
Reklama.
Wybory parlamentarne wygrałaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 32,3 proc. badanych. To spadek poparcia dla PiS o niemal jeden punkt procentowy w porównaniu do badania sprzed dwóch tygodni.
Na Koalicję Obywatelską chce głosować 27,2 proc. ankietowanych. Największa formacja opozycyjna zwiększyła swoje poparcie o 2,1 punktu procentowego. Trzecia w tym sondażu Polska 2050 ma 11,2 proc. poparcia. Zanotowała minimalny wzrost o 0,2 pkt proc.
Na Lewicę chce głosować 7 proc. ankietowanych, a to spadek o 1,2 pkt proc. w stosunku do poprzedniego badania. 6,8 proc. badanych popiera Konfederację (spadek o 1,2 pkt proc.), a 6,5 proc. PSL-Koalicję Polską (spadek o 1,1 pkt proc.).
Co to oznacza? Zjednoczona Prawica uzyskałaby tylko 185 mandatów w Sejmie, a jej potencjalne zdolności koalicyjne byłyby bardzo małe. Koalicja Obywatelska miałaby 154 mandaty, a Polska 2050 – 51. 24 miejsca w ławach poselskich przypadłyby Lewicy, 23 – Konfederacji, 23 – PSL-Koalicji Polskiej. Jeden mandat zachowano w wyliczeniach dla mniejszości niemieckiej
Ponadto 47,2 proc. respondentów odpowiedziało, że "zdecydowanie" wzięłoby udział w wyborach. Odpowiedzi "raczej tak" udzieliło 8,1 proc. ankietowanych. Z kolei 19,9 proc. "raczej nie" poszłoby na wybory, a 14,4 proc. - "zdecydowanie nie".
Sondaże kiepskie dla PiS
Złą passę PiS widać też w innych sondażach. Jak wynika z ostatniego badania preferencji partyjnych, którego wyniki redakcji naTemat.pl przekazała pracownia Research Partner, w ciągu minionego miesiąca poparcie dla aktualnej formacji rządzącej uległo znacznemu skurczeniu.Pierwsze miejsce w wyborach zajęłaby Zjednoczona Prawica, ale z poparciem o 3,6 punktu procentowego gorszym względem wyniku osiągniętego przed miesiącem. Prawo i Sprawiedliwość wraz z koalicjantami poparło 31,7 proc. respondentów Research Partner.
O 1,5 p.p. wzrosło natomiast poparcie dla Koalicji Obywatelskiej, która może liczyć na 23,9 proc. głosów. Wynik na poziomie 11,1 proc. zanotowała Polska 2050, w przypadku tego ugrupowania opozycyjnego mamy jednak do czynienia ze spadkiem o 0,7 p.p.
Tak złych ocen rząd PiS jeszcze nie miał
Rządowy CBOS opublikował ostatnio sondaż, z którego wynika, że w styczniu odsetek pozytywnych opinii na temat rządu spadł o 3 punkty procentowe. A to oznacza, że tak niskich notowań gabinet PiS nie miał od 2015 roku, gdy premierem została Beata Szydło.Zaledwie 34 proc. respondentów pozytywnie ocenia rząd Mateusza Morawieckiego. W grudniu ocen pozytywnych było o 3 pkt proc. więcej. Prace Sejmu pozytywnie ocenia jedynie 21 proc. ankietowanych i to najniższy wynik tej kadencji. Oznacza spadek o 4 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego miesiąca. Z kolei aż 63 proc. ankietowanych ocenia źle Sejm.
Senat ma niewiele lepsze opinie. Izbę wyższą pozytywnie ocenia 29 proc. badanych. Ponad połowa – 51 proc. – ocenia Senat negatywnie. Powodów do zadowolenia nie ma też Andrzej Duda. Głowę państwa 46 proc. ankietowanych ocenia negatywnie, a 42 proc. respondentów pozytywnie.