Korea Północna dokonała wystrzału w niedzielę z wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych krótkiego zasięgu – wynika z informacji uzyskanych przez wojsko Korei Południowej. Był to prawdopodobnie test dla nowego systemu wyrzutni. Od początku roku aktywność militarna państwa King Dzong Una jest niezwykle wzmożona.
"Dzisiejszego ranka w Korei Północnej doszło do ostrzału, co, jak się zakłada, było wielokrotnym wystrzałem wyrzutni rakiet, a nasze wojsko monitorowało powiązaną sytuację i utrzymywało postawę gotowości" – brzmi oświadczenie opublikowane w niedzielę rano.
Jednak autorzy komunikatu: połączeni Szefowie Sztabów Korei Południowej nie zdecydowali się ujawnić więcej szczegółów. Agencja informacyjna Yonhap podaje, że "Wojsko Korei Północnej wystrzeliło czterokrotnie około godziny 7:20 (2220 GMT w sobotę) w ciągu około godziny w kierunku zachodniego wybrzeża z niezidentyfikowanego miejsca w prowincji Pyongan Południowy".
W związku z tym zdarzeniem Rada Bezpieczeństwa Narodowego Korei Południowej zorganizowała nadzwyczajne spotkanie wiceministrów. Około połowa z 52 milionów mieszkańców Korei Południowej mieszka w stolicy Seulu i okolicach, w zasięgu działania dalekiego zasięgu i wielu wyrzutni rakiet sąsiada.
Częste pokazy siły Korei Północnej
Rok 2022 dopiero się zaczął, a Korea Pólnocna ma już na swoim koncie 9 prób rakietowych. Na początku marca informowaliśmy w naTemat.pl, że państwo Kim Dzong Una wystrzeliło niezidentyfikowany pocisk, który ostatecznie wylądował w morzu w pobliżu Japonii. Na szczęście nie spowodowało to żadnych szkód.
Ostatni raz Pjongjang tak często testował swoją broń w 2019 roku, po tym, jak załamały się rozmowy między przywódcą północnokoreańskiego reżimu Kim Dzong Unem, a ówczesnym prezydentem USA Donaldem Trumpem.
Kolejnymi datami, które mogą być kluczowe w kontekście pokazów siły Korei Północnej są lipiec i grudzień. To okazje do nadchodzących rocznic urodzin założyciela KRLD Kim Ir Sena (lipiec) lub jego syna, poprzedniego przywódcy Kim Dzong Ila (grudzień).
Pjongjang twierdzi, że przetestował broń hipersoniczną i sugeruje, że może również wznowić próby broni jądrowej i międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), wstrzymane w 2017 roku. Zdaniem ekspertów Kim będzie w najbliższym czasie urządzał kolejne prowokacyjne pokazy siły.