Zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas zamiolistny jest bardzo popularną w Polsce rośliną doniczkową Fot. 123RF
Reklama.
  • Zamiokulkas zamiolistny to jedna z najpopularniejszych roślin doniczkowych w Polsce.
  • To również jedna z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin doniczkowych.
  • Jak często podlewać zamiokulkasa zamiolistnego? Roślina ta nie znosi nadmiernego podlewania i wytrzyma nawet kilka tygodni bez wody.
  • Zamiokulkas jest również odporny na brak światła, chociaż najlepiej czuje się w miejscu z dużą ilością światła rozproszonego.
  • Zamiokulkas jest trujący i nawet trzymać go z daleka od małych dzieci i zwierząt domowych.
  • Zamiokulkas zamiolistny (Zamioculcas zamiifolia) – to gatunek wieloletniej rośliny z rodzaju zamiokulkas (Zamioculcas) z rodziny obrazkowatych (Araceae), do której należy również skrzydłokwiat, monstera czy anturium. W naturze zamiokulkas zamiolistny występuje w klimacie zwrotnikowym we wschodniej Afryce oraz podzwrotnikowym w południowo-wschodniej Afryce: w Kenii, Malawi, Mozambiku, RPA, Tanzanii (w tym Zanzibarze) oraz w Zimbabwe. Na przełomie XX i XXI wieku stał się popularną pokojową rośliną doniczkową, która bardzo często pojawia się w polskich domach czy biurach.
    Roślina, nazywana często skrótowo ZZ lub błędnie zamią (zamia to zupełnie inna roślina, która należy do rodziny sagowców i jest jedynie podobna do zamiokulkasa), charakteryzuje się swoimi eleganckimi liśćmi – grubymi, długimi, skórzastymi i błyszczącymi w ciemnozielonym kolorze – które wyrastają bezpośrednio z podziemnego kłącza.
    W warunkach domowych zamiokulkas zamiolistny może osiągnąć do 100 cm wysokości, jednak rośnie stosunkowo powoli. W domu najbardziej efektownie prezentuje się z dala od innych roślin i potrzebuje mieć wokół siebie trochę wolnego miejsca, gdyż rozrasta się wszerz.
    Zamiokulkas zamiolistny jest bardzo niewymagający w pielęgnacji i często nazywany "żelaznym". Zaliczany jest do najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych i polecany wszystkim zapominającym o regularnym podlewaniu lub tym, którzy nie mają czasu na częstą pielęgnację domowej dżungli.
    Zamiokulkas odnajdzie się w każdym warunkach, zniesie ekstremalne wahania temperatury, nie potrzebuje intensywnego nawożenia, bardzo rzadko choruje i rośnie zarówno w miejscach jasnych, jak i zacienionych (w tych drugich jednak wolniej). Oprócz tego zamiokulkas zamiolistny gromadzi wodę w swoich zgrubiałych łodygach, więc zapomnienie o jego podlaniu nie grozi tragedią. Ta roślina nie lubi wręcz zbyt dużej ilości wody – gnije, gdy podlewa się ją zbyt często. Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji zamiokulkasa zamiolistnego?

    Zamiokulkas zamiolistny: pielęgnacja

  • Stanowisko: jasne o dużej ilości rozproszonego światła (należy unikać pełnego słońca, gdyż może dojść do poparzenia lub wysuszenia liści). Najlepiej będzie czuł się niedaleko okna wychodzącego na zachód. Zamiokulkas zamiolistny poradzi sobie jednak również w miejscach gorzej oświetlonych i półcienistych, ale wtedy rośnie wolniej oraz wymaga rzadszego podlewania. Preferuje temperaturę 20-25 stopni Celsjusza, a w zimie około 16-18 stopni Celsjusza.
  • Podłoże: zamiokulkas nie potrzebuje żadnego specjalnego rodzaju ziemi doniczkowej. Wystarczy każde dobrze przepuszczalne podłoże uniwersalne (np. "ziemia do kwiatów" zmieszana z perlitem, która zapewni przepuszczalność).
  • Podlewanie: jak często podlewać zamiokulkasa zamiolistnego? To najczęściej zadawane pytanie. Odpowiedź zadowoli wszystkich zapominalskich i zajętych: rzadko. Podlewamy go wodą w temperaturze pokojowej, dopiero gdy wierzchnia warstwa podłoża całkowicie wyschnie. Z powodu gromadzenia wody w liściach zamiokulkas toleruje nawet krótkie (kilkutygodniowe) okresy suszy. Pamiętajmy, że zamiokulkas zamiolistny nie toleruje nadmiernego podlewania i przelewania. Jeśli otrzyma za dużo wody, może skutkować to żółknięciem iści i gniciem rośliny. Zimą podlewamy zamiokulkasa rzadziej niż wiosną i latem.
  • Nawożenie: Zamiokulkas nie wymaga częstego nawożenia lub specjalnych zabiegów pielęgnacyjnych. Raz w miesiącu wystarczy dolać do wody, którą podlewamy roślinę, nawóz do zielonych roślin doniczkowych.
  • Wilgotność powietrza: Z racji swojego pochodzenia (klimat zwrotnikowy i podzwrotnikowy) zamiokulkas zamiolistny nie potrzebuje i nie lubi nadmiernej wilgotności. Nie należy go spryskiwać, gdyż na liściach tworzą się wówczas nieefektowne osady wapnia (pamiętajmy jednak o czyszczeniu liści z kurzu).
  • Przesadzanie: Młode rośliny należy przesadzać co rok, a starsze rzadziej i tylko w przypadku, gdy mają już za ciasno w doniczce. Warto jednak pamiętać, że zamiokulkas zamiolistny lubi mieć ciasno w doniczce, więc nie należy przesadzać z jej wielkością.
  • logo
    Fot. 123RF

