zabezpieczenia na granicy Polski z Białorusią i w ten sposób zapobiegać dużemu napływowi migrantów do naszego kraju.
Potem ustawa trafiła do Sejmu, gdzie w połowie miesiąca została przyjęta 274 głosami. Popierali ją posłowie Zjednoczonej Prawicy, Koalicji Polskiej, Kukiz'15, Konfederacji i Porozumienia. Przeciwko budowie zabezpieczenia na granicy byli posłowie Koalicji Obywatelskiej, Polski 2050 oraz Lewicy. Na początku listopada dokument podpisał prezydent Andrzej Duda.
Stworzony na mocy ustawy zespół do spraw budowy zapory ma za zadanie m.in. zapewniać wsparcie komendantowi głównemu SG, a także monitorować inwestycję, jak i jej realizację. Jak zaznaczało MSWiA, firmy, które podejmą się realizacji inwestycji, są "duże" i mają "szerokie doświadczenie na rynku".
– Część granicy, na której powstanie zapora, zostanie podzielona na cztery odcinki. Prace na poszczególnych odcinkach będą prowadzone jednocześnie w systemie trzyzmianowym i 24 godziny na dobę – zaznaczał Wąsik.
Wysoka na 5,5 m zapora na granicy będzie miała ponad 180 km długości i obejmie tereny Podlasia i Lubelszczyzny. Będzie się składała ze stalowych słupów zakończone zwojem z drutu kolczastego. Ponadto wzdłuż granicy zostaną zamontowane czujniki ruchu, a także kamery dzienne i nocne.
W związku z kryzysem migracyjnym w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego leżących na przygranicznych terenach obowiązywał stan wyjątkowy. Teraz w 115 miejscowościach na Podlasiu i 68 na Lubelszczyźnie znajdujących się przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, który potrwa do początku marca tego roku.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut