Reklama.
Trwa 20. doba od chwili rosyjskiego ataku na Ukrainę. Wojska ukraińskie stawiają opór, zaś Rosjanom realizacja zamierzeń się nie udaje. Jednak im dłużej trwa ta wojna, tym więcej ataków na cywilów. Cały czas z atakami mierzy się Kijów, a sytuacja w Mariupolu nadal jest dramatyczna. Do stolicy Ukrainy we wtorek udali się też premierzy Polski, Czech i Słowacji.
Antony Blinken: „Niepodległa Ukraina będzie o wiele dłużej niż Władimir Putin”.
Media: Niepokojące doniesienia z Odessy. Pojawiają się oznaki zbliżającej się masowej operacji desantu morskiego Rosji. Prawdopodobnie 40 kilometrów na południowy zachód od miasta.
Stany Zjednoczone przeznaczają dodatkowe 186 mln dolarów na pomoc humanitarną dla Ukrainy.
Zełenski po spotkaniu z delegacją z Polski, Czech i Słowenii: "Jestem przekonany, że z takimi przyjaciółmi, z takimi krajami, sąsiadami i partnerami rzeczywiście damy radę i zwyciężymy".
Premier Czech: "Głównym celem naszej wizyty jest to, aby powiedzieć wam, że nie jesteście sami, Europa stoi razem z Wami".
Janez Janša: "Robimy wszystko, co możemy, aby Wam pomóc, aby pomóc uchodźcom z Ukrainy. Nie jesteście sami". Jak podkreślił, w Unii w której dużo mówi się o wartościach, teraz zdajemy sobie sprawę, że te wartości naprawdę istnieją.
Kaczyński w Kijowie: "Potrzebna misja pokojowa NATO czy szerszego układu, która będzie działać na terenie Ukrainy. Ta misja nie może być bezbronna".
Premier Morawiecki po spotkaniu w Kijowie: "Inwazja Rosji musi się skończyć. UE musi nadać wam nadać status kandydata jak najszybciej; musicie dostać broń obronną. Nie zostawimy was".
Szef obwodu lwowskiego proponuje Polsce otwarcie dwóch dodatkowych punktów kontrolnych na granicy.
Antony Blinken: "Od 24 lutego Stany Zjednoczone zapewniły mieszkańcom Ukrainy pomoc humanitarną wartą prawie 300 mln dolarów".
Prezydent Ukrainy po spotkaniu z delegacją premierów w Kijowie: "Wasza wizyta w Kijowie w tym trudnym czasie jest mocnym dowodem poparcia. Bardzo to doceniamy".
Agencja TASS: Prezydent Rosji Władimir Putin rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.
Sekretarz obrony Stanów Zjednoczonych przyleciał właśnie do Brukseli. Celem jego spotkań z innymi szefami resortów obrony będzie inwazja Rosji na Ukrainę oraz inne tematy związane z bezpieczeństwem regionalnym.
Władze Ukrainy: Rosjanie od początku wojny zniszczyli 3,5 tys. obiektów infrastruktury na Ukrainie. Zniszczonych zostało ponad 2,7 tys. budynków mieszkalnych.
Ukraińskie AI: "Według naszych źródeł konwój samochodów ewakuujących się z Mariupola do Zaporoża został zablokowany przez wojska rosyjskie". Jak przekazała dyrektorka organizacji, wojsko nie pozwala ludziom przejechać i trzyma ich na drodze.
Wielka Brytania dodaje kolejne osoby do listy sankcji.
Rosja została wyrzucona z Rady Europy.
Doradca prezydenta Ukrainy: "Rozmowy będą kontynuowane jutro. Proces negocjacji jest bardzo trudny. Istnieją fundamentalne sprzeczności. Ale z pewnością jest miejsce na kompromis".
Władze Odessy: "Rosyjskie okręty wojenne ostrzelały we wtorek ukraińskie wybrzeże w obwodzie odeskim. Dwie osoby zostały ranne".
Media: Siły zbrojne Ukrainy udaremniły szturm na Charków. Tak wynika z informacji przekazanych przez szefa obwodu Ołeha Syniehubowa. Rosjanie mieli ponieść liczne straty.
15 marca około 20 000 osób zostało ewakuowanych z Mariupola przez korytarz humanitarny.
Prezydent USA podpisał ustawę, która pozwala przekazać Ukrainie historyczną kwotę 13,6 miliarda dolarów.
Szef KPRM: W Kijowie rozpoczęło się spotkanie delegacji premierów Polski, Czech i Słowacji z prezydentem i premierem Ukrainy. "Dziś niezbędny jest gest solidarności wobec Ukrainy i determinacja, że świat nie pozostawi jej samej sobie. Delegacja Premierów do Kijowa przywiozła propozycje pomocy dla Ukrainy. Liczą się konkretne działania" - przekazał Michał Dworczyk.
Premier Ukrainy Denys Szmyhal o godzinie 19 czasu polskiego (godziny 20 w Kijowie) potwierdził, że Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, Petr Fiala i Janez Jansza dotarli do Kijowa. Ocenił, że to "odwaga prawdziwych przyjaciół Ukrainy".
Szef MSZ Ukrainy rozmawiał ze swoją niemiecką odpowiedniczką. "Presja musi narastać, dopóki Moskwa nie zaprzestanie agresji i nie wycofa się z Ukrainy. Skoordynowaliśmy również działania mające na celu zamknięcie luk prawnych, które pozwalają unikać sankcji" - przekazał po rozmowie z Annaleną Baerbock.
Prezydent USA weźmie udział w nadzwyczajnym spotkaniu przywódców wszystkich członków NATO. Odbędzie się ono w przyszłym tygodniu w Brukseli. Sojusz jest zaniepokojony działaniami Rosji.
Unia obejmuje sankcjami kolejnych wpływowych Rosjan. Na liście jest m.in. Roman Abramowicz.
Turecki minister spraw zagranicznych odwiedzi Rosję i Ukrainę w tym tygodniu.
Rosja nakłada sankcje na premiera Kanady. Nie wjedzie on do Rosji.
Czeski premier dodał zdjęcie z pociągu, którym podróżuje z premierami Polski, Słowenii oraz Jarosławem Kaczyński na spotkanie z władzami Ukrainy.
Prawie 100 dzieci zginęło od początku wojny w Ukrainie.
Sąd nałożył grzywnę w wysokości 30 tysięcy rubli na Marinę Owsiannikową. To jakieś 280 dolarów amerykańskich. Dziennikarka została też zwolniona po wczorajszym zatrzymaniu.
Media ukraińskie: Rosjanie uwięzili w szpitalu w Mariupolu 400 osób z domów, które są w okolicy szpitala. Nadal są też tam pacjenci szpitala.
Oprócz kamerzysty Fox News zginęła także ukraińska dziennikarka Oleksandra Kuvshynova.
Trzy miliony ludzi już opuściło Ukrainę. Prawie dwa miliony przyjechało do Polski.
Media: W Ukrainie zginął operator kamery amerykańskiej telewizji Fox News.
Donald Tusk w Budapeszcie: "Potrzeba wolności i solidarności jest dzisiaj jeszcze wyraźniejsza niż w poprzednich latach - dziś, gdy trwa rosyjska agresja na Ukrainę. Wszyscy dobrze rozumiemy, że to nie jest tylko walka o suwerenność Ukrainy. To walka o naszą przyszłość". "Wizja Putina, którą podzielają niektórzy europejscy politycy, także tu na Węgrzech, to wizja państwa, które uznaje tylko kult siły, a nie praworządności" - mówił.
Trzech dziennikarzy zginęło, a ponad 10 zostało rannych od początku wojny w Ukrainie.
Rosja nałożyła sankcje na m.in. prezydenta USA Joe Bidena oraz sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena.
Prezydent Ukrainy w najnowszym wystąpieniu: "Cały biznes z Rosją powinien był powstrzymany w obliczu tej wojny". Wołodymyr Zełenski wezwał też do dalszego bojkotu wszystkiego, co pochodzi z tego kraju.
Ukraiński parlament zagłosował za przedłużeniem stanu wojennego o 30 dni.
Szef NATO o wyjeździe trzech premierów do Kijowa: "Przywódcy Europy i NATO utrzymują intensywne kontakty z władzami Ukrainy". "Ważne jest utrzymywanie kontaktów na wszystkich poziomach i w różnych formatach z władzami Ukrainy" - tłumaczył.
Szef NATO: "Chiny powinny dołączyć do reszty świata w zdecydowanym potępieniu brutalnej inwazji Rosji na Ukrainę”. Jens Stoltenberg mówi, że Chiny mają obowiązek „wspierać i przestrzegać” prawa międzynarodowego, które Rosja „rażąco złamała”.
Jens Stoltenberg: Obawiamy się, że Rosja dokona operacji pod fałszywą banderą, być może z zastosowaniem broni chemicznej. "Wszelkie użycie broni chemicznej będzie pogwałceniem prawa międzynarodowego. Wzywamy Rosję do nieużywania broni chemicznej oraz wycofania się" - podkreślił.
Szef NATO: Ukraina ma fundamentalne prawo do obrony. Jak podkreślał, NATO zwiększyło też obecność na wschodzie Sojuszu, aby zapewnić jego członkom bezpieczeństwo. "NATO ma za zadanie chronić naszych partnerów. Zrobiliśmy to za pomocą szpicy natowskiej. Obecnie tysiące żołnierzy jest w stanie zwiększonego alertu" - tłumaczył. Przypomniał także, że w Europie jest obecnie 100 tys. żołnierzy amerykańskich.
Dyplomaci: Rosja wzywa Radę Bezpieczeństwa ONZ do głosowania w środę nad rezolucją "humanitarną".
Izraelskie media: Izrael nie przygotowuje obecnie sankcji wobec Moskwy ani rosyjskich oligarchów.
Prezydent Francji oferuje azyl dziennikarce, która wczoraj zaprotestowała w rosyjskiej telewizji.
Prezydent Zełenski: Ukraina musi przyjąć do wiadomości, że drzwi NATO nie są dla niej otwarte.
Prawie 1,5 miliona dzieci opuściło Ukrainę z powodu wojny.
W Lwowie niewielka część dzieci wróciła do szkół.
Doradca prezydenta Ukrainy: Wznowiono negocjacje. Tematami są m.in. zawieszenie broni oraz wycofanie wojsk z terytorium Ukrainy.
Zdaniem 56 proc. Ukraińców głównym celem ataku Rosji jest zabijanie mieszkańców tego kraju.
Media/ Władze Warszawy: W ciągu najbliższych tygodni komornik będzie mógł wejść na nieruchomość przy Sobieskiego 100. Strona rosyjska została powiadomiona o zajęciu.
Od wieczora we wtorek w Kijowie zostanie wprowadzona godzina policyjna na 35 godzin. Bez przepustki można wyjść tylko do schronu.
"Wojsko Ukrainy twierdzi, że zmobilizowano prawie 100% rezerw. Jeśli to prawda, do samych Sił Zbrojnych trafi prawie 200 000 osób" – przekazał Illia Ponomarenko.
"Władimir Sołowiow – jedna z naczelnych postaci rosyjskiej propagandy – też wyraźnie zdenerwowany utratą willi we Włoszech. Straszy, że Ukraina to dopiero początek, że NATO ma się cofnąć do granic z 1997 roku. 'Że niby Bajkał zły? Mi się podobał'" – zrelacjonowała Arleta Bojke.
"Historia was obserwuje. Społeczeństwo was osądzi" – przekazał mer Kijowa, pokazując ujęcia ze zniszczeń w wyniku rosyjskich nalotów.
Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba rozmawiał z szefem izraelskiej dyplomacji Yarisem Lapidem. "Izrael nie będzie drogą do obejścia sankcji przez Rosję. Jestem wdzięczny za izraelskie wysiłki mediacyjne i pomoc humanitarną. Dyskutowaliśmy o sposobach zakończenia wojny na Ukrainie. Uzgodniliśmy, że prawa Ukraińców przybywających do Izraela będą przestrzegane" – przekazał Kułeba.
Naczelny dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Walery Załużny podsumowuje 20 dni wojny:
"Zatrzymaliśmy agresora, rozmieściliśmy część rezerwy i w określonych kierunkach ruszyliśmy do kontrataku. Niestety ponosimy straty. Są kilkakrotnie mniejsze od wroga. Ale życie i zdrowie każdego z naszych żołnierzy jest bezcenne".
"Komisja Europejska: Potwierdzamy, że na marginesie Szczytu UE w Wersalu premier Polski poinformował Przewodniczącą KE von der Leyen i Przewodniczącego RE Michela o możliwej wizycie w Kijowie. Otrzymaliśmy potwierdzenie tej wizyty wczorajszej nocy" – przekazał dziennikarz TVN24 Maciej Sokołowski.
Podczas wtorkowej konferencji prasowej rzecznik Komisji Europejskiej Eric Mamer wyjaśnił, dlaczego z premierami nie pojechała Ursula von der Leyen. – To że jakiś kraj podejmuje inicjatywę, nie oznacza, że szefowa KE musi się dołączać. Szefowa KE ma swoje własne kanały informacyjne z prezydentem Zełenskim – wyjaśnił.
Przedstawiciel Zełenskiego Dawid Arachamija w rozmowie z serwisem "Ukraińska Prawda" przekazał, że zakończono "przerwę techniczną" i wznowiono rozmowy pokojowe.
We wtorek ruszyła kolejna tura rozmów między Rosją a Ukrainą. Przedstawiciele Zełenskiego domagają się utworzenia korytarzy humanitarnych, zawieszenia broni oraz przerwania ataków na infrastrukturę cywilną.
Delegacja z Premierem Morawieckim i Prezesem J. Kaczyńskim na czele minęła Lwów i podąża do Kijowa,. To historyczne wydarzenie i jednoznaczny wyraz wsparcia Ukrainy przez całą Unię, w imieniu której premierzy Polski, Czech i Słowenii udali się do Kijowa" – przekazał Michał Dworczyk.
Rosja planuje masowe wylesianie ukraińskich lasów na potrzeby swojej armii. Niewykorzystane drewno zostanie sprzedane, a dochód przeznaczony na utrzymanie armii okupacyjnej – poinformował serwis "Ukraińska Prawda".
Służby Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymały 60 rosyjskich kolaborantów. Zidentyfikowano także 20 grup dywersyjnych i rozpoznawczych.
W obwodzie ługańskim ukraińscy żołnierze zniszczyli wraz z załogami wroga trzy czołgi T-72 i jeden BMP-3 – przekazały ukraińskie siły zbrojne.
"Z informacji przekazanych przez ukraińskie Siły Powietrze wynika, że rosyjski dron typu 'Forpost' znalazł się w polskiej przestrzeni powietrznej. Maszyna została zestrzelona tuż po tym, jak ponownie znalazła się nad terytorium Ukrainy" – pisze dla naTemat Anna Świerczek.
– Jeśli chodzi o tę kobietę, to chuligaństwo – skomentował protest byłej dziennikarki "Kanału Pierwszego" Dmitrij Pieskow.
Przypomnijmy, że Owsiannikowa przerwała wydanie "Wiesti", protestując przeciw inwazji Rosji na Ukrainę. Od momentu zatrzymania prawnicy nie mogą nawiązać z nią kontaktu.
"Sytuacja nie jest lepsza niż w Mariupolu" – zrelacjonował Wołodymyr Matsokin. W Izium brakuje wody, leków i żywności. Cywile nie mają jak uciec, bowiem Rosja nie dopuszcza do utworzenia korytarzy humanitarnych. "Ci, którzy leczyli się pod ostrzałem, umierają z powodu chorób i braku leków" – dodał Matsokin.
"Rosja walczy tylko z pokojowymi miastami, niszcząc je nocą rakietami. Nasza armia bije Rosjan we wszystkich kierunkach. Partnerzy wciąż stoją z boku, bojąc się zostać światowymi liderami" – zrelacjonował doradca Zełenskiego Mychajło Podolak.
"Prezydent Lech Kaczyński miał rację mówiąc w 2008 roku w Tbilisi, że Europa Środkowa ma odważnych przywódców" – napisał na Twitterze prezydent Polski.
Straty spowodowane walkami w Ukrainie mogą wynieść około 500 miliardów dolarów.
Marina Owsiannikowa przerwała wydanie "Wiesti", protestując przeciw inwazji Rosji na Ukrainę. Była dziennikarka "Kanału Pierwszego" została zatrzymana przez służby. Jej prawnicy nie mają z nią kontaktu.
"W Kijowie mamy teraz kolejną dwudniową godzinę policyjną, zaczynając od godziny 20:00. To prawie na pewno sugeruje, że w ciągu najbliższych 48 godzin Rosjanie będą prowadzili intensywną działalność wywrotową w mieście" – przekazał dziennikarz wojenny Illia Ponomarenko.
Od początku inwazji Rosji na Ukrainę naszą granicę przekroczyło 1,83 uchodźców. Fala migracyjna zaczyna hamować. 14 marca odprawiono łącznie 71,6 tys. osób.
W życie weszły kolejne sankcje nałożone na Rosję przez Zachód. Tym razem dotyczą ograniczeń w handlu żelazem i stalą oraz towarami luksusowymi.
"To jeszcze bardziej sparaliżuje zdolność Putina do finansowania tej nieuzasadnionej wojny" – skomentowała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.
Sankcjami objęto także oligarchów, lobbystów i propagandystów powielających narrację Kremla. Restrykcjami objęto również kluczowe spółki lotnicze, wojskowe, podwójnego zastosowania, stoczniowe i budowy maszyn.
UE zakaże również europejskim agencjom ratingowym nadawania ratingów Rosji i rosyjskim firmom.
– Wizyta była przygotowywana od wielu dni, ale trzymaliśmy ją w tajemnicy. Decyzja zapadła podczas szczytu w Wersalu. Później Morawiecki i Kaczyński przygotowali plan wizyty, która właśnie się rozpoczyna – ogłosił Michał Dworczyk
– Jeszcze dziś w nocy Morawiecki rozmawiał z Charlesem Michelem i Ursulą von der Leyen. W Kijowie zostanie zaprezentowany pakiet konkretnego wsparcia dla Ukrainy – dodał.
Prezes Rady Ministrów nie zdradził szczegółów pakietu wsparcia dla Ukrainy. Zapewnił jedynie, że będzie ono kompleksowe, konkretne i merytoryczne.
Do Kijowa przedstawiciele Polski, Czech i Słowenii udali się pociągiem
"Dziś Gruzja, jutro Ukraina, pojutrze państwa bałtyckie, a później może i czas na mój kraj, na Polskę" - przypomniał słowa Lecha Kaczyńskiego Mateusz Morawiecki.
"Wraz z premierem Polski Mateuszem Morawieckim, wicepremierem Jarosławem Kaczyńskim i premierem Słowenii Janezem Janšą jedziemy dziś jako przedstawiciele Rady Europejskiej do Kijowa na spotkanie z prezydentem Zelenskim i premierem Szmyhalem" – ogłosił premier Czech Petr Fiala.
Ministerstwo Obrony Ukrainy wydało raport o stratach, jakie od początku inwazji poniosła Rosja. W wyniku walk zginęło ponad 13500 żołnierzy. Zniszczono: 404 czołgów, 1279 maszyn pancernych, 150 jednostek systemów artyleryjskich, 36 systemów przeciwlotniczych, 81 samolotów, 95 helikopterów, 640 pojazdów, 3 okręty oraz 60 zbiorników z paliwem.
Premier Mateusz Morawiecki oraz wicepremier, przewodniczący Komitetu ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych Jarosław Kaczyński wraz z premierem Czech Petrem Fialą oraz premierem Słowenii Janezem Janšą udają się dziś do Kijowa jako reprezentanci Rady Europejskiej na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i premierem Ukrainy Denysem Szmyhalem – poinformował KPRM.
Więcej na ten temat piszemy tutaj: Czytaj więcej
Pożar 16-piętrowego bloku ostrzelanego przez Rosjan w zachodniej części Kijowa. W pożarze zginęły co najmniej dwie osoby. Budynek jest poważnie uszkodzony.
Jak informowaliśmy, nad ranem Kijowem wstrząsnęły liczne eksplozje. Ostrzelany został też inny blok oraz dom jednorodzinny.
Nawet 20 tys. cywilów mogło zginąć w Mariupolu – takie dane przedstawia doradca burmistrza tego portowego miasta Petro Andriuszczenko.
Jak przyznał przedstawiciel lokalnych władz, oficjalne dane mówią o 1800 zabitych, ale jasne jest, że liczba ta jest wielokrotnie wyższa. Na razie nie ma jak ich zweryfikować, bo nie ma możliwości poszukiwania ludzi pod gruzami budynków. Tymczasem zniszczone jest 80 proc. zasobów mieszkaniowych.
– Cztery dni temu rozmawialiśmy o "optymistycznym" scenariuszu, że jest około 10 000 ofiar. Ale przy wzmożonej intensywności i brutalności, która wielokrotnie wzrosła, możemy powiedzieć, że jeśli blokada teraz się skończy i będziemy mogli przynajmniej zacząć szukać tych osób, to liczba ofiar zbliża się już do 20 tysięcy – powiedział Petro Andriuszczenko na antenie niezależnej internetowej telewizji "Nastojaszczeje Wriemia".
10 osób zginęło podczas ostrzału Czernihowa – podaje "Ukraińska Prawda", powołując się na informacje Biura Prokuratora Generalnego.
Jak opisuje portal, "okupanci uszkodzili budynek Uniwersytetu Narodowego 'Politechnika Czernihowska', rynek, bazę hurtową i detaliczną, kilka budynków mieszkalnych, przepompownię, budynek administracyjny".
Są już też nagrania dokumentujące zniszczenia w Charkowie po nocnym ostrzale miasta.
W Kijowie eksplozja uszkodziła stację metra Łukjanowska. Jak podają ukraińskie media, tymczasowo na tej stacji pociągi metra nie będą się zatrzymywały.
Rosyjskie wojska ostrzelały kolumnę ludzi ewakuowanych z miejscowości Hostomel w okolicach Kijowa. Jedna kobieta zginęła, dwóch mężczyzn zostało rannych. O tym ataku informuje ukraińska policja państwowa.
Ewakuacja z Hostomela odbywała się w dwóch etapach – pierwsza kolumna 10 autobusów wiozących głównie matki z dziećmi, osoby starsze i osoby niepełnosprawne, bez przeszkód dotarła do celu. Druga kolumna została ostrzelana przez wojska rosyjskie. W sumie w tej operacji udało się ewakuować ok. 500 osób.
Według najnowszych informacji przed godz. 7.00 udało się ugasić pożar bloku mieszkalnego w Kijowie. Budynek stanął w płomieniach w wyniku ostrzału, który najpewniej został przeprowadzony z terytorium Białorusi.
Ogień objął kondygnacje od pierwszej do piątej. Państwowe Pogotowie Ratunkowe podaje, że w wyniku ataku ucierpiała jedna osoba, która trafiła do szpitala. Na Facebooku zamieszczono nagranie i zdjęcia dokumentujące zniszczenia w wyniku ataku.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oznajmił rosyjskim żołnierzom, że jeśli się poddadzą, to "mają szansę na przeżycie". – Daję wam szansę, szansę na przeżycie. Jeśli poddacie się naszym siłom, potraktujemy was tak, jak powinno traktować się ludzi – z godnością – zadeklarował.
Więcej o nocnym przemówieniu Zełenskiego piszemy tutaj: Czytaj więcej
Portal Nexta podaje nowe szczegóły dotyczące porannych "licznych eksplozji" w Kijowie. Pierwsze wybuchy odnotowano około godz. 4.50 czasu lokalnego, najsilniejsze eksplozje nastąpiły w południowo-zachodniej części miasta, w dzielnicy Borszagowka.
Jak pisze Nexta, nie jest jasne, czy rosyjskie pociski trafiły w jakieś cele, czy zostały zestrzelone przez obronę przeciwrakietową. Jednocześnie w sieci pojawiły się nagrania płonącego bloku mieszkalnego w Kijowie.
Tej nocy Rosjanie dokonali też silnego ostrzału Charkowa. W internecie pojawiły się nagrania dokumentujące ten atak.
Poranny atak na ukraińską stolicę. Nad ranem w Kijowie słychać było kilka silnych eksplozji. Atak nastąpił na zachodnich przedmieściach Kijowa, w dzielnicy Borszagowka. Kanał Ukraine 24 podał, że rakiety zostały wystrzelone w kierunku Kijowa z terytorium Białorusi.
Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przedstawił bilans 19. doby wojny. Jak podał, siły rosyjskie, przy udziale oddziałów białoruskich, wzmocniły ochronę granicy Ukrainy i Białorusi. Armia ukraińska kontynuuje obronę w "południowej, wschodniej i północnej strefie operacyjnej". Bez większych sukcesów wróg nadal prowadzi ataki rakietowe i naloty bombowe, niszcząc wojskową i cywilną infrastrukturę na Ukrainie – informuje ukraiński sztab.