Reklama.
Reklama.
Reklama.
To już 34. doba agresji Rosji na Ukrainę. W projekcie porozumienia nie ma już trzech pierwotnych żądań Rosji – "denazyfikacji", "demilitaryzacji" i ochrony prawnej języka rosyjskiego na Ukrainie – podał "Financial Times". Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja może użyć broni atomowej tylko w przypadku egzystencjalnego zagrożenia swojej państwowości, ale nie w czasie wojny w Ukrainie. Śledźcie z nami na bieżąco to, co dzieje się w Ukrainie.
Rafał Badowski
Późnym wtorkowym wieczorem alarmy przeciwlotnicze rozległy się w większości obwodów Ukrainy, w tym tych graniczących z Polską.
Enigmatycznie o wydarzeniach pod rosyjskim Biełgorodem donosi agencja RIA Nowosti. Putinowskie media oznajmiły, iż "według służb ratowniczych, przyczyną wybuchu może być czynnik ludzki".
- Nikt nie powinien dać się nabrać na ostatnie stwierdzenia Kremla, że nagle zredukuje ataki pod Kijowem, ani na doniesienia, iż wycofa stamtąd swoje siły - stwierdzi podczas wtorkowej konferencji prasowej rzecznik Pentagonu John Kirby.
Rosyjska państwowa agencja prasowa TASS potwierdza, że w Biełgorodzie doszło do wybuchów po tym, gdy pocisk uderzył jednostkę wojskową. Według rosyjskich mediów, rannych zostało czterech żołnierzy.
Jak donosi sieć NEXTA, mieszkańcy rosyjskiego miasta Biełgorod informują o eksplozję w pobliżu wsi Oktiabrskij, która leży ok. 12 km od granicy z Ukrainą.
Gubernator obwodu biełgorodzkiego Wiaczesław Gładkow miał potwierdzić informację o wybuchach, ale nie sprecyzował, co dokładnie się stało.
Jak informuje agencja prasowa AFP, w trakcie wtorkowej rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem rosyjski dyktator rozmowy pokojowe z Ukrainą miał uzależnić od spełnienia żądania, aby "poddali się nacjonaliści z Maruipola".
Francuski przywódca rozmowę z Putinem podsumował natomiast gorzkim wnioskiem, iż "na tym etapie" nie ma szans na przeprowadzenie misji humanitarnej we wspomnianym mieście.
Jak poinformowały władze tzw. Donieckiej Republiki Ludowej, twór ten wkrótce może przestać istnieć. Planowane jest wchłonięcie DRL w granice Federacji Rosyjskiej w celu "osiągnięcia celów militarnych".
Doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak na marginesie negocjacji ukraińsko-rosyjskich w tureckiej Antalyi spotkał się z prezesem firmy produkującej legendarne już drony bojowe Bayraktar TB-2, które sieją spustoszenie wśród sił putinowksich.
Zawsze będę wdzięczny autorowi i ojcu tej super broni Halukowi Bayraktarowi. Za nasze zwycięstwo" - napisał wymownie współpracownik Wołodymyra Zełenskiego.
Z informacji przekazanych za pośrednictwem komunikatora Telegram przez ministra kultury Ukrainy Ołeksandra Tkaczenkę wynika, że z nadawania rosyjskich kanałów telewizyjnych zrezygnowało już 30 państw w Europie.
Rosjanie wystrzelili w kierunku lotniska w obwodzie chmielnickim pocisk – poinformował portal Ukraińska Prawda.
Jak podała agencja UNIAN, kierownik zespołu prawnego ukraińskiej delegacji Ołeksandr Czałyj przyznał, że Ukraina rozpoczęła już konsultacje z krajami, które miałyby stanowić jej gwaranty bezpieczeństwa w przypadku podpisania porozumienia z Rosją. W gronie tych państw wymieniana jest Polska.
– W ciągu najbliższych dwóch tygodni będziemy kontynuować negocjacje z Rosją. Sądzę, że wtedy będzie już można zorganizować negocjacje wielostronne i zaprosić do rozmów także kraje-gwaranty – stwierdził Czałyj.
– Apelujemy do władz Węgier, żeby zrezygnowały z zacieśniania kontaktów z Rosją, a także, by zrozumiały, że bez pokoju i bezpieczeństwa w Ukrainie nie będzie bezpieczeństwa również na Węgrzech – powiedział cytowany przez portal Europejska Prawda rzecznik MSZ Ukrainy Ołeh Nikołenko.
Podkreślał, że w obecnej sytuacji rząd w Budapeszcie oraz premier Viktor Orbán powinni pokazać jedność z pozostałymi krajami UE i NATO i tak jak one powinni pomóc Ukrainie, wysyłając jej defensywny sprzęt wojskowy.
– Odmowa udzielenia pełnego wsparcia Ukrainie to nie jest zapobieganie wciągnięciu Węgier w wojnę, a wręcz odwrotnie: stanowi zaproszenie dla Rosji do agresji w głąb Europy – ocenił rzecznik MSZ Ukrainy.
Portal NEXTA i Agencja Reutera przekazały, że Holandia postanowiła wydalić ze swojego kraju 17 Rosjan, którzy, korzystając ze statusu dyplomatycznego, prowadzili działalność wywiadowczą na rzecz Moskwy.
