Rada Najwyższa Ukrainy poparła projekt ustawy o powszechnym dostępie do broni palnej
Rada Najwyższa Ukrainy poparła projekt ustawy o powszechnym dostępie do broni palnej Fot. Stanisław Kowalczuk / East News
Reklama.
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
  • Ukraina rozbudowuje swoją armię rezerwistami na mocy dekretu podpisanego przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego
  • Rada Najwyższa Ukrainy poparła projekt ustawy, która umożliwia cywilom dostęp do broni palnej
  • Za przyjęciem ustawy zagłosowało 274 posłów
  • Zginął żołnierz, sześciu odniosło obrażenia

    Władimir Putin w poniedziałek oficjalnie uznał niepodległość separatystycznych republik w Donbasie. Podjął także decyzję o wysłaniu tam wojsk rosyjskich z operacją o "pokojowym charakterze".
    Dowództwo ukraińskie poinformowało za pośrednictwem Facebooka, że w ciągu ostatniej doby pomiędzy siłami Ukrainy a separatystami w Donbasie doszło do wielu groźnych sytuacji. Podczas ostrzału zginął jeden żołnierz ukraiński, a sześciu następnych odniosło obrażenia.
    Z uwagi na agresję ze strony Rosji i stale pogłębiający się kryzys, władze na Ukrainie postanowiły niezwłocznie rozbudować swoją armię. – Musimy szybko uzupełnić armię ukraińską i inne formacje wojskowe – zaznaczył w środę Wołodymyr Zełenski.
    Zgodnie z podpisanym przez prezydenta Ukrainy dekretem o powoływaniu rezerwistów, który w trybie natychmiastowym został wcielony w życie, Kijów już w środę rozpoczął pobór. Siły zbrojne Ukrainy poinformowały w oświadczeniu, że chodzi o mężczyzn między 18. a 60. rokiem życia, których służba trwałaby najwyżej rok.
    – Jako naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy wydałem dekret o poborze rezerwistów w tym specjalnym okresie – wyjaśnił prezydent Ukrainy. Podkreślił, że wprowadzenie powszechnej mobilizacji, póki co nie jest rozważane.

    Powszechny dostęp do broni palnej na Ukrainie

    Za przyjęciem ustawy dotyczącej powszechnego dostępu do broni palnej dla cywili głosowało 274 posłów Rady Najwyższej Ukrainy. Ustawa definiuje własność cywilną broni palnej, a także warunki i mechanizm uzyskiwania dokumentów dotyczących broni oraz jej klasyfikacji przez Ukraińców i osoby prawne.
    Ustawa przewiduje także sporządzenie stosownej procedury wydawania opinii lekarskiej, dotyczącej braku przeciwskazań do posiadania broni palnej. W tym celu powstanie odpowiedni system informatyczny.
    Autorzy projektu ustawy sugerują także sporządzenie procedury umożliwiającej utworzenie i prowadzenie Jednolitego Państwowego Rejestru broni palnej cywilnej. Określone zostaną również zasady ogólne cywilnego obrotu amunicją i samą bronią palną.
    Dokument reguluje też zakres użycia broni palnej w celu samoobrony i wwożenie oraz wywożenie zarówno broni, jak i amunicji na terytorium oraz z terytorium Ukrainy.
    Czytaj także:

    Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut