KRRiT nie chce zdradzić, ile dokładnie skarg wpłynęło na poszczególne materiały, ale wiadomo, że dotyczą one tylko 2022 roku. Skargi mają dotyczyć przede wszystkim nierzetelności pasków informacyjnych oraz promowania imprez masowych podczas pandemii.
W ostatnich dniach do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wpłynęło kilka skarg na "Wiadomości" emitowane na antenie TVP1
Skargi dotyczą m.in. materiałów o "Tuskowym" oraz o "Platformie inwigilacyjnej"
Telewizja Polska nieustannie stara się przekonać widzów, że winny inflacji jest rządzący w poprzedniej dekadzie Donald Tusk. Materiały, w których podwyżki cen tłumaczy się tak zwanym "Tuskowym", pojawiają się w "Wiadomościach" TVP coraz częściej. To właśnie tego typu określenia dotyczy jedna ze skarg, która ostatnio wpłynęła do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.
– Wpłynęły do nas skargi na "Wiadomości" wyemitowane w dniach 5-9 stycznia 2022 r., a zarzut dotyczy nierzetelnych pasków informacyjnych – "Tuskowe drenuje kieszenie Polaków" – przekazała portalowi Wirtualne Media rzeczniczka prasowa KRRiT Teresa Brykczyńska.
Przypomnijmy, że we wspomnianym materiale Danuta Holecka wyliczała, iż powodem wysokich cen gazu jest "polityka klimatyczna forsowana przez Unię Europejską i popierana przez partię Donalda Tuska oraz manipulacje gazowe Władimira Putina". Na pasku pojawiło się hasło "Tuskowe drenuje kieszenie Polaków", ale widzom nie wyjaśniono już, co to za konstrukt i co on dokładnie znaczy.
Kolejna skarga miała wpłynąć na "Wiadomości" wyemitowanie 4 stycznia 2022 r. Zarzut dotyczył nierzetelności materiału "Platforma inwigilacyjna", który dotyczył oskarżeń, jakie opozycja ma wobec rządu o inwigilowanie przy użyciu systemu Pegasus.
Co ciekawe, do KRRiT wpłynął także zarzut na promowanie w "Wiadomościach" z 11 stycznia imprez masowych przy bardzo dużej liczbie zakażeń. Rada nie ujawniła jednak, o jaki dokładnie materiał chodzi. Prawdopodobnie zaskarżono tu zapowiedź Pucharu Świata w Skokach Narciarskich w Zakopanem, w której pojawiły się zdjęcia z tłumem kibiców z poprzednich lat.
Przypomnijmy, że pod koniec ubiegłego roku do KRRiT wpłynęły podobne zarzuty. Skargi dotyczyły wówczas materiału, który promował "Sylwestra Marzeń z Dwójką". Michał Adamczyk przez 18 minut omawiał i zapowiadał w nim występy, jakie się pojawią na tej imprezie.
"Wiadomościom" zarzucono infantylność, nierzetelność i stronniczość. Zwrócono też uwagę, że w materiale nie pojawiła się informacji o rosnącej liczbie zakażeń koronawirusem. Rada wszczęła już postępowanie wyjaśniające wobec TVP.