    Zamiokulkas zamiolistny: rozmnażanie

    Zamiokulkasa zamiolistnego rozmnaża się przy przesadzaniu przez podział rośliny. Podzielone części zamiokulkasa (którego duże bulwy przypominają ziemniaki) sadzimy wtedy do oddzielnych doniczek.
    Istnieje również drugi sposób na rozmnażanie zamiokulkasa zamiolistnego: poprzez sadzonki pobrane z rośliny. Należy pamiętać, że sadzonkę należy pobrać wiosną lub latem – koniecznie z dolnej lub środkowej części ogonka liściowego. Następnie umieszczamy ją w małej doniczce w wilgotnym podłożu na głębokości około 1 cm. Aby sadzonka się ukorzeniła, potrzebuje ciepła (21-23 stopnie Celsjusza) i wysokiej wilgotności. Korzenie powinny wytworzyć się w ciągu 3-4 tygodni.

    Zamiokulkas zamiolistny: kwitnienie

    Jeśli zamiokulkas zamiolistny dobrze czuje się na swoim stanowisku i ma odpowiednią (czyli małą) ilość wody, może zakwitnąć. Kwiaty mogą pojawić się od połowy wiosny do połowy lata. Są one jednak małe i niezbyt atrakcyjne (przypominają małe, rosnące pionowo kukurydze), dlatego zamiokulkasa traktuje się bardziej jako roślinę o zielonych liściach niż kwitnącą.
    logo
    Fot. 123RF

    Zamiokulkas zamiolistny: choroby

    Zamiokulkas jest odporny na choroby i szkodniki, dlatego nie sprawia większych problemów. Dlaczego zamiokulkasowi zamiolistnemu żółkną liście? Może to być znak, że roślina została przelana. Wówczas wylejmy wodę z podstawki lub osłonki i dajmy zamiokulkasowi przeschnąć (żółte liście nie odzyskają jednak zielonej barwy). Możemy również przesadzić zamiokulkasa zamiolistnego do świeżej ziemi i sprawdzić przy przesadzaniu, czy nie doszło do zgnicia korzeni. Zgniłe korzenie są oznaką śmierci rośliny.
    Liście zamiokulkasa żółkną również, gdy roślina jest trzymana w zbyt niskiej temperaturze lub jest narażona na przeciągi, a także gdy się starzeje. Wówczas żółte liście należy usunąć. Jeśli z kolei zamiokulkas zamiolistny nie rośnie, upewnijmy się, że ma odpowiednią ilość słońca, nie jest zbyt często podlewany i ma wystarczająco ciepłą temperaturę. Jeśli zmienimy mu warunki na odpowiednie, po jakimś czasie zacznie wypuszczać młode liście. Pamiętajmy jednak, że roślina ta rośnie powoli.

    Czy zamiokulkas zamiolistny jest trujący?

    Zamiokulkas zamiolistny jest trujący – toksyczne są wszystkie części tej rośliny. Zamiokulkasa trzeba więc trzymać z daleka od małych dzieci i zwierząt domowych (jeśli nasze koty lub psy gryzą rośliny, lepiej pomyśleć o roślinie bezpiecznej dla czworonogów, np. palmach, trzykrotce czy zielistce). Liści zamiokulkasa nie należy jeść ani gryźć. Pamiętajmy też, aby umyć ręce po jego pielęgnacji, by uniknąć podrażnienia skóry.
    Czytaj także: