Reklama.
Trwa 23. dzień napaści Rosji na Ukrainę. Najeźdźca boryka się z coraz większymi problemami logistycznymi, które utrudniają zaopatrzenie oddziałów w podstawowe towary – podało brytyjskie ministerstwo obrony. Wołodymyr Zełenski w nocnym wystąpieniu zwrócił się do Rosjan. – Wiemy, że rekrutują najemników z innych krajów. Oszukują wielu młodych ludzi. To będzie najgorsza decyzja w ich życiu. Długie życie jest lepsze niż pieniądze oferowane za krótkie życie – przekazał.
BBC podaje, że chodzi o samoloty, które naruszyły środki kontroli wprowadzone 24 lutego po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę. Wśród uziemionych maszyn jest prywatny odrzutowiec Romana Abramowicza.
"Funkcjonowanie tego punktu koordynują wolontariusze z Pokojowy Patrol. Tam nasi goście z Ukrainy będą mogli odpocząć, pożywić się i liczyć na doraźną pomoc. Wszystko to będzie możliwe dzięki przyjaciołom z Fundacji WOŚP i zaangażowaniu Jurek Owsiak, którzy działają w ścisłej współpracy z Miasto Stołeczne Warszawa. Dziękuję!" – poinformował na Facebooku prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.
"Forbes" informuje, że LG Elektronics zawiesza wszystkie dostawy do Rosji. "Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zdrowiem i bezpieczeństwem wszystkich ludzi, a firma LG pozostaje zaangażowana we wspieranie akcji humanitarnych" – napisano w wydanym przez firmę komunikacie.
"Zakupione przez PKN Orlen Starlinki dotarły do miejsca docelowego i już pomagają Ukrainie utrzymywać nieprzerwany kontakt ze światem" – poinformował za pośrednictwem Twittera prezes przedsiębiorstwa. Daniel Obajtek podziękował także Elonowi Muskowi za "ekspresową realizację zamówienia".
Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy wezwało ukraińskie media do rzetelności, unikania założeń i zachowania profesjonalizmu w przekazywaniu informacji.
Na oficjalnym profilu ukraińskiego parlamentu przekazano, że w Mikołajowie ukraińscy żołnierze zatrzymali mężczyzn, którzy mogli pracować dla wroga. Mieli fotografować obiekty wojskowe i oznaczać ich położenie.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy przekazał za pośrednictwem Twittera, że podczas rozmowy z sekretarzem stanu USA zaznaczył konieczność dalszego wzmacniania militarnego Ukrainy oraz wywierania presji na Rosję. Dmytro Kułeba i Antony Blinken ustalili, że wysiłki, aby zakończyć Rosyjską agresję "muszą być kontynuowane przy użyciu wszelkich dostępnych środków dyplomatycznych".
"Nadal jesteśmy zaniepokojeni ewentualną pomocą Chin dla Rosji w obliczu jej inwazji na Ukrainę" – poinformowała rzeczniczka Białego Domu. Jen Psaki podkreśliła, że Stany Zjednoczone będą obserwować działania Pekinu. Oznajmiła również, że Joe Biden szczegółowo przedstawił Xi Jinpingowi konsekwencje wynikające z ewentualnego wsparcia Rosji przez Chiny. Odmówiła natomiast szczegółowej odpowiedzi dotyczącej stanowiska Pekinu.
Premier Kanady o rozmowie z Taoiseach (premierem Irlandii): "stanowczo potępiliśmy militarną agresję Rosji na Ukrainę. Rozmawialiśmy również o zwalczaniu dezinformacji, promowaniu demokracji i dalszej ścisłej koordynacji z partnerami i sojusznikami".
9145 osób udało się w piątek ewakuować korytarzami humanitarnymi z miast atakowanych przez wojska rosyjskie – przekazał za pośrednictwem aplikacji Telegram wiceszef biura prezydenta Kyryło Tymoszenko.
"Polska konsekwentnie potępia nielegalną aneksję Krymu i bezprecedensowy atak zbrojny na Ukrainę; domagamy się natychmiastowego zaprzestania przez Rosję użycia siły przeciwko suwerennemu państwu europejskiemu i bezwarunkowego wycofania się z terytorium Ukrainy" – napisano w piątkowym oświadczeniu MSZ.
– Przygotowujemy się do tego, by bardzo szybko stworzyć własną obronę przeciwlotniczą, korzystając z doświadczeń brytyjskich; nie mamy nic do stracenia – oświadczył szef MON Mariusz Błaszczak na antenie TVP Info.
Minister zwrócił się do Ukraińców, aby zwracali szczególną uwagę na podejrzane zachowania osób, które nie są członkami Obrony Terytorialnej, a przemieszczają się z bronią. uwagę należy zwrócić zwłaszcza w pobliżu lotnisk i obiektów wojskowych.
W wyniku ostrzałów w Adwijiwce na wschodzie Ukrainy zginęły dwie osoby, trzy zostały ranne.
Informację przekazał przedstawiciel amerykańskiego Departamentu Obrony. W rozmowie z CNN powiedział, że od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę, rosyjskie wojska wystrzeliły ponad 1080 pocisków rakietowych.
"Teraz, gdy nasza wizyta w Kijowie jest dyskutowana na całym świecie, muszę powtórzyć moje brawa dla Mateusza Morawieckiego, którego zespół organizował całą potrzebną logistykę, bezpieczeństwo i znaczną część koordynacji z unijnymi instytucjami. Polska ma prawdziwego patriotę i wojownika jako premiera" – napisał na Twitterze premier Słowenii Janez Jansza.
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński oznajmił w wywiadzie dla hiszpańskiego dziennika "ABC", że negocjacje nie powstrzymają Władimira Putina. Zaapelował także do UE i NATO o więcej pomocy dla ukraińskiej armii oraz wzmocnienie sankcji na Rosję.
"W ostatnim tygodniu aktywowaliśmy zmiany modelu gospodarczego w szeregu kluczowych kierunkach, aby wesprzeć ukraiński biznes i usprawnić pracę w warunkach wojennych. Najpierw. Kwestie bezpieczeństwa żywności. Nie możemy pozwolić, aby Ukraińcy zostali bez żywności, więc państwo będzie bezpośrednio kupować kluczowe produkty socjalne od ukraińskich producentów. Produkty te będą od jutra rozdawane bezpłatnie osobom w tych miastach, które już zostały otoczone lub stoją na linii wojny" – powiedział w przemówieniu premier Ukrainy.
"Podczas trzech tygodni inwazji Rosji na Ukrainę na pełną skalę cały świat zobaczył, że Rosja jest krajem terrorystycznym, a Ukraina krajem niezniszczalnych i odważnych ludzi gotowych walczyć o swoją ziemię".
– Rosyjska inwazja na Ukrainę zniszczyła strukturę nie tylko europejskiego, ale w ogóle światowego bezpieczeństwa; teraz trzeba ją budować na nowo – oznajmił Andrij Jermak. Szef biura prezydenta Ukrainy zaznaczył, że należy budować nowy system bezpieczeństwa, w którym Ukraina zajmie jedną z kluczowych pozycji. – I na pewno nie będzie to kolejne tzw. memorandum budapeszteńskie – podkreślił. Andrij Jermak zadeklarował również, że władze ukraińskie "nigdy nie zgodzą się na żadne umowy przeczące narodowym interesom Ukrainy".
Ukraińska Prawda przekazuje, że kilku ukraińskich żołnierzy zlikwidowało w Charkowie grupę 20 Rosjan, wśród których obecni byli przedstawiciele Głównego Zarządu Wywiadu Rosji. Operację przeprowadzono w ubiegłym tygodniu. Grupa Rosjan zajęła pozycję w jednej ze szkół na terenie Charkowa. Ukraińscy żołnierze zaplanowali operację, która okazała się sukcesem. W wyniku starcia zlikwidowano co najmniej 15 Rosjan, jeden żołnierz ukraiński został ranny.
Administracja miasta poinformowała, że dotychczas działalność w Moskwie zawiesiło ok. 300 spółek. W całej Rosji z rynku wycofały się koncerny motoryzacyjne oraz elektroniczne, a także marki chemiczne i odzieżowe. Część światowych firm wycofuje się ze współpracy z Rosją argumentując to protestem wobec działań rosyjskiej armii. Z kolei inne tłumaczą, że nie chcą naruszać sankcji nałożonych przez zachód. Pozostałe spółki z udziałami Rosjan zawieszają działalność z uwagi na utrudnienia logistyczne.
Jak podaje "Welt am Sonntag" powołując się na ukraińskie źródła rządowe, Ukraina otrzymała od Niemiec jedynie część obiecanych pocisków przeciwlotniczych. Dotychczas dostarczono tylko 500 z 2700 sztuk obiecanych na początku marca. Ukraińskie kręgi rządowe twierdzą, że nie pojawią się kolejne dostawy pocisków Strieła.
Joe biden i Xi Jinping mieli dojść do porozumienia w kwestii "wagi utrzymania otwartych kanałów komunikacji". Prezydent USA zaznaczył, że polityka Stanów Zjednoczonych wobec Tajwanu nie ulega zmianie i sprzeciwiają się zmianom status quo w sprawie wyspy. Przywódcy mieli zgodzić się także na kontynuację rozmów pomiędzy państwami.
"Prezydent Biden przedstawił Xi konsekwencje, jakie poniosą Chiny, jeśli dostarczą materialną pomoc Rosji prowadzącej brutalne ataki na ukraińskie miasta i ludność cywilną" – przekazuje dziennikarka Natasha Bertrand z CNN.
"Polska dzisiaj – najbliższy sojusznik i przyjaciel dla walczącej Ukrainy" napisał Bodnar na swoim Twitterze.
Władze we Włoszech zajęły nieruchomość należącą do najbogatszego człowieka Rosji Aleksieja Mordaszowa wartą 115 mln dolarów. Informację podaje The Spectator Index.
Przywódca libańskiego Hezbollahu Sajed Hassan Nasrallah zaprzeczył doniesieniom o wysyłaniu bojowników tego ugrupowania i ekspertów wojskowych do walki u boku Rosjan na Ukrainie – przekazała państwowa telewizja Al-Majdin.
"Rosja podczas inwazji na Ukrainę popełnia w miastach tego kraju zbrodnie wojenne, podobne do tych, które jej armia popełniała w Czeczenii oraz w Syrii" – powiedział w piątek podczas konferencji prasowej w Bukareszcie premier Rumunii Nicolae Ciuca. Szef rumuńskiego rządu stwierdził, że działania Rosji to "prawdziwe zbrodnie przeciwko ludzkości".
"Próbując przywrócić zdolność bojową niektórych jednostek, biorących udział w działaniach zbrojnych, Rosja planuje przerzucić na terytorium Ukrainy część sił ze 102. rosyjskiej bazy wojskowej w Armenii" – napisano w komunikacie sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.
– Polska rozmawia i będzie o niej rozmawiać ze swoimi sojusznikami, również w ramach NATO – powiedział ws. misji pokojowej w Ukrainie rzecznik MSZ Łukasz Jasina.
Informację przekazała agencja Unian, powołując się na wiadomość spółki Enerhoatom w aplikacji Telegram.
„Reagując na obawy wyrażone przez Emmanuela Macrona, rosyjski prezydent podkreślił, że rosyjskie siły zbrojne biorące udział w specjalnej operacji wojskowej robią wszystko, co możliwe, aby ratować życie cywilów” – przekazał Kreml. Na komunikat powołała się agencja Reutera.
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dymytro Kułeba poinformował za pośrednictwem Twittera o wizycie w Moskwie ministra spraw zagranicznych Zjednoczonych Emiratów Arabskich w celu przywrócenia pokoju w Ukrainie. Wyraził również wdzięczność za pomoc humanitarną.
"Fundusz zapewni płynność na dalsze wsparcie władz i w dłuższej perspektywie będzie podstawą odbudowy wolnej i demokratycznej #Ukrainy po zakończeniu działań wojennych" – przekazał na Twitterze Charles Michel.
Rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denysowa przekazała, że w podziemnym schronie teatru w Mariupolu nadal przebywa ponad 1300 osób. Przeprowadzenie akcji ratowniczej jest spowolnione przez nieustający ostrzał rosyjskich żołnierzy.
"Jadę do Polski z naszą dostawą do Czerwonego Krzyża. To będzie długa droga" – poinformował na swoim Twitterze były premier Wielkiej Brytanii David Cameron.
Informację przekazał za pośrednictwem Facebooka szef władz regionu Ołeh Syniehubow. Nie wiadomo w jakich okolicznościach doszło do uwolnienia wójta. "Dopiero co z nim rozmawiałem, przebywa obecnie w szpitalu. Wiktor to zuch i bohater broniący gminy i narodowych interesów" – poinformował Syniehubow.
Prezydent Francji podczas rozmowy telefonicznej z Władimirem Putinem wyraził "skrajne zaniepokojenie" sytuacją w Mariupolu. Zwrócił się do prezydenta Rosji o zaprzestanie atakowania miasta oraz zezwolenie na dostarczenie mieszkańcom pomocy humanitarnej. Władze miasta szacują straty cywilów na 20 tys. osób.
Z informacji operacyjnej opublikowanej na Facebooku przez Ministerstwo Obrony Ukrainy wynika, że około 130 rosyjskich żołnierzy z 20 Dywizji Strzelców Motorowych 8 Armii Generalnej Południowego Okręgu Wojskowego odmówiło udziału w walkach.
"Rosjanie kontynuują ostrzały cywilów. Dziś w Awdijiwce pod ostrzałem znalazł się ośmiopiętrowy blok, sklep i budynek administracyjny. Według wstępnych informacji jest dwóch zabitych i trzech rannych" – przekazał za pośrednictwem Facebooka szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.
Generał Jim Hockenhull ocenił, że "Kreml jak dotąd nie zdołał osiągnąć swoich pierwotnych celów". Szef brytyjskiego wywiadu wojskowego twierdzi, że aktualnie Rosja prowadzi strategię na wyczerpanie, co jest związane z "używaniem ognia w sposób nierozważny i na oślep". Podkreślił, że taka strategia "nieuchronnie doprowadzi do większej liczby ofiar wśród ludności cywilnej, pogłębienia kryzysu humanitarnego, a także do dodatkowych zniszczeń w ukraińskiej infrastrukturze".
– UE jest zbyt zbiurokratyzowana w tych absolutnie niebiurokratycznych czasach. Wszystkie wymogi, które stawia się Ukrainie, powinny zostać spełnione, ale w czasach pokoju, w czasie wojny ważna jest inspiracja – powiedział były szef rosyjskiej dyplomacji Andriej Kozyriew w podcaście tygodnika "Economist".
– Nikt nie może walczyć z połową świata i wygrać, to szalony pomysł. I w pewnym momencie zrozumieją to nawet ci Rosjanie, którzy dziś jeszcze wierzą propagandzie – powiedziała podczas wywiadu dla tygodnika "Spiegel" córka byłego lidera opozycji w Rosji, Żanna Niemcowa.
Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola oznajmiła, że personel dyplomatyczny i rządowy Rosji oraz Białorusi ma zakaz wchodzenia na teren europarlamentu. Zakaz ten obowiązuje od dziś.
Rzecznik Finansowy zwrócił się do instytucji finansowych m.in. o uproszczenie procedur koniecznych do otwarcia rachunku przez uchodźców z Ukrainy. W komunikacie zaznaczono, że chodzi także o możliwość otwarcia bezpłatnego rachunku podstawowego.
"wypowiedzi strony rosyjskiej to tylko ich żądania. Wszystkie mają na celu m.in. wywołanie napięcia w mediach. Nasze stanowiska pozostają takie same: zawieszenie broni, wycofanie wojsk i ścisłe gwarancje bezpieczeństwa o określonych formułach" – poinformował Mychajło Podolak.
"Zamykają się główne szlaki ofensywy wroga. Każde miasto przygotowuje się jak obronna twierdza. Wcześniej stworzono dwie linie obrony. Na kierunku browarskim i boryspolskim przeciwnik zrezygnował z działań ofensywnych. Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą działania, by wzmocnić trzecią, najdalszą linię obrony" – przekazał zastępca szefa sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Hruzewycz.
Rozmowa dotyczyła sytuacji ukraińskich uchodźców w Polsce. Żona prezydenta zwróciła się do międzynarodowej wspólnoty o wsparcie organizacyjne i finansowe dla Polski. "Pierwszej Damie towarzyszyli: Ambasador Krzysztof Szczerski, Stały Przedstawiciel RP przy Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, Sekretarz Stanu w KPRP, minister Adam Kwiatkowski oraz prof. Piotr Czauderna, Przewodniczący Rady ds. Ochrony Zdrowia Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP" – przekazała Kancelaria Prezydenta.
Jak podaje agencja AFP, w wyniku nalotu na teatr w Mariupolu nikt nie zginął, jedna osoba została ranna.
– Siły Zbrojne Ukrainy wzmacniają trzecią linię obrony Kijowa – przekazał w piątek podczas briefingu zastępca szefa sztabu Dowództwa Wojsk Lądowych Sił Zbrojnych Ukrainy Ołeksandr Hruzewycz.
Informację przekazał doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz.
– Nakładamy zamrożenie aktywów i zakaz podróżowania na wskazane osoby oraz wstrzymujemy niektóre ułatwienia wizowe na wjazd do Norwegii, a także wstrzymujemy eksport, handel i transakcje, które mogłyby bezpośrednio wspierać rosyjskie maszyny wojenne – przekazała szefowa resortu Anniken Scharning Huitfeldt.
Pojawiły się informacje o wielu ofiarach rosyjskiego ostrzału rakietowego na koszary wojska ukraińskiego w Mikołajowie. BBC podaje, że według jednego ze źródeł miało zginąć tam co najmniej 45 osób.
Szef władz obwodowych Serhij Hajdaj poinformował w wywiadzie z RBK, że "mieszkańcy kilku miast obwodu ługańskiego, zajętych niedawno przez wojska rosyjskie, wzięli udział w wiecach proukraińskich".
"kanał telegramowy Narodowego Ruchu Oporu, który codziennie będzie mówił o tym, co będzie zawarte w podręcznikach historii współczesnej"
"Z powodu wojny w Ukrainie hodowcy zwierząt z Europy Południowej obawiają się, że konieczny będzie masowy ubój zwierząt. Ukraina jest głównym dostawcą paszy dla zwierząt na świecie, a zapasy we Włoszech i Hiszpanii szybko się kurczą" – przekazała agencja Reuters.
29-letni mężczyzna zatrzymany w Holandii za przemyt Albańczyków w piątek został zwolniony z aresztu, aby mógł wrócić do swojego kraju walczyć z rosyjskimi najeźdźcami. Decyzję podjął sąd w Middelburgu.
Jeden z rosyjskich negocjatorów Władimir Medinski oznajmił w piątek, że stanowisko Rosji i Ukrainy w negocjacjach jest najbardziej zbliżone do neutralnego statusu Ukrainy i deklaracji nieprzystąpienia do NATO – podaje agencja Interfax.
– Scenariusz zakładający użycie broni atomowej przez Rosję, to czysta fantazja; jesteśmy zdania, że wypracujemy porozumienie pokojowe z Moskwą – przekazał w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak dla niezależnego portalu Meduza.
Informacją podzielił się na Twitterze ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzezinski.
Według rzecznik praw obywatelskich Ludmyły Denisowej dotychczas uratowano tam 130 osób – podaje The Kyiv Independent
W piątek na Telegramie pojawiła się informacja telewizji internetowej Hromadske. Przekazano, że Wiktorija Roszczyna prawdopodobnie jest więziona przez Rosjan. "Nasza dziennikarka Wiktorija Roszczyna najpewniej jest w niewoli rosyjskich okupantów. Nagrywała materiały i pisała artykuły z punktów zapalnych na wschodzie i południu Ukrainy codziennie od początku rosyjsko-ukraińskiej wojny" – poinformowano.
– Pogarszająca się sytuacja bezpieczeństwa Europy na skutek rosyjskiej inwazji na Ukrainę sprawia, że ta decyzja jest konieczna – poinformowała w oświadczeniu minister obrony Holandii Kajsa Ollongren. Holandia ma przekazać jedną baterię, a Niemcy dwie.
– Wojska rosyjskie zmiatają Mariupol z powierzchni ziemi, wszędzie są ciała i nikt ich nie zabiera; tylko los sprawił, że żyjemy, mogliśmy zginąć w każdej chwili – powiedziała dziennikarzom BBC kobieta, której udało się wyjechać z miasta.
– Przyglądamy się z ogromnym podziwem, w jaki sposób Polska zareagowała na wyzwanie o wymiarze ludzkim, które wywołała wojna na Ukrainie; deklarujemy wsparcie ze strony Irlandii w tym trudnym okresie – oznajmił po spotkaniu ze Zbigniewem Rauem szef MSZ Irlandii Simon Coveney.
– Ukraina jest ostrzeliwana także z Morza Kaspijskiego – przekazał rzecznik dowództwa sił powietrznych Ukrainy. – Zadaniem władz jest uprzedzanie, że rakieta leci. Większość rakiet zauważamy, widzimy, skąd je wystrzelono, i kierunek lotu. Jeśli na przykład leci z Krymu w kierunku Kijowa, to po drodze kolejno włącza się alarm przeciwlotniczy. Zgodnie z algorytmem obliczamy, gdzie może spaść. Ale zanotowaliśmy też przypadki wystrzeliwania rakiet ze strategicznych okrętów rakietowych, nawet z Morza Kaspijskiego. Bardzo trudno to prześledzić – powiedział w piątek podczas rozmowy z portalem RBK-Ukraina.
"Udało się zablokować w sumie 1500 źródeł agresora. Zablokowane kanały miały blisko 15 mln odbiorców. Oprócz tego zablokowano 3178 publikacji, które usprawiedliwiają zbrodnie wojenne i śmierć cywilnych mieszkańców Ukrainy" – poinformowała w piątek ukraińska policja za pośrednictwem aplikacji Telegram.
Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz twierdzi, że "Aktywna faza wojny na Ukrainie powinna zakończyć się za 2-3 tygodnie". Według Arestowycza w połowie lub pod koniec kwietnia mieszkańcy Kijowa, którzy wyjechali, będą mogli wrócić do swoich domów.
– Od początku działania systemu rejestracji numer PESEL otrzymało 123 tys. uchodźców z Ukrainy – przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.
"Jeśli Ukraina nadal będzie się skutecznie bronić, Władimir Putin może zagrozić Zachodowi użyciem broni nuklearnej" – oznajmił cytowany przez Bloomberga szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej USA generał Scott Berrier.
"Żołnierze ukraińscy w niektóre pociski wkładają nie materiał wybuchowy, lecz instrukcję, jak się poddać i złożyć broń" – przekazał w piątek portal Ukraińska Prawda, powołując się na rzecznika jednej z brygad szturmowych Sił Zbrojnych Ukrainy Jarosława Hałasa. Gdy pociski wybuchają w powietrzy, instrukcje mają spadać na rosyjskie pozycje. Ukraińcy podkreślają w nich, że każdy żołnierz rosyjski, który się podda uratuje swoje życie oraz będzie odpowiednio traktowany. Otrzyma także możliwość wykonania telefonu do rodziny oraz powrotu do domu po zakończeniu działań zbrojnych.
Boris Johnson poinformował Wołodymyra Zełenskiego o kolejnym wsparciu w postaci uzbrojenia o charakterze defensywnym ze strony Wielkiej Brytanii. Zadeklarował również, że na spotkaniu NATO w przyszłym tygodniu będzie nalegał na zwiększenie wsparcia militarnego dla Ukrainy.
– Wielka Brytania będzie popierać stanowisko Ukrainy w prowadzonych przez nią negocjacjach pokojowych z Rosją – zadeklarował w piątek podczas rozmowy z Wołodymyrem Zełenskim premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson.
Agencja AFP informuje, że podczas rozmowy Xi Jinpinga z Joe Bidenem, prezydent Chin powiedział, że powinni wspólnie "ponosić międzynarodowe obowiązki", aby zapewnić pokój.
– W celi obok ktoś był torturowany; nade mną nie znęcano się fizycznie, ale wywierano nacisk psychiczny. Nie ruszali mnie, ale proszę uwierzyć, że siedem osób z bronią będących obok wystarczy, by przekonywająco przedstawić swoje stanowisko – powiedział w wywiadzie.
W marcu Rosja eksportowała do Indii 360 tys. baryłek ropy dziennie, co stanowi prawie czterokrotność średniej z 2021 roku – przekazał w piątek Financial Times.
Po godz. 14:00 czasu polskiego prezydent USA Joe Biden rozpoczął rozmowę z przywódcą Chin Xi Jinpingiem.
Putin miał wygłaszać przemówienie podczas zorganizowanej na moskiewskich Łużnikach imprezy z okazji 8. rocznicy aneksji Krymu. Jego wystąpienie na temat konieczności prowadzenia wojny z Ukrainą nagle jednak przerwano i pokazano inny fragment propagandowego show.
Po podjęciu decyzji o wydaleniu z Bułgarii 10 rosyjskich dyplomatów, władze Estonii kazały wrócić na Kreml trzem przedstawicielom Władimira Putina.
"Grecja jest gotowa odbudować szpital położniczy w Mariupolu, centrum mniejszości greckiej na Ukrainie, mieście drogim naszym sercom" – przekazał premier Grecji Kiriakos Mitsotakis.
Jak wynika z najnowszej mapy armia rosyjska wciąż nie może rozszerzyć frontu poza ataki z Donbasu Krymu i północy. Doszło jednak do bombardowań na zachodzie Ukrainy.
"Aby przetrwać w Ukrainie zwracają się do szamanów i wróżbitów" – przekazała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. Chodzi o przechwyconą rozmowę okupanta z Charkowa, który zadzwonił do swojej matki i poprosił, by zadzwoniła po pomoc do znajomej wróżki.
Władze Bułgarii dały 10 rosyjskim dyplomatom 72 godziny na opuszczenie kraju. Działania przedstawicieli Putina uznano za sprzeczne z Konwencją wiedeńską.
– Modernizacja i stałe zwiększanie gotowości polskiej armii wraz z obecnością wojsk sojuszniczych w naszym kraju, to wielki testament, który pozostawił nam śp. Prezydent Lech Kaczyński – skomentował Andrzej Duda.
– Nie możemy sobie pozwolić na to, aby zwlekać z wzmocnieniem naszego bezpieczeństwa, armii i potencjału obronnego. Musimy mieć możliwości, żeby bronić się sami i trzeba je w sposób konsekwentny stworzyć – dodał prezydent.
Wołodymyr Zełenski po spotkaniu z Ursulą von der Leyen przekazał, że wniosek Ukrainy o członkostwo w UE zostanie zaopiniowany przez Komisję Europejską w ciągu najbliższych miesięcy. "Wspólnie dążymy do osiągnięcia naszego strategicznego celu" – przekazał.
"Zapewniłam prezydenta Wołodymyra Zełenskiego o niesłabnącym wsparciu ze strony UE. Europejska droga Ukrainy właśnie się rozpoczęła. Czasy takie jak obecne wymagają wizji, niezłomności i wytrwałości, by stawiać jeden trudny krok za drugim. Komisja UE będzie podążać tą drogą" – napisała Ursula von der Leyen na Twitterze.
"Puste wózki dziecięce na głównym placu we Lwowie, symbolizujące wszystkie dzieci zabite do tej pory w rosyjskiej inwazji na Ukrainę" – napisał na Twitterze korespondent France24 w Ukrainie Gulliver Cragg..
Takiej wypowiedził udzielił prof. Michael Clarke na antenie radia BBC 4. "Rosjanie popełniają niemal wszystkie możliwe błędy taktyczne, podczas gdy Ukraina prowadzi działania na polu walki "w standardzie NATO" – skomentował.
Każdy ładunek, który zawiera broń dla Ukrainy, stanie się prawomocnym celem dla Rosji – stwierdził w piątek minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow.
Rząd postanowił wdrożyć tarczę antyputinowską – powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział przeciwdziałanie inflacji, która jest wyższa niż miesiąc, dwa temu i – jak to określił – derusyfikację gospodarki.
– Ale prócz tego będziemy skupiać się na sprawach zadbania o miejsca pracy, czy pomocy firmom, które działały na rynku rosyjskim – zaznaczył Mateusz Morawiecki.
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak skrytykował "niezdecydowanie" kanclerza Niemiec Olafa Scholza wobec Rosji.
Powolał się na sondaż, w którym 71 proc. Rosjan popiera inwazję na Ukrainę.
Jak poinformował mer Kijowa Witalij Kliczko, w porannym ostrzale dzielnicy mieszkaniowej Podolsk zginęła 1 osoba, 19 zostało rannych w tym 4 dzieci.
Ukraina i Rosja uzgadniają utworzenie dziewięciu korytarzy humanitarnych. Korytarze mają zaczynać się od Mariupola, Sumy, Trostianec, Lebedyn, Konotop, osad Krasnopillia i Wełyka Pysariwka. Ukraina planuje dostarczyć pomoc humanitarną do Bałaklei i Izium w obwodzie charkowskim.
Pułkownik Siergiej Suchariew, dowódca 331. pułku powietrznodesantowego Rosji, został wyeliminowany na Ukrainie.Był bezpośrednio odpowiedzialny za masakrę Iłowajska w 2014 roku – poinformował Illia Ponomarenko.
"Niektórzy chcą żyć w prostym świecie, w którym Putin ponosi wyłączną odpowiedzialność za wojnę. Rzeczywistość jest taka, że ktoś faktycznie zrzuca bomby na ukraińskie miasta, strzela do ewakuowanych, tworzy „Z”, w sondażach popiera Putina. Podobnie jak w latach 30. oni też ponoszą odpowiedzialność, nawet ci zatruci propagandą" – napisał Dmytro Kułeba.
Sekretarz Stanu USA Antony Blinken w niepokojących słowach odniósł się do działań Chin ws. inwazji Rosji na Ukrainę.
– Chiny są odpowiedzialne, żeby wpłynąć na Putina. Wydaje się, że idą w odwrotnym kierunku, stawiając się w roli neutralnego arbitra. Tak naprawdę przekazują Rosji sprzęt wojskowy, który trafi do Ukrainy. Joe Biden przekaże, że USA wyciągnie konsekwencje wobec Chin, jeśli podejmą działania przeciw Ukrainie – ogłosił.
Siły Zbrojne Ukrainy poinformowały, że od początku inwazji zginęło 14 200 żołnierzy rosyjskich. Zniszczono: 450 czołgów, 1448 wozów bojowych, 205 jednostek systemów artyleryjskich, 43 jednostek obrony przeciwlotniczej, 93 samolotów, 112 helikoptery, 3 okręty oraz 879 sztuk sprzętu motoryzacyjnego.
Wstępne doniesienia wskazują, że ostrzał Lwowa nastąpił z Morza Czarnego. Prawdopodobnie wystrzelono stamtąd sześć pocisków manewrujących. Możliwe, że chodzi o X-555.
Dwa z nich zostały zniszczone przez przeciwlotnicze siły rakietowe Dowództwa Wojsk Lotniczych na Zachodzie.
Rosyjskie rakiety trafiły w piątek rano w obiekty w okolicach lotniska we Lwowie, ale nie w samo lotnisko – przekazał mer Lwowa Andrij Sadowy.
"Obecnie nie jestem w stanie podać dokładnego adresu, ale to na pewno nie lotnisko" – napisał Sadowy.
"Stan, pozycje i charakter działań sił obronnych nie zmieniły się znacząco w ciągu ostatniego dnia. Siły Zbrojne Ukrainy nadal zadawały niszczycielskie ciosy zgrupowaniom wrogich oddziałów, które próbują skonsolidować i utrzymać zdobyte linie obrony" – podał w komunikacie sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.
Co najmniej trzy silne eksplozje dały się słyszeć w piątek rano we Lwowie – podała na Telegramie stacja telewizyjna Ukraina 24.
Widać na horyzoncie unoszące się kłęby dymu w kształcie grzyba. W internecie są różne doniesenia na temat celu tych ataków. Prawdopodobnie uderzenie miało miejsce w okolicach lotniska, koło którego są lotnicze zakłady remontowe.
Rano w okolicach Kijowa unosi się dym wywołany prawdopodobnymi atakami pocisków manewrujących. Rosyjskie bombowce strategiczne zauważono w powietrzu kilka godzin temu.
Ukraina znów zwróciła się do Czerwonego Krzyża o wezwanie Rosji do odebrania ciał poległych żołnierzy – podał "The Kyiv Independent".
Portal Nexta opublikował oświadczenie grupy polityków europejskich – głównie z Holandii – w sprawie nominacji Wołodymyra Zełeńskiego do Pokojowej Nagrody Nobla.
Dzień dobry. To już 23. dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Będziemy dla was relacjonować na żywo sytuację. Bądźcie z nami!