Najbardziej prestiżowy "zielony" certyfikat w Europie. Ta inwestycja w Polsce zdaje go na "piątkę"
redakcja naTemat
05 kwietnia 2022, 10:37·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 05 kwietnia 2022, 10:37
Jednym z filarów zrównoważonego rozwoju jest zrównoważone budownictwo. Takie, które przy realizacji inwestycji uwzględnia oprócz bezpieczeństwa i komfortu użytkowników również ochronę środowiska i ekologię. W Polsce stosuje się kilka systemów oceny budynków pod kątem łączenia ludzkich potrzeb z szacunkiem deweloperów dla zasobów naturalnych. Najczęściej używanym z nich jest certyfikat BREEAM.
Reklama.
Certyfikacja BREEAM
System certyfikacji wielokryterialnej budynków BREEAM (Building Research Establishment Environmental Assessment Method) został wymyślony w 1990 roku w Wielkiej Brytanii. Tę metodę oceny zrównoważonego rozwoju w budownictwie opracowała organizacja certyfikująca Building Research Establishment (BRE). Obecnie stosuje się ją do oceny jakości budynków w 77 krajach, głównie w Europie, w tym w Polsce.
System punktacji tego "zielonego" certyfikatu dzieli się na 10 kategorii. Są to: zarządzanie projektem inwestycji oraz procesem budowy; właściwości materiałów wykorzystanych do budowy i wykończenia budynku; komfort użytkowania budynku; poziom zużycia energii w budynku; lokalizacja budynku, odległość komunikacji miejskiej, alternatywne metody transportu; sposób zarządzania gospodarką wodno-ściekową; sposób zarządzania odpadami; ekologia i sposób zagospodarowania terenu wokół budynku; rozwiązania, które zastosowano w celu ograniczenia emisji zanieczyszczeń; innowacyjność inwestycji
Na podstawie sumy ocen wylicza się procentowo, jak wiele kryteriów wymaganych przez jednostkę certyfikującą zostało wdrożonych w poddanej weryfikacji inwestycji budowlanej. Wynik sumaryczny oceny BREEAM określa się w sześciostopniowej skali: unclassified (< 30 proc.), pass (30-44 proc.), good (45-54 proc.), very good (55-69 proc.), excellent (70-84 proc.) oraz outstanding (> 85 proc.).
W Polsce pierwszy certyfikat brytyjskiej organizacji przyznano w czerwcu 2010 roku. Jedną z ostatnich rodzimych inwestycji, której udało się go uzyskać i to z pieczątką "very good", jest Atrium Oliva w Gdańsku-Oliwie. Co godne podkreślenia to fakt, że jest to dopiero trzecia inwestycja mieszkaniowa w Polsce, która otrzymała certyfikat BREEAM Interim na poziomie powyżej 60 proc. wszystkich kryteriów.
Atrium Oliva
Inwestycja premium, którą realizuje grupa budowlana ALLCON według projektu pracowni Roark Studio, to osiedle 5 kameralnych trzypiętrowych budynków z apartamentami (36-126 m2), balkonami i tarasami oraz prywatnymi ogródkami. Powstaje ona przy skrzyżowaniu ulic Grottgera i Bażyńskiego w Gdańsku-Oliwie, jednej z najbardziej pożądanych części Trójmiasta, 100 metrów od malowniczych Lasów Oliwskich.
Atrium Oliva jest dopiero drugim w Trójmieście projektem, który może pochwalić się otrzymaniem międzynarodowego certyfikatu BREEAM. W zakresie lokalizacji doceniono ją za skomunikowanie działki z usługami i transportem publicznym (zasada 15 minute walk), udogodnienia dla rowerzystów i użytkowników pojazdów elektrycznych oraz sporządzenie Travel Planu (analizy możliwości transportu do i z inwestycji).
Od strony ekologicznej projekt otrzymał punkty za zminimalizowanie zużycia wody, instalację podlewania zieleni oraz planowany test szczelności przegród budowlanych. W obszarze energooszczędności asesorzy BREEAM ocenili wysoko modelowanie energetyczne (aż 30 proc. powyżej wymagań normowych), monitorowanie zużycia energii i efektywne systemy windowe (m.in. oświetlenie LED i falownik z funkcją regeneracji energii).
Do końcowej oceny dołożyły się też punkty przyznane za wysokiej jakości materiały wykorzystane do budowy osiedla. Projektanci Atrium Oliva z myślą o np. oknach i drzwiach fornirowanych sięgnęli po drewno z ekologicznym certyfikatem FSC. Ponadto inwestycja powstaje z użyciem materiałów objętych deklaracją środowiskową EPD. Dla wszystkich surowców przeprowadzona została analiza LCA (Life Cycle Analysis).
Kolejnym ważnym aspektem Atrium Oliva jest innowacyjność inwestycji. Wśród rozwiązań technologicznych warto wymienić tu panele fotowoltaiczne, markizy na najwyższych kondygnacjach, elementy automatyki budynkowej i domowej oraz ekrany w windach. Jako innowacja duże zainteresowanie wzbudza tężnia solankowa - tworząca nadmorski mikroklimat w strefie relaksu przy saunach.
Pod względem systemu zarządzania odpadami Atrium Oliva proponuje w pomieszczeniu śmietnikowym narzędzia do segregacji śmieci (m.in. zgniatarki do puszek i butelek). Sposób zagospodarowania terenu wokół budynku przewiduje natomiast zaprojektowanie we współpracy z ekspertami od fauny i flory przestrzeni zielonej ze specjalnie dobranymi gatunkami roślin, przyjaznej zarówno ptakom, jak i owadom.
Na potrzeby certyfikacji BREEAM przeprowadzono analizę dostępu do światła dziennego w każdym z pomieszczeń projektowanych apartamentów (pokoje dzienne, jadalnia, sypialnia, kuchnia) poprzez obliczenie współczynnika "daylight factor". Oprócz tego wykonano geometryczną analizę widoczności widoku nieba od wysokości blatu biurka/stołu. Sprawdzono również warunek głębokości pomieszczeń.
Inwestycja mieszkaniowa Atrium Oliva jest realizowana dwuetapowo. Docelowa liczba apartamentów całego obiektu ma wynosić 149 lokali mieszkalnych. Pierwsze budynki luksusowego osiedla w zabytkowej gdańskiej dzielnicy Oliwa mają być gotowe do końca 2023 roku.