"Rzeczpospolita" ustaliła, że Komisja Europejska przedstawi dziś ofertę dla ukraińskich uchodźców. Ma ona zawierać pakiet wsparcie dla państw na pierwszej linii kryzysu i pomóc uchodźcom normalnie funkcjonować w UE.
Bruksela zapewnia, że nie pozostawi krajów członkowskich samym sobie i wesprze je w pomocy dla uciekających przed wojną Ukraińców.
W KE powstanie punkt kompleksowej obsługi związanej z wydatkami.
Do szczegółów dotarła "Rzeczpospolita".
"Rzeczpospolita": Unia zapłaci za uchodźców
Po blisko miesiącu od wybuchu wojny w Ukrainie, Unia Europejska przygotowała plan pomocowy dla Ukraińców i państw, które przyjęły uchodźców. Od 24 lutego na terytorium Unii przybyło już 3,5 mln Ukraińców, z czego połowa to dzieci. Większość z nich przekroczyła polską granicę. Dlatego ważne jest, aby Unia Europejska wypracowała odpowiednie mechanizm skutecznej pomocy dla uchodźców z Ukrainy. Jeszcze dziś Komisja Europejska ma przedstawić pełną ofertę.
"Rzeczpospolita" dotarła do informacji, z których wynika, że plan pomocowy przewiduje stworzenie w KE punktu kompleksowej obsługi (ang. one stop shop) związanej z wydatkami przeznaczanymi na uchodźców. Bruksela zapewnia, że wszystkie wydatki na uchodźców zostaną państwom członkowskim zwrócone.
Unia zapewnia, że pieniądze na ten cel są już przygotowane. Problemy powstają na polu logistycznym. Jak tłumaczy dziennik, pieniądza na ten cel rozsiane są po różnych kategoriach budżetowych – migracyjnym, humanitarnym czy w polityce spójności. Zdaniem unijnych urzędników stworzenie w tym momencie odrębnego funduszu będzie bardzo czasochłonne, a pomoc potrzebna jest w tym momencie. Dlatego zdecydowano się na prostsze rozwiązanie, które zakłada, że np. jeśli Polska wyda pieniądze na zakwaterowanie uchodźców, to będzie mogła dostarczyć rachunki. A urzędnicy KE zdecydują, z jakiej linii budżetowej nastąpi refinansowanie – czytamy w "Rzeczpospolitej".
Czytaj także:
Jak Unia pomoże uchodźcom?
Bruksela zapewnia, że nie pozostawi kraje członkowskie samymi sobie i wesprze je w pomocy dla uciekających przed wojną Ukraińców. Do samej Polski od 24 lutego przybyło ponad 2 mln uchodźców. Zapewnienie im kwaterunku, pomocy medycznej i prawnej jest dużym wyzwaniem dla państwa, które i tak korzysta z pomocy ludzi dobrego serca, którzy pomagają w ramach wolontariatu.
Unia Europejska przekonuje, że jej celem jest maksymalne ułatwienie życia uchodźcom. Już 4 marca wszyscy Ukraińcy w UE zostali objęci tymczasową ochroną, który to status – zastosowany po raz pierwszy w historii UE – daje im prawo do legalnego pobytu w UE przez rok, dostęp do służby zdrowia, edukacji, rynku pracy. Jednak jak przekonują unijni urzędnicy, na tym się nie skończy.
– Teraz jednak chodzi o to, żeby te prawa w praktyce były realizowane, i o tym ma mówić propozycja Komisji Europejskiej – powiedział "Rzeczpospolitej" Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący KE.
Margaritis Schinas przewiduje m.in. stworzenie unijnego łącznika z ukraińską cyfrową platformą edukacyjną, do której dostęp mieliby nauczyciele w UE, żeby wspomagać nauczanie młodych Ukraińców.
Bruksela chce też wspierać służbę zdrowia. Pierwszym aktem ma być udostępnienie 2 tys. łóżek w szpitalach UE i przeniesienie do nich najbardziej potrzebujących uchodźców z takich państw, jak Polska czy innych znajdujących się na pierwszej linii pomocy da uchodźców.
W naTemat pracuję od kwietnia 2021 roku jako dziennikarka newsowa i reporterka. W swoich tekstach poruszam tematy społeczne, polityczne, ekonomiczne, ale też związane z ekologią czy podróżami. Zawsze staram się moim rozmówcom dawać poczucie bezpieczeństwa i zaopiekowania się, a czytelnikom treści wysokiej jakości. Pasja do dziennikarstwa narodziła się we mnie z zamiłowania do pisania… i ludzi. Jestem absolwentką dziennikarstwa i medioznawstwa oraz politologii na Uniwersytecie Warszawskim.