We wtorek 1 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. W tym okresie średnia dobowa temperatura powietrza utrzymuje się między 5 a 15°C. Ale jakich temperatur możemy spodziewać się, gdy nadejdzie już wiosna kalendarzowa? Z długoterminowej prognozy IMGW wynika, że w kwietniu może dojść do sytuacji, której nie było w Polsce od ponad 30 lat.
Jaka będzie pogoda wiosną 2022 r.? Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotowali prognozę długoterminową na marzec, kwiecień oraz maj
W kwietniu średnia miesięczna temperatura powietrza w kraju przekroczy normę z lat 1991-2020
Nie nie oznacza to jednak, że wiosną nie będą nam towarzyszyły epizody zimowe
Porywiste wiatry, burze, deszcz i intensywne opady śniegu w górach – z takimi zjawiskami pogodowymi musieliśmy się zmierzyć w ostatnim czasie. Załamanie pogody w połowie lutego było związane przede wszystkim z orkanem Dudley, który spowodował wiele zniszczeń i doprowadził niestety do niebezpiecznych sytuacji.
Wiatr jednak ustąpił, a 1 marca rozpoczęła się meteorologiczna wiosna. Oznacza to, że średnia dobowa temperatura zacznie utrzymywać się na poziomie od 5 do 15°C. Z powodu zbliżającej się wiosny kalendarzowej Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przygotował eksperymentalną prognozę pogody na marzec, kwiecień oraz maj.
Długoterminowa prognoza pogody na wiosnę
Według przewidywań synoptyków średnia miesięczna temperatura powietrza w marcu powinna utrzymywać się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Słupki termometrów wskażą od 2 do 12°C. Wyjątkiem – z podwyższoną średnią – są jedynie Suwałki oraz Białystok.
Z kolei w kwietniu może dojść do sytuacji, której nie było w Polsce od ponad 30 lat. Wszystko wskazuje na to, że średnia miesięczna temperatura powietrza w kraju przekroczy normę z lat 1991-2020. Temperatury będą wahać się między 9 a 17°C.
Przypomnijmy, że średnia obszarowa temperatura powietrza w kwietniu 2021 r. wyniosła 6,0°C i była aż o 2,6°C niższa od średniej wieloletniej dla tego miesiąca. Ubiegłoroczny kwiecień należy zaliczyć do miesięcy ekstremalnie chłodnych.
W maju sytuacja znowu się unormuje. W połowie miesiąca mogą pojawić się lekkie przymrozki, które zresztą powtarzać się będą przez całą wiosnę.
Podkreślmy, że gdy przewidywana średnia temperatura jest powyżej normy, można zakładać, że prognozowany miesiąc będzie cieplejszy od co najmniej 20 obserwowanych tych samych miesięcy w latach 1991-2020.
Należy też pamiętać, że prognozowana średnia temperatura odnosi się do średniej temperatury całego miesiąca, do temperatury notowanej zarówno za dnia, jak i w nocy.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut