Synoptycy, ratownicy GOPR i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa – wiele instytucji ostrzegało przed porywistymi wiatrami, jednak mimo to alerty nie dotarły do turystów, którzy za wszelką cenę próbowali wyjść w góry. Na grzbiecie Karkonoszy ratownicy GOPR musieli przeprowadzić akcję ewakuacyjną, którą udokumentowali na ostrzegającym przed wyprawami filmiku.
Silny wiatr i opady deszczu przetoczyły się nad Polską w nocy z 16 na 17 lutego. Wypadki drogowe, podtopienia i niestety ofiary śmiertelne – takie skutki przyniósł głęboki niż Dudley. Ekstremalne warunki pogodowe panują przede wszystkim w górach, gdzie według prognoz wiatr może osiągać prędkość nawet do 180 km/h.
Ratownicy GOPR niejednokrotnie informowali o polarnych warunkach na grzbiecie Karkonoszy, jednak to nie przeszkodziło turystom w zorganizowaniu wyjścia na Śnieżkę.
"Silny wiatr, bardzo niska temperatura odczuwalna, dochodząca do -20°C! Niestety przekonała się o tym trójka turystów, których nasi ratownicy ewakuowali w rejonie najwyższego szczytu Karkonoszy – Śnieżki" – przekazał karkonoski oddział GOPR na Facebooku.
Ku przestrodze goprowcy zamieścili kilkusekundowe nagranie z tej akcji. Na krótkim filmiku widać, jak turyści sprowadzani są przez ratowników w niemal zerowej widoczności.
"Pamiętajmy, aby mierzyć swoje siły na zamiary i dostosować trasę zimowych wycieczek do swoich możliwości. Poruszanie się, nawet po często uczęszczanych szlakach wymaga obecnie dobrego przygotowania kondycyjnego i sprzętowego" – zaapelowali ratownicy.
Wspomnijmy, że Śnieżka to najwyższy szczyt Karkonoszy, który charakteryzują stosunkowo wysokie średnie prędkości wiatru, przekraczające 15 m/s. Jak dotąd najwyższa zanotowana średnia 10-minutowa prędkość wiatru na Śnieżce wyniosła 65 m/s, czyli aż 234 km/h. Ratownicy GOPR już wielokrotnie musieli tej zimy przeprowadzać na szczycie góry akcje ewakuacyjne.
W najbliższych dniach pogoda w Polsce niestety się nie poprawi. Jak informowaliśmy w naTemat, już w sobotę nad naszym krajem pojawi się niż Eunice, który przyniesie porywiste wiatry i również może spowodować duże szkody.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut