Nie trzeba jechać za granicę, aby dać się ponieść zimowemu szaleństwu na stoku narciarskim. Polska ma do zaoferowania całkiem sporo zarówno dla zaawansowanych narciarzy, jak i tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z szusowaniem.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.
Sezon narciarski w pełni, ferie tuż, tuż, zatem przedstawiamy przewodnik po 10 najciekawszych ośrodkach narciarskich w Polsce.
1. Zieleniec
Chyba na żadnym innym stoku w Polsce, nie poczujemy tak alpejskiego klimatu, jak w Zieleńcu. To największy ośrodek narciarski w Kotlinie Kłodzkiej. Fani zimowego szaleństwa na nartach czy snowboardzie znajdą tam doskonale przygotowane stoki i ponad 40 tras zjazdowych. Wszystko w pięknych okolicznościach przyrody.
Unikalne ukształtowanie terenu pozwoliło na stworzenie w pełni profesjonalnej i kompleksowej stacji narciarskiej. Odnajdą się tu zarówno początkujący narciarze, jak i ci doświadczeni. Do dyspozycji narciarzy jest 29 wyciągów, które pozwalają na dotarcie na stok. Większość tras dostępnych w Zieleniec Ski Arena jest doświetlana, dzięki czemu miejsce to chętnie wybierają amatorzy wieczorowej jazdy. Ośrodek dysponuje także czarną trasą.
Wysokość n.p.m.:
1025 m szczytu
170 m przewyższenia
855 m doliny
2. Białka Tatrzańska
Białka Tatrzańska to najpopularniejszy ośrodek narciarski na Podhalu. Łączy 3 stacje narciarskie – Banię, Kaniówkę i Kotelnicę. Na jednym karnecie można szusować łącznie po 22 trasach. Dotarcie na stok ułatwia sieć kolejek krzesełkowych. Ośrodek dysponuje również jednym z najnowocześniejszych w Polsce systemem naśnieżania tras. Białka Tatrzańska jest doskonałym wyborem zarówno dla tych, którzy dopiero uczą się jeździć, jak i dla zaawansowanych narciarzy i snowboardzistów.
Początkujący mogą skorzystać z pomocy instruktorów. Ponadto w ośrodku znajdują się karczmy, w których można zjeść smaczne jedzenie oraz napić się czegoś ciepłego. Tuż przy stokach znajduje się dom wypoczynkowy i słynne termy.
Wysokość n.p.m.:
910 m szczytu
230 m przewyższenia
680 m doliny
3. Szklarska Poręba:
Przenosimy się do Karkonoszy, gdzie mekką narciarzy i snowboardzistów jest Szklarska Poręba. Ośrodek Ski Arena Szrenica to pięć tras o łącznej długości 12 km. Ski Arena Szrenica to istny raj dla bardziej zaawansowanych narciarzy zjazdowych. Do wyboru są dwie trudne trasy (zjazd ze Szrenicy i Łabskiego Szczytu), bardzo trudna (czarna) trasa FIS oraz dwie łatwe – dla początkujących narciarzy.
Wysokość n.p.m.:
1310 m szczytu
600 m przewyższenia
710 m doliny
4. Szczyrk
Ośrodek narciarski w Szczyrku przeszedł w ostatnich latach dużą modernizację i stał się jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc przez narciarzy. Szczyrk Mountain Resort przoduje pod względem różnorodności i długości tras zjazdowych – oferuje ich aż 22 km, więc każdy znajdzie tutaj coś dla siebie. Narciarze na jednym karnecie mogą dodatkowo jeździć na trasach należących do Centralnego Ośrodka Sportu i Beskid Sport Arena – to łącznie 40 km tras na jednym skipassie.
Fani zimowego szaleństwa na stoku mogą skorzystać również z 10-osobowej kolei gondolowej z lokalizacji Szczyrk Gondola na Halę Skrzyczeńską oraz z 6-osobowej kolei krzesełkowej z Soliska na Halę Skrzyczeńską. Ośrodek dysponuje parkingiem, licznymi punktami gastronomicznymi oraz wypożyczalnią sprzętu i szkółką narciarską.
Wysokość n.p.m.:
1232 m szczytu
632 m przewyższenia
600 m doliny
5. Kasprowy Wierch:
Narciarze, którzy wybrali się do Zakopanego nie mogą ominąć tras z Kasprowego Wierchu. To tam na wysokości 1987 m n.p.m., znajdują się najwyżej położone w Polsce trasy narciarskie, na których możliwa jest jazda na naturalnym śniegu. Widok dosłownie zapiera dech w piersiach. Dwie z tras – Gąsienicowa i Goryczkowa, rozpoczynają się na wysokości 2 tysięcy m n.p.m., dlatego jest to miejsce dla doświadczonych narciarzy. Już sam wjazd na szczyt gondolą jest nie lada atrakcją. Na szczycie góry znajduje się restauracja, punkt TOPR oraz Wysokogórskie Obserwatorium Meteorologiczne Kasprowy Wierch.
