
Reklama.
Roślina, nazywana często skrótowo ZZ lub błędnie zamią (zamia to zupełnie inna roślina, która należy do rodziny sagowców i jest jedynie podobna do zamiokulkasa), charakteryzuje się swoimi eleganckimi liśćmi – grubymi, długimi, skórzastymi i błyszczącymi w ciemnozielonym kolorze – które wyrastają bezpośrednio z podziemnego kłącza.
W warunkach domowych zamiokulkas zamiolistny może osiągnąć do 100 cm wysokości, jednak rośnie stosunkowo powoli. W domu najbardziej efektownie prezentuje się z dala od innych roślin i potrzebuje mieć wokół siebie trochę wolnego miejsca, gdyż rozrasta się wszerz.
Zamiokulkas zamiolistny jest bardzo niewymagający w pielęgnacji i często nazywany "żelaznym". Zaliczany jest do najłatwiejszych w uprawie roślin doniczkowych i polecany wszystkim zapominającym o regularnym podlewaniu lub tym, którzy nie mają czasu na częstą pielęgnację domowej dżungli.
Zamiokulkas odnajdzie się w każdym warunkach, zniesie ekstremalne wahania temperatury, nie potrzebuje intensywnego nawożenia, bardzo rzadko choruje i rośnie zarówno w miejscach jasnych, jak i zacienionych (w tych drugich jednak wolniej). Oprócz tego zamiokulkas zamiolistny gromadzi wodę w swoich zgrubiałych łodygach, więc zapomnienie o jego podlaniu nie grozi tragedią. Ta roślina nie lubi wręcz zbyt dużej ilości wody – gnije, gdy podlewa się ją zbyt często. Co trzeba wiedzieć o pielęgnacji zamiokulkasa zamiolistnego?
Zamiokulkas zamiolistny: pielęgnacja
Zamiokulkas zamiolistny: rozmnażanie
Zamiokulkasa zamiolistnego rozmnaża się przy przesadzaniu przez podział rośliny. Podzielone części zamiokulkasa (którego duże bulwy przypominają ziemniaki) sadzimy wtedy do oddzielnych doniczek.Istnieje również drugi sposób na rozmnażanie zamiokulkasa zamiolistnego: poprzez sadzonki pobrane z rośliny. Należy pamiętać, że sadzonkę należy pobrać wiosną lub latem – koniecznie z dolnej lub środkowej części ogonka liściowego. Następnie umieszczamy ją w małej doniczce w wilgotnym podłożu na głębokości około 1 cm. Aby sadzonka się ukorzeniła, potrzebuje ciepła (21-23 stopnie Celsjusza) i wysokiej wilgotności. Korzenie powinny wytworzyć się w ciągu 3-4 tygodni.
Zamiokulkas zamiolistny: kwitnienie
Jeśli zamiokulkas zamiolistny dobrze czuje się na swoim stanowisku i ma odpowiednią (czyli małą) ilość wody, może zakwitnąć. Kwiaty mogą pojawić się od połowy wiosny do połowy lata. Są one jednak małe i niezbyt atrakcyjne (przypominają małe, rosnące pionowo kukurydze), dlatego zamiokulkasa traktuje się bardziej jako roślinę o zielonych liściach niż kwitnącą.Zamiokulkas zamiolistny: choroby
Zamiokulkas jest odporny na choroby i szkodniki, dlatego nie sprawia większych problemów. Dlaczego zamiokulkasowi zamiolistnemu żółkną liście? Może to być znak, że roślina została przelana. Wówczas wylejmy wodę z podstawki lub osłonki i dajmy zamiokulkasowi przeschnąć (żółte liście nie odzyskają jednak zielonej barwy). Możemy również przesadzić zamiokulkasa zamiolistnego do świeżej ziemi i sprawdzić przy przesadzaniu, czy nie doszło do zgnicia korzeni. Zgniłe korzenie są oznaką śmierci rośliny.Liście zamiokulkasa żółkną również, gdy roślina jest trzymana w zbyt niskiej temperaturze lub jest narażona na przeciągi, a także gdy się starzeje. Wówczas żółte liście należy usunąć. Jeśli z kolei zamiokulkas zamiolistny nie rośnie, upewnijmy się, że ma odpowiednią ilość słońca, nie jest zbyt często podlewany i ma wystarczająco ciepłą temperaturę. Jeśli zmienimy mu warunki na odpowiednie, po jakimś czasie zacznie wypuszczać młode liście. Pamiętajmy jednak, że roślina ta rośnie powoli.