Oscara dla najlepszego filmu zdobyła "CODA". Film, który można oglądać na Apple TV, triumfował na oscarowej gali. W głównej kategorii "CODA" pokonała aż 9 filmów: "Belfast", "Nie patrz w górę", "Drive My Car", "Diunę", "King Richard: Zwycięską rodzinę", "Licorice Pizza", "Zaułek koszmarów", "Psie pazury" i "West Side Story".
Kameralny film otrzymał statuetki we wszystkich swoich trzech kategoriach: najlepszy aktor drugoplanowy (Troy Kotsur) i najlepszy scenariusz adaptowany. Przypomnijmy, że w ostatnich dniach to "Psie pazury", "Belfast" i "CODA" były trzema najczęściej obstawionymi przez bukmacherów tytułami do zwycięstwa.
Amerykańska Akademia Filmowa często docenia także kameralne i niszowe filmy bez znanych nazwisk i wielkich budżetów – w tym roku była to "CODA". Ten amerykańsko-kanadyjsko-francuski komediodramat o dojrzewaniu w reżyserii Sian Heder, angielskojęzyczny remake francuskiego filmu "Rozumiemy się bez słów" z 2014 roku, skupia się na nastoletniej Ruby, słyszącym dziecku niesłyszących rodziców ("children of deaf adult/s", czyli tytułowy akronim CODA).
Ruby (Emilia Jones), jedyna słysząca osoba w całej rodzinie, pomaga rodzicom w rybnym przedsiębiorstwie i zamierza dołączyć do niego na stałe po skończeniu liceum. Uzdolniona wokalnie i kochająca muzykę dziewczyna marzy jednak o innej drodze życiowej, ale paraliżuje ją strach przed opuszczeniem rodziny. Ta nie rozumie z kolei marzeń nastolatki.
Obraz doceniony na Sundance Film Festival zdobył nominację do SAG Awards dla najlepszego zespołu aktorskiego, tym samym tworząc historię – nigdy wcześniej obsada złożona z aktorów należących do społeczności Głuchych nie została wyróżniona przez Amerykańską Gildię Aktorów Filmowych. Rodzice i brat Ruby grani są bowiem przez osoby niesłyszące: zdobywcy Oscara Troya Kotsura, Daniela Duranta i Marlee Matlin.
Jak ocenił wcześniej magazyn "Variety", "CODA" to "Kopciuszek sezonu nagród", który niespodziewanie – mimo swojej niszowości i wyprodukowania przez platformę streamingową Apple – otrzymał liczne prestiżowe nagrody, w tym SAG czy PGA. Teraz dołączyły do nich trzy Oscary, w tym ten najważniejszy – dla najlepszego filmu,
Czytaj także: https://natemat.pl/403037,coda-triumfowala-na-gali-recenzja-najlepszego-filmu-na-oscarach