Z racji, że ośrodek narciarski leży na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego, trasy nie są oświetlone i sztucznie naśnieżane.
Wysokość n.p.m.:
1987 m szczytu
973 m przewyższenia
1014 m doliny
6. Czarna Góra
Czarna Góra Resort to całoroczny ośrodek górski położony w malowniczym masywie Śnieżnika. To jeden z najlepszych ośrodków narciarskich na Dolnym Śląsku, prezentujący doskonałą infrastrukturę narciarską i noclegową. Narciarze i snowboardziści mogą korzystać na 9 wyciągach z jednej ekspresowej kanapy 6-osobowej, dwóch kanap 4-osobowych i sześciu pozostałych wyciągów.
Czarna Góra Resort to blisko 60 ha atrakcji, komfortowy wypoczynek i pyszne jedzenie. Atrakcją tego miejsca jest także ultranowoczesna superszybka kolej linowa - Luxtorpeda. Kolejka w ciągu godziny może dowieźć na stok 3000 osób.
Wysokość n.p.m.:
1159 m szczytu
379 m przewyższenia
780 m doliny
7. Wisła
Wisła, czyli perła Beskidów i rodzinne miasto skoczka Adama Małysza. Wisła nie jest typowym ośrodkiem narciarskim, lecz siecią kilku mniejszych, rozproszonych stacji. Najlepszymi warunkami do jazdy dysponują Soszów i Nowa Osada. Największy w Wiśle jest Soszów – do dyspozycji 6 różnorodnych tras o długości 6 km, 4-osobowa kolej linowa oraz orczyki. W Nowej Osadzie znajduje się również 6 tras, ale o łącznej długości 3,7 km. Doświadczeni narciarze najlepiej odnajdą się w ośrodku mieszczącym się na Wielkim Stożku.
Soszów – wysokość n.p.m.:
874 m szczytu
263 m przewyższenia
611 m doliny
Wisła Nowa – wysokość n.p.m.:
681 m szczytu
196 m przewyższenia
485 m doliny
8. Bałtów
Ośrodek narciarski Szwajcaria Bałtowska znajduje się w miejscowości Bałtów, na terenie kompleksu turystycznego JuraPark w województwie świętokrzyskim.
To największy kompleks do uprawiania sportów zimowych położony najbliżej Warszawy (ok. 170 km), dlatego cieszy się dużą popularnością.
Szwajcaria Bałtowska to 5 tras narciarskich o łącznej długości 2 500 metrów, szerokie zjazdy – bezpieczne dla małych i dużych amatorów białego szaleństwa. 4-osobowa kolejka linowa krzesełkowa może przewieźć około 2 400 osób w ciągu godziny natomiast dwa nowoczesne wyciągi orczykowe 1 500 osób na godzinę. To idealne miejsce dla początkujących narciarzy i dzieci.
Wysokość:
maksymalna: ok. 200 m n.p.m
minimalna: ok. 150 m n.p.m.
9. Jaworzyna Krynicka
W Beskidzie Sądeckim na narty możemy udać się do ośrodka Jaworzyna Krynicka. Panują tam doskonałe warunki do uprawiania sportów zimowych: narciarstwa zjazdowego, biegowego i snowboardu. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tutaj, co najmniej przez cztery a często nawet pięć miesięcy w roku. Najwyższy poziom śniegu w Jaworzynie Krynickiej przypada na luty (29 cm). Wizytówką stacji położonej w Krynicy-Zdroju jest kolej gondolowa ułatwiająca dotarcie na szczyt góry Jaworzyny (1114 m).
Na stokach Jaworzyny Krynickiej jest wytyczonych 8 tras zjazdowych o łącznej długości ponad 8,3 km, z tego cztery posiadają homologacje FIS. W planach jest wytyczenie kolejnych tras zjazdowych.
Wysokość n.p.m.:
1114 m szczytu
466 m przewyższenia
648 m doliny
10. Dwie Doliny – Wierchomla i Muszyna
To bardzo nietypowo położony kompleks narciarski, który stanowi połączenie dwóch miejscowości oddalonych od siebie o 30 km – Wierchomli i Muszyny. Centrum kurortu znajduje się w pierwszej z nich. Zlokalizowano tutaj jedną z najdłuższych w Polsce kolei krzesełkowych.
To idealne miejsce dla osób, które nie lubią tłoku. Trasy są szerokie i przestrzenne. Przy ośrodku znajduje się szkółka narciarska, a ukształtowanie terenu sprzyja nauce szusowania.