
Kolejne uchwały anty-LGBT unieważnione. Tym razem chodzi o Małopolskę
Krakowski sąd administracyjny unieważnił kolejne uchwały anty-LGBT. Chodzi o uchwały przyjęte przez radnych powiatu tarnowskiego i gminy Lipinki. – Uchwały, które są przedmiotem procesu, w rażący sposób naruszają szereg norm, m.in. konstytucyjne zasady równego traktowania i zakazu dyskryminacji – tłumaczył w poniedziałek przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym radca prawny Piotr Baran, cytowany przez "Gazetę Wyborczą".

Reklama.
Sprawa unieważnienia tych uchwal ciągnęła się ponad dwa lata. RPO swoje skargi na uchwały obu samorządów wniósł pod koniec 2019 roku.
"Początkowo Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie odrzucił skargę Bodnara. Twierdził, że deklaracja przyjęta przez nie nie nakłada na mieszkańców dodatkowych praw i obowiązków, nie zmienia stanu faktycznego oraz nie zawiera wskazania, do kogo właściwie jest skierowana" – przypomina krakowska "Gazeta Wyborcza".
"Uchwały, które są przedmiotem procesu, w rażący sposób naruszają szereg norm, m.in. konstytucyjne zasady równego traktowania i zakazu dyskryminacji. Deklaracje samorządów bezprawnie wykluczają ze wspólnot osoby LGBTQIA, które mają prawo czuć się pełnoprawnymi obywatelami swoich lokalnych społeczności" – tłumaczył w poniedziałek przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym radca prawny Piotr Baran, cytowany przez "GW".
W poniedziałek zapadał wyrok zgodny z oczekiwaniami RPO. WSA unieważnił uchwały anty-LGBT obu samorządów. Podkreślał, że uchwały nie odnoszą się do "ideologii LGBT", ale w rzeczywistości do osób nieheteronormatywnych i mają charakter dyskryminacyjny.
Czytaj także:Reklama.