Jak skonfigurować modem i router? To proste, tylko najpierw poznaj różnice między jednym a drugim
redakcja naTemat
16 lutego 2022, 11:52·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 16 lutego 2022, 11:52
Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w raporcie za 2020 rok, ponad 90 proc. gospodarstw domowych w Polsce ma dostęp do sieci, z czego większość z nich korzysta z szerokopasmowego internetu. Oznacza to, że w milionach polskich domów rezydują modemy i routery, czyli urządzenia do obsługi sieci szerokopasmowej. Jakie są między nimi różnice i jak je skonfigurować, aby cieszyć się działającą stabilnie domową siecią?
Reklama.
Modem a router
W dokonaniu rozróżnienia między jednym a drugim podeprzemy się wiedzą z oficjalnej strony kampanii edukacyjnej "Oswój internet stacjonarny z Play". Powstała strona tłumaczy meandry internetu stacjonarnego i zawiłości związane z kluczowymi pojęciami takimi właśnie jak modem czy router.
Wiele osób terminów "modem" i "router" używa zamiennie. Tymczasem między tymi urządzeniami, które służą podłączeniu się użytkownika do internetu, istnieją zasadnicze różnice. Wynikają one z funkcjonalności, które jednak w pewnych modelach mogą się ze sobą łączyć, co wyjaśnia, dlaczego w mowie potocznej modem tak często staje się synonimem routera i na odwrót. Jak zatem odróżnić jeden od drugiego?
Modem to urządzenie elektroniczne, które odbiera sygnał internetowy od nadawcy (operatora telekomunikacyjnego, czyli dostawcy usług internetowych), przetwarza te cyfrowe dane na analogowe i pośredniczy w ich przekazaniu do odbiorcy (klienta operatora). Dzięki temu mogą być one odczytane na podłączonym do modemu urządzeniu użytkownika – komputerze stacjonarnym czy laptopie.
Główna funkcja modemu polega więc na zapewnieniu usługobiorcy dostępu do sieci w każdym miejscu, które znajduje się w zasięgu sieci usługodawcy. W jaki sposób odbywa się transmisja danych? Najpopularniejszym rozwiązaniem na rynku są obecnie modele kablowe, które do przekazywania sygnału internetowego wykorzystują kabel koncentryczny (przewód telekomunikacyjny składający się z czterech warstw materiału).
Router to natomiast urządzenie elektroniczne, które pozwala na rozdzielenie sygnału dostarczanego przez nadawcę w ramach prywatnej sieci odbiorcy. Innymi słowy, router ma za zadanie "podzielić" internet na wszystkie domowe urządzenia. Stworzona dzięki niemu domowa sieć może być przewodowa (kablami od routera do urządzeń), bezprzewodowa (połączenie Wi-Fi) lub mieszana (obie opcje: kablowa i Wi-Fi).
W klasycznym schemacie połączenia modem odbiera i dekoduje sygnał od nadawcy, natomiast router łączy się z modemem i rozdziela ów sygnał na wszystkie sprzęty, które są w jego zasięgu, tworząc sieć lokalną, z której korzystać mogą wszyscy domownicy. Tyle w teorii, w praktyce dostawcy internetu stacjonarnego najczęściej oferują odbiorcom urządzenia hybrydowe 2w1, czyli modemy ze wbudowanym routerem Wi-Fi.
Konfiguracja modemu ze wbudowanym routerem
Na początek dobra wiadomość – konfiguracja urządzenia tego typu nie jest ani skomplikowana, ani czasochłonna. Spokojnie może być wykonana samodzielnie. Wszystkie szczegóły znajdują się w instrukcji obsługi danego modelu. Grunt to pamiętać i kierować się kilkoma uniwersalnymi zasadami. Na starcie należy podłączyć modem do zasilania za pomocą przewodu w zestawie, a następnie zresetować go do ustawień fabrycznych (służy do tego przycisk RESET na tylnym panelu urządzenia).
Kolejny etap to podłączenie kabla sieciowego do odpowiedniego gniazda – WAN, DSL/ADSL lub Internet. A jeśli użytkownik posiada osobno modem oraz router Wi-Fi? Wówczas kabel sieciowy od operatora podłącza do modemu, a następnie łączy go z routerem przewodem RJ-45 (kablem ethernetowym potocznie zwanym "skrętką"). Na koniec drugim kablem RJ-45 trzeba połączyć modem (router) z komputerem (desktopem, laptopem) i gotowe – można cieszyć się dostępem do stacjonarnego internetu na ulubionym urządzeniu.
Nieco inaczej sprawa wygląda z bezprzewodowym dostępem do internetu za pośrednictwem Wi-Fi. W końcu idea modemu ze wbudowanym routerem zakłada podłączenie do niego zdalnie (bez udziału kabli) urządzeń mobilnych – laptopów, tabletów, smartfonów, odtwarzaczy multimedialnych i innych inteligentnych urządzeń z własnym modułem Wi-Fi – znajdujących się w zasięgu lokalnej sieci utworzonej przez urządzenie.
Jak wygląda parowanie routera z urządzeniami drogą bezprzewodową? Najpierw trzeba znaleźć na danym urządzeniu nazwę sieci obsługiwanej przez router. Następnie należy podać do niej hasło dostępu. Obie te informacje użytkownik powinien otrzymać od operatora, który dostarcza mu usługi internetowe. Na ogół nazwa domyślnej sieci oraz hasło można znaleźć na naklejce na obudowie routera.
W Polsce normą jest, że po podpisaniu umowy z operatorem odbiorca otrzymuje dedykowane urządzenie wraz z instalacją usługi, przeprowadzaną przez technika. – W przypadku internetu stacjonarnego jest to modem ze wbudowanym routerem Wi-Fi, a w przypadku internetu światłowodowego jest to modem światłowodowy oraz router Wi-Fi. Instalację usługi przeprowadza technik w ramach zakresu prac instalacyjnych.
Jednym z etapów tego procesu jest konfiguracja sieci Wi-Fi. – W przypadku usługi stacjonarnej jest ona obowiązkowa, w przypadku usługi światłowodowej technik wykonuje taką konfigurację w ramach dodatkowej usługi. Ważne jest, aby w czasie składania zamówienia klient zamówił tę dodatkową usługę. Po złożeniu zamówienia nie ma bowiem możliwości jej domówienia – wyjaśnia przedstawiciel Play, jednocześnie kierując po więcej informacji tutaj.
Zdarza się jednak, że użytkownik dysponuje już własnym routerem i wykupuje u operatora tylko udostępnienie internetu stacjonarnego albo też chce wymienić użytkowany router dostawcy na nowy, kupiony na własną rękę. W tym przypadku musi go skonfigurować i utworzyć domową sieć. Najpierw trzeba go podłączyć kablem RJ-45. do komputera. Potem otworzyć na komputerze przeglądarkę internetową i wpisać w pole adresu numer IP routera w sieci wewnętrznej. Znajduje się on na naklejce. Najczęstsze numery to 192.168.1.1 i 192.168.0.1.
W wyświetlonym oknie logowania należy podać login i hasło podane na naklejce lub w instrukcji (najczęściej oba z nich to "admin"). Dalszy przebieg konfiguracji zależy już od modelu konkretnego urządzenia. Na ogół routery oferują opcję szybkiej konfiguracji. Obejmuje ona wykrycie rodzaju połączenia WAN, sklonowanie adresu MAC karty sieciowej komputera, ustawienie SSID (wybranie nazwy dla sieci), wybranie rodzaju zabezpieczeń i zmianę hasła. Na koniec trzeba zrestartować router i gotowe.