
Reklama.
Sondaż ws. "Lex Czarnek"
Pracownia SW Research na zlecenie "Rzeczpospolitej" zbadała, jaki aktualnie jest stosunek Polaków do reformy oświatowej Przemysława Czarnka. W tym celu w sondażu zadano jedno pytanie: "Czy obawia się Pani/Pan, że szkoła po reformach wprowadzonych przez ministra Przemysława Czarnka, zostanie upolityczniona?".Okazuje się, że większość pytanych, dokładnie 57,4 proc. odpowiedziała twierdząco. Przeciwnego zdania było 15 proc., a 27,6 proc. ankietowanych nie miała zdania w tej sprawie.
Kontrowersje wokół reformy Czarnka
Przypomnijmy, że "Lex Czarnek" zostało po długiej batalii przyjęte przez Sejm w czwartek 13 stycznia i ustawa znajduje się już w Senacie.Tydzień później ustawa została jednak odrzucona na połączonych obradach dwóch senackich komisji – nauki, edukacji i sportu oraz obrony narodowej) – w których większość miało PiS. Teraz projekt z negatywną rekomendacją trafi do izby wyższej pod ostateczne głosowanie.
Warto wspomnieć, że założenia projektu od samego początku spotykały się z ostrą krytyką licznych organizacji pozarządowych, związków zawodowych działających w oświacie, ale również korporacji samorządowych. Sprzeciwiali się temu, aby kuratorzy mieli decydujący głos przy wyborze dyrektora szkoły i jego odwołaniu.
Inną kwestią jest też wpływ kuratorów oświaty na zajęcia pozalekcyjne, w których będą mogli uczestniczyć uczniowie. Chodzi m.in. o to, że nowelizacja dąży do tego, aby dyrektor mógł przed rozpoczęciem wspomnianych zajęć zasięgnąć o nich szczegółowej informacji.
Następnie będzie musiał uzyskać pozytywną opinię kuratora oświaty dla działań takiej organizacji w szkole lub w placówce. Udział ucznia wymagałby pisemnej zgody rodziców.
Czytaj także: