Reuters nieoficjalnie: Biden planuje wizytę w Europie. Może przylecieć do Polski
Wioleta Wasylów
15 marca 2022, 07:36·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 15 marca 2022, 07:36
Dwa niezależne źródła, z którymi rozmawiała agencja Reutera, podały nieoficjalnie, że z powodu nieustającej inwazji Rosji na Ukrainę, prezydent USA Joe Biden zamierza przylecieć do Europy, a jednym z przystanków jego wizyty mogłaby być Polska. Z kolei prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma w środę przemówić zdalnie do amerykańskich kongresmenów.
Inwazja Rosji na Ukrainę trwa już dwudziesty dzień i pochłonęła wiele ofiar.
Z nieoficjalnych doniesień agencji Reutera wynika, że prezydent USA Joe Biden planuje przelecieć do Europy, by spotkać się z przywództwem NATO i może również odwiedzić Polskę.
Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ma w środę przemówić zdalnie przed Kongresem USA.
Ukraina już od dwudziestu dni odpiera brutalne ataki wojsk Władimira Putina i z pełnym poświęceniem broni swojej suwerenności. Chociaż ukraińskiej armii udało się spowodować duże straty po stronie Rosji, to niestety z powodu ciągłych ostrzałów i ataków sytuacja humanitarna w wielu miejscach jest bardzo trudna, a wojna pochłonęła wiele niewinnych ofiar.
Agencja Reutera: Możliwa jest wizyta Bidena w Europie
Teraz pojawiły się doniesienia o tym, że w obliczu obecnej sytuacji na wschodzie, możliwa jest wizyta prezydenta USA Joe Bidena w Europie. Informowały o tym m.in. CNN i portal Politico, który podkreślał, że "Białemu Domowi nadal zależy na zdecydowanym wspieraniu Kijowa i kontynuowaniu odizolowywania Moskwy".
Pierwsza na to wskazywała w poniedziałek wieczorem agencja Rutera, która powoływała się na swoje dwa niezależne źródła. Stwierdziły one nieoficjalnie, że ustalane są teraz plan i szczegóły wizyty.
"Jedna z branych pod uwagę opcji zakłada, że Biden przyleciałby 23 marca do Brukseli Biden, by porozmawiać tam osobiście z przywódcami sojuszu NATO, a potem udał się do Polski" – przekazał jeden z rozmówców.
Podkreślono jednocześnie, że choć wiele wskazuje na to, że podróży Bidena do Europy dojdzie, a plan jest bliski "finalizacji", to żadne wiążące decyzje nie zostały podjęte. Również rzeczniczka Białego Domu, Jen Psaki powiedziała Agencji Reutera, że USA jest "w stałym kontakcie i bliskich relacjach ze swoimi partnerami z NATO i europejskimi sojusznikami, ale nie zdecydowano jeszcze, czy do wizyty dojdzie".
Zełenski wystąpi przed amerykańskim kongresem
Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który cały czas jest w Kijowie, występował wcześniej zdalnie przed władzami Unii Europejskiej, parlamentem Wielkiej Brytanii czy też przed zwołanym przez polskiego prezydenta Andrzeja Dudę Zgromadzeniem Narodowym (było to połączone posiedzenie Sejmu i Senatu). Zwracał się do nich, oraz do NATO i USA o to, by pomogli Ukrainie zamykając przestrzeń powietrzną nad Ukrainą dla rosyjskich samolotów.
Na wtorek zaplanowane jest zdalne przemówienie Zełenskiego przed kanadyjskim parlamentem, zaś na środę: przed Kongresem USA. Zarówno przewodniczący amerykańskiego Senatu, jak i Izby Reprezentantów zaznaczali, że wysłuchanie ukraińskiego prezydenta będzie dla nich "przywilejem" oraz pokazaniem wsparcia dla "dzielnie broniącej demokracji Ukrainy".
Warto nadmienić, że Zełenski złożył w ukraińskim parlamencie wniosek o przedłużenie o kolejne 30 dni, do 25 kwietnia, kończącego się niedługo w jego kraju stanu wojennego. Podczas stanu wojennego nie można m.in. organizować wyborów, ani zmieniać konstytucji. Obowiązują też np. inne zasady przemieszczania się pojazdów.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut