nt_logo

Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju. Co to oznacza?

redakcja naTemat

16 lutego 2022, 12:10 · 4 minuty czytania
Wprowadzono pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP), który obowiązuje na terenie całego naszego kraju. Co to oznacza? Jakie są obowiązki w związku z tym i co oznaczają poszczególne ze stopni alarmowych CRP?


Stopień alarmowy ALFA-CRP na terenie całego kraju. Co to oznacza?

redakcja naTemat
16 lutego 2022, 12:10 • 1 minuta czytania
Wprowadzono pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP), który obowiązuje na terenie całego naszego kraju. Co to oznacza? Jakie są obowiązki w związku z tym i co oznaczają poszczególne ze stopni alarmowych CRP?
Kamil Krukiewicz/REPORTER

"W celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni, premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie wprowadzające pierwszy stopień alarmowy CRP (ALFA-CRP) na terenie całego kraju" - podało we wtorek wieczorem Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Stopień alarmowy obowiązuje od wtorku od godziny 23.59 do 28 lutego do godziny 23.59.


"Instytucje publiczne będą m.in. monitorować i weryfikować, czy nie doszło do naruszenia bezpieczeństwa komunikacji elektronicznej" - przekazano.

Nie trzeba podejmować specjalnych zachowań. Powinno się jednak zwracać uwagę na niestandardowe sytuacje i potencjalne zagrożenia, a – jak podało MSWiA – "wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112".

Czym jest stopień alarmowy ALFA-CRP?

Stopnie alarmowe CRP mają związek z zagrożeniami w cyberprzestrzeni. ALFA-CRP to najniższy w czterostopniowej skali alarm określony w ustawie o działaniach antyterrorystycznych.

Wprowadzany jest w sytuacji zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym albo w przypadku wystąpienia takiego zdarzenia.

To sygnał dla służb dbających o bezpieczeństwo i administracji publicznej do zachowania szczególnej czujności. Oznacza to, że administracja publiczna jest zobowiązana do prowadzenia wzmożonego monitoringu stanu bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych

Na podstawie ustawy z dnia 10 czerwca 2016 r. o działaniach antyterrorystycznych, stopnie alarmowe lub stopnie alarmowe CRP wprowadza, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia – w zależności od rodzaju zagrożenia zdarzeniem terrorystycznym – Prezes Rady Ministrów. Dzieje się to po zasięgnięciu opinii ministra właściwego do spraw wewnętrznych i Szefa ABW, a w przypadkach niecierpiących zwłoki – minister właściwy do spraw wewnętrznych, po zasięgnięciu opinii Szefa ABW, informując o tym niezwłocznie Prezesa Rady Ministrów.

W jaki sposób może zostać wprowadzony stopień alarmowy?

Stopień alarmowy lub stopień alarmowy CRP może zostać wprowadzony:

  • na całym terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (RP);
  • na obszarze jednej lub kilku jednostek podziału terytorialnego państwa;
  • na obszarze określonym w sposób inny niż przez odniesienie do jednostek podziału terytorialnego państwa;
  • dla określonych obiektów jednostek organizacyjnych administracji publicznej, prokuratury, sądów lub innych obiektów infrastruktury administracji publicznej lub infrastruktury krytycznej;
  • w przypadku, gdy skutki zdarzenia o charakterze terrorystycznym mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą RP lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami RP, innych niż placówki zagraniczne RP, w rozumieniu ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o służbie zagranicznej.

Stopnie alarmowe wprowadza się, zmienia i odwołuje w drodze zarządzenia, w zależności od rodzaju zagrożenia zdarzeniem o charakterze terrorystycznym.

Jakie są rodzaje stopni alarmowych?

Istnieją cztery stopnie alarmowe, które mogą zostać wprowadzone zależnie od sytuacji, z jaką mamy do czynienia.

Pierwszy stopień alarmowy ALFA (pierwszy stopień alarmowy CRP: ALFA-CRP) można wprowadzić w przypadku uzyskania informacji o możliwości wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym, którego rodzaj i zakres jest trudny do przewidzenia.

Drugi stopień alarmowy BRAVO (drugi stopień alarmowy CRP: BRAVO-CRP) można wprowadzić w przypadku zaistnienia zwiększonego i przewidywalnego zagrożenia wystąpieniem zdarzenia o charakterze terrorystycznym, jednak konkretny cel ataku nie został zidentyfikowany.

Trzeci stopień alarmowy CHARLIE (trzeci stopień alarmowy CRP: CHARLIE-CRP) można wprowadzić w przypadku: wystąpienia zdarzenia potwierdzającego prawdopodobny cel ataku o charakterze terrorystycznym, godzącego w: bezpieczeństwo lub porządek publiczny albo bezpieczeństwo Rzeczypospolitej Polskiej, albo bezpieczeństwo innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego potencjalne zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej lub uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub uzyskania wiarygodnych i potwierdzonych informacji o planowanym zdarzeniu o charakterze terrorystycznym, którego skutki mogą dotyczyć obywateli polskich przebywających za granicą lub instytucji polskich albo polskiej infrastruktury mieszczących się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej.

Czwarty stopień alarmowy DELTA (czwarty stopień alarmowy CRP: DELTA-CRP) można wprowadzić w przypadku: wystąpienia zdarzenia o charakterze terrorystycznym powodującego zagrożenie: bezpieczeństwa lub porządku publicznego albo bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej, albo bezpieczeństwa innego państwa lub organizacji międzynarodowej oraz stwarzającego zagrożenie dla Rzeczypospolitej Polskiej. A także w sytuacji, gdy uzyskane informacje wskazują na zaawansowaną fazę przygotowań do zdarzenia o charakterze terrorystycznym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub gdy uzyskane informacje wskazują na zaawansowaną fazę przygotowań do zdarzenia o charakterze terrorystycznym, które ma być wymierzone w obywateli polskich przebywających za granicą lub w instytucje polskie albo polską infrastrukturę mieszczące się poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej, a zebrane informacje wskazują jednocześnie na nieuchronność takiego zdarzenia.

To nie pierwszy raz, kiedy wprowadzono stopień alarmowy ALFA-CRP

Wprowadzenie w lutym stopnia alarmowego ALFA-CRP na terenie Polski to nie pierwsza taka sytuacja. Podobna historia miała miejsce w grudniu 2021 roku. Wówczas miało to charakter prewencyjny i było związane z organizacją Szczytu Cyfrowego ONZ - IGF 2021 w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach.

Drugi stopień alarmowy został wprowadzony w 2020 roku na terenie województwa małopolskiego. Powodem były obchody 75. rocznicy wyzwolenia obozu koncentracyjnego w Auschwitz.

Podobne środki bezpieczeństwa obowiązywały m.in. przy okazji szczytu klimatycznego COP24 w Katowicach, Światowych Dni Młodzieży w Krakowie czy wizyty Donalda Trumpa w naszym kraju.