Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson odbędzie w przyszłym tygodniu wiele spotkań z przywódcami Europy Środkowej. Szef brytyjskiego rządu ma zamiar przedstawić im 6-punktowy plan pokonania Putina i zakończenia wojny na Ukrainie. Założenia tej strategii opublikowano na łamach "The New York Times".
Boris Johnson rozpoczyna rozmowy z przywódcami państw, w tym z Polską, na temat jak najszybszego zakończenia wojny w Ukrainie.
Polityk przedstawił również 6-punktowy plan, na którym opiera się jego strategia.
Plan Johnsona na zatrzymanie rosyjskiej inwazji
Przed premierem Wielkiej Brytanii pracowity tydzień. Jak zapowiada Sky News, Boris Johnson ma spotkać się z wieloma przywódcami Europy Środkowej oraz szefami rządów Kanady i Holandii. Według brytyjskich mediów polityk ma zamiar przejąć inicjatywę w zakończeniu wojny w Ukrainie.
"Putin musi ponieść porażkę i musi być postrzegany jako ten, który poniósł porażkę jako sprawca aktu agresji. Nie wystarczy wyrazić nasze poparcie dla porządku międzynarodowego opartego na zasadach – musimy bronić go przed ciągłymi próbami zmiany zasad przy użyciu siły militarnej" – podkreślił w wywiadzie dla "The New York Times".
W tym celu opracował specjalny plan, który składa się z sześciu części. Po pierwsze jest to wsparcie wojskowe i humanitarne, po drugie sankcje gospodarcze, a po trzecie zaś próba znalezienia rozwiązania dyplomatycznego przy współudziale prawowitego rządu Ukrainy.
W 6-punktowym planie Johnsona znalazła się również informacja o "wznowieniu wysiłków na rzecz bezpieczeństwa w całej Europie" oraz postulat dotyczący wezwania społeczności międzynarodowej do przeciwstawienia się "pełzającej normalizacji" zbrojnej przemocy Rosji wobec Ukrainy.
Przypomnijmy, że po tym, jak wojska Władimira Putina zaatakowały elektrownię jądrową Zaporoże w Enerhodarze i wywołały pożar, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poprosił o zorganizowanie nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ.
"Premier Johsnon zaznaczał, że lekkomyślne działania prezydenta Rosji Władimira Putina mogą teraz bezpośrednio zagrozić bezpieczeństwu całej Europy. Zadeklarował też, że Wielka Brytania zrobi wszystko, co w jej mocy, aby sytuacja nie uległa dalszemu pogorszeniu" – wskazało wówczas jego biuro.
Spotkanie V4 w Londynie
We wtorek Boris Johnson będzie gościł przywódców Grupy Wyszehradzkiej ( Polski, Węgier, Czech i Słowacji). "Są to kraje, które już teraz bezpośrednio doświadczają kryzysu humanitarnego, jaki szybko ogarnia kontynent europejski" – przekazano w rządowym komunikacie.
W programie tego spotkania jest zarówno wspólne spotkanie wszystkich pięciu przywódców, jak i rozmowy dwustronne.
Grupa Wyszehradzka określana jest jako jeden z owoców upadku komunizmu i transformacji ustrojowej w państwach Europy Środkowo-Wschodniej. Za umowną datę powstania grupy przyjmuje się 15 lutego 1991 roku. Od 2004 roku wszystkie kraje V4 są członkami UE. Grupa Wyszehradzka stanowi niejako forum wymiany doświadczeń i wypracowywania wspólnych stanowisk w sprawach dotyczących regionu i UE.