nt_logo

Obejrzyj to sam. Podsumowujemy Oscary 2022 i podpowiadamy, gdzie można zobaczyć najlepsze filmy

redakcja naTemat

31 marca 2022, 16:42 · 4 minuty czytania
Za nami najważniejsza z kinomańskich nocy w roku. Czas wspomnieć o największych emocjach, które towarzyszyły 94. ceremonii wręczenia Oscarów, a także sprawdzić, gdzie znajdziemy (starsze i najnowsze) filmy obsypane nagrodami Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.


Obejrzyj to sam. Podsumowujemy Oscary 2022 i podpowiadamy, gdzie można zobaczyć najlepsze filmy

redakcja naTemat
31 marca 2022, 16:42 • 1 minuta czytania
Za nami najważniejsza z kinomańskich nocy w roku. Czas wspomnieć o największych emocjach, które towarzyszyły 94. ceremonii wręczenia Oscarów, a także sprawdzić, gdzie znajdziemy (starsze i najnowsze) filmy obsypane nagrodami Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej.
Fot. 123rf

Wszystko stało się jasne w nocy z 27 na 28 marca. Po miesiącach dywagacji oraz burzliwych dyskusji ze znajomymi wiemy już, które produkcje zdobyły najważniejsze statuetki w świecie kinematografii.  


Wyposażeni w popcorn oraz – na wypadek, gdyby członkowie Akademii nie docenili naszych faworytów – herbatkę z melisy, odpaliliśmy CANAL PREMIUM (czyli jedyny polskojęzyczny kanał telewizyjny, który transmitował uroczystą galę, do wyboru był także serwis CANAL+ online) i rozpoczęliśmy wielką filmową ucztę. 

W ramach przystawki zaserwowano nam studio oscarowe, prowadzone przez dziennikarkę i felietonistkę Karolinę Korwin Piotrowską oraz krytyka filmowego Błażeja Hrapkowicza, na codzień prowadzących "AKTUALNOŚCI FILMOWE+" na antenie CANAL+.

Po nim nadszedł czas na danie główne: przenieśliśmy się do Hollywood, do legendarnego Dolby Theatre. Zaznaczmy: ceremonia, w przeciwieństwie do ubiegłorocznej, odbyła się w starym dobrym stylu, czyli z udziałem publiczności (choć z zachowaniem restrykcyjnych obostrzeń sanitarnych, związanych z pandemią COVID-19). No i z rozmachem godnym Fabryki Snów.

Po półgodzinnej relacji z czerwonego dywanu (na którym pojawiła się również reprezentacja polska, składająca się m. in. z Anny Dzieduszyckiej i Tadeusza Łysiaka) rozpoczęła się najbardziej emocjonująca część wydarzenia, czyli ceremonia rozdania nagród. 

Ta została poprowadzona (dodajmy: brawurowo) po raz pierwszy w historii przez trzy kobiety – mowa tutaj o Wandzie Sykes, Amy Schumer i Reginie Hall, utalentowanych aktorkach komediowych.

Nie zabrakło także wydarzeń nieoczekiwanych, na czele z momentem, w gdy Will Smith (który, dodajmy, tego wieczoru zdobył swojego pierwszego Oscara) spoliczkował Chrisa Rocka z powodu niewybrednego dowcipu na temat Jady Pinkett Smith. 

Najlepsze "urozmaicacze"? Na pewno warto w tym miejscu wspomnieć o pojawieniu się na scenie Umy Thurman i Johna Travolty, którzy w towarzystwie Samuela L. Jacksona odtworzyli sławetny taniec z "Pulp Fiction, a także o pierwszym od dwóch lat występie Beyoncé (piosenkarka zaśpiewała nominowany do Oscara utwór "Be Alive" z obrazu "King Richard: Zwycięska rodzina") oraz Billie Eilish (która zaprezentowała bondowski utwór "No Time To Die").

Niestety, statuetek nie otrzymała zarówno nominowana w kategorii najlepszy aktorski film krótkometrażowy "Sukienka" Tadeusza Łysiaka, jak i Janusz Kamiński, który zdobył nominację za zdjęcia do "West Side Story". Wielkim zaskoczeniem była zaledwie jedna statuetka dla "Psich pazurów" Jane Campion, czyli filmu, który zdobył najwięcej, bo aż 12 nominacji.

Kto po owym wydarzeniu mógł otworzyć szampana? Oto lista triumfatorów we wszystkich dwudziestu trzech kategoriach.

Najlepszy film: "CODA"

Najlepszy reżyser: Jane Campion – "Psie pazury"

Najlepszy aktor pierwszoplanowy: Will Smith – "King Richard. Zwycięska rodzina"

Najlepsza aktorka pierwszoplanowa: Jessica Chastain – "Oczy Tammy Faye"

Najlepszy aktor drugoplanowy: Troy Kotsur – "CODA"

Najlepsza aktorka drugoplanowa: Ariana DeBose – "West Side Story"

Najlepszy scenariusz oryginalny: Kenneth Branagh – "Belfast"

Najlepszy scenariusz adaptowany: Siân Heder – "CODA"

Najlepszy film nieanglojęzyczny: "Drive My Car"

Najlepsze zdjęcia: Greig Fraser – "Diuna"

Najlepsza scenografia: "Diuna"

Najlepsza oryginalna ścieżka dźwiękowa: Hans Zimmer – "Diuna"

Najlepsza piosenka oryginalna: Billie Eilish i Finneas – "No Time to Die" 

Najlepszy montaż: "Diuna"

Najlepsze efekty specjalne: "Diuna"

Najlepsze kostiumy: "Cruella"

Najlepszy dźwięk: "Diuna"

Najlepsza charakteryzacja: "Oczy Tammy Faye"

Najlepszy pełnometrażowy film animowany: "Nasze magiczne Encanto"

Najlepszy krótkometrażowy film animowany: "The Windshield Wiper"

Najlepszy aktorski film krótkometrażowy: "The Long Goodbye"

Najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: "Summer of Soul"

Najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny: "The Queen of Basketball"

Oscarowe produkcje na własne oczy

Tegoroczna ceremonia wręczenia najsłynniejszych statuetek w świecie kinematografii wywołała u ciebie wzmożony głód obejrzenia (po raz pierwszy lub kolejny) produkcji docenionych przez członków Akademii Filmowej? Mamy naprawdę dobre wieści. Otóż CANAL+ proponuje całe mnóstwo takich właśnie smakołyków – począwszy od produkcji jeszcze gorących, a skończywszy na nieśmiertelnych klasykach  klasykami sprzed lat. O jakich pozycjach mowa? Sprawdźmy.

"Świeżynki" biorące udział w tegorocznym wyścigu o złote statuetki, które obejrzysz w serwisie CANAL+ online, oraz PREMIERY CANAL+:

"Diuna" (rekordowe sześć statuetek, zdobytych w kategoriach: montaż, zdjęcia, muzyka, dźwięk, scenografia i efekty specjalne, do tego cztery nominacje)

"Dom Gucci" (film, który walczył w kategorii najlepszej charakteryzacji)

"Free Guy" (nominowany za najlepsze efekty specjalne)

"Luca" (nominacja dla najlepszego długometrażowego filmu animowanego)

"Nie czas umierać" (nominacje za najlepsze efekty specjalne i najlepszy dźwięk, nagroda za najlepszą piosenkę)

"Sukienka" (polski kandydat do statuetki za najlepszy krótkometrażowy film fabularny)

Triumfatorzy ubiegłoroczni, dostępni zarówno na antenie CANAL+ PREMIUM, jak i w serwisie CANAL+ online:

"Na rauszu" (zdobywca Oscara w kategorii najlepszy film międzynarodowy oraz nominacji w kategorii najlepszy reżyser)

"Nomadland" (statuetki w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa i najlepszy reżyser, do tego doszły nominacje za najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsze zdjęcia i najlepszy montaż)

"Minari" (statuetka dla najlepszej aktorki drugoplanowej oraz nominacje w kategoriach: najlepszy film, scenariusz oryginalny, muzyka, reżyseria i aktor pierwszoplanowy)

"Obiecująca. Młoda. Kobieta" (nagrodzony Oscarem za najlepszy scenariusz oryginalny, nominowany również w kategoriach: najlepszy film, najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepszy reżyser, najlepszy montaż)

Zdecydowanie warto pochylić się również nad tytułami, które zdobyły Nagrody Akademii Filmowej przed laty. Mowa tutaj o filmach, które możesz obejrzeć zarówno w serwisie CANAL+ online, jak i na antenie Ale kino+, w ramach emitowanego w poniedziałki i wtorki o godz. 20:10 cyklu specjalnego "Marzec z Oscarami":

"MASH" (w roku 1971 Oscar za najlepszy scenariusz adaptowany oraz pięć nominacji, w tym za najlepszy film roku i reżyserię)

"Tragedia <>" (Oscar za najlepszą piosenkę oraz nagroda specjalna za efekty specjalne, przyznane w roku 1972)

"Rydwany ognia" (ponadczasowa produkcja, która w roku 1982 zdobyła Oscary w kategoriach: najlepszy film, najlepszy scenariusz oryginalny, muzyka oryginalna oraz kostiumy)

"Goło i wesoło" (1998: Oscar za najlepszą muzykę oryginalną do komedii lub musicalu)

"Bezdroża" (w roku 2004 zdobył statuetkę za najlepszy scenariusz adaptowany, do tego doszły nominacje w kategoriach: najlepszy film, reżyser, aktor drugoplanowy i aktorka drugoplanowa) 

"Spacer po linie" (w roku 2006 nagrodzony za najlepszą rolę pierwszoplanową)

"Debiutanci" (Oscar dla najlepszego aktora drugoplanowego, przyznany w roku 2010)

"Artysta" (tytuł, który  w roku 2012 dzielił i rządził w rywalizacji oscarowej, zdobywając statuetki dla najlepszego filmu, najlepszego aktora pierwszoplanowego, najlepszego reżysera, najlepszą muzykę oryginalną i najlepsze kostiumy)

"Carol" (w roku 2016 nominacje w kategoriach: najlepsza aktorka pierwszoplanowa, najlepsza aktorka drugoplanowa, najlepszy scenariusz adaptowany, najlepsza muzyka oryginalna, najlepsze kostiumy i najlepsze zdjęcia)