Podobnie postąpiła Belgia w stosunku do 21 agentów rosyjskiego wywiadu – poinformowała belgijska agencja prasowa Belga.
Portal ABC News udostępnił nagranie pokazujące obraz zniszczeń w Mariupolu, który od początku inwazji Rosji na Ukrainę najbardziej ucierpiał z powodu ataków przeprowadzanych przez wojska Władimira Putina.
Wysoki rangą funkcjonariusz obrony USA powiedział, że w mieście trawają teraz "brutalne walki między ukraińskimi i rosyjskimi siłami".
– Wojna będzie trwała do końca lata, niezależnie od tego, czy w takiej, czy innej fazie. Może jednak wtedy będzie już spokojniej – ocenił w rozmowie z portalem Ukraińska Prawda mer Lwowa Andrij Sadowy.
Stwierdził, że od początku wojny do miasta przyjechała około 200 tys. uchodźców. – Teraz nie da się znaleźć we Lwowie żadnego pokoju na wynajem lub pokoju w hostelu czy mieszkania – zauważył.
Sadowy uważa, że Rosjanie zaczęli przeprowadzać ataki również na Lwów, dlatego by zniszczyć infrastrukturę cywilną i zastraszyć ludzi, ale także dlatego, by pokazać NATO, jaką siłą dysponują.
Pierwszy zastępca szefa Międzynarodowego Komitetu Dumy Państwowej stwierdził, że wynik dzisiejszych negocjacji rosyjsko-ukraińskich stanowi poważne twierdzenie, iż "operacja specjalna" zbliża się do końca – przekazał portal NEXTA.
Rosja zdecydowała się na drastyczne ograniczenie działań bojowych na kierunkach Kijów i Czernihów. Umocnione zaś zostaną wschodnie pozycje w rejonie Donbasu. "Jeśli to prawda, oznacza to, że negocjacje przynoszą rezultaty lub Rosja nie ma wyboru: przegrywa rozpoczętą przez siebie wojnę" – napisała była rzeczniczka Wołodymyra Zełenskiego Iuliia Mendel.
Strona ukraińska zaproponowała bilateralny system gwarancji bezpieczeństwa, który miałby opierać się na czterech państwach: Kanadzie, Francji, Turcji i Izraelu.
Ukraina w ciągu najbliższych 15 lat chce negocjować z Rosją status Krymu. Wszystkie warunki porozumienia mają zostać przegłosowane przez referendum. Dopiero wtedy można mówić o pokoju.
Rosjanie wciąż nie wyrażają zgody na spotkanie między Wołodymyrem Zełenskim a Władimirem Putinem. Dojść do niego może dopiero przy podpisywaniu pokoju.
Prezes zarządu Google Sundar Pichai spotkał się z Mateuszem Morawieckim. Tematem rozmowy jest dezinformacja w obliczu wojny w Ukrainie. Do debaty dołączą: premier Słowenii Janez Jansza oraz premier Czech Petr Fiala.
– Jednym z podstawowych elementów imperium zła jest propaganda. To, co robi Google, jest ważną częścią walki o prawdę. Zależy nam, żeby do Rosji docierały informacje o tym, co się dzieje w Ukrainie – powiedział Morawiecki.
Jak informują ukraińskie siły zbrojne, poszczególne jednostki rosyjskie wycofują się z obwodu czernichowskiego i kijowskiego. Białoruś wciąż nie rozpoczęła inwazji, poprzestając jedynie na "działaniach pokazowych". Nie podjęto także aktywnych działań w rejonie miasta Browary. Trwają zaciekłe walki o Mariupol. Rosjanie próbują umocnić swoje pozycje w Donbasie.
Ukraińscy obrońcy w bitwach pod Charkowem wyeliminowali dowódcę 200. oddzielnej brygady piechoty zmotoryzowanej, pułkownika Denisa Kurila – donosi "Ukraińska Prawda" za Sztabem Generalnym Sił Zbrojnych Ukrainy.
Po długiej nieobecności Siergiej Szojgu powiedział, że udało się zrealizować "główne zadania pierwszego etapu" brutalnej inwazji na Ukrainę. Teraz, według urzędnika Putina, uwaga Rosji będzie skierowana na "wyzwoleniu Donbasu", czyli bezprawnym zajęciu części terenów Ukrainy.
– Spotkanie ministrów zdrowia państw UE dotyczy kryzysu w Ukrainie. Ważne są dwa cele, by na poziomie europejskim umożliwić transferowanie pacjentów, którzy są chorzy przewlekle oraz pozyskanie środków na leczenie uchodźców – powiedział Adam Niedzielski
Niedzielski dodał, że potrzebny jest unijny mechanizm finansowania opieki medycznej. – Ponad 20 pacjentów, którzy mają choroby nowotworowe zostało już przetransportowanych za granicę – ogłosił.
11 marca minister obrony Rosji Siergiej Szojgu zapadł się pod ziemię. Zagraniczne media sugerowały, że ma "problemy sercowe", a nawet, że doznał zawału. Po prawie trzech tygodniach urzędnik pokazał się publicznie.
Doradca Wołodymyra Zełenskiego Mychajło Podolak wyjaśnił, że strona ukraińska domaga się m.in. bezwarunkowych gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy, zawieszenia broni, skutecznych decyzji dot. korytarzy humanitarnych i konwojów humanitarnych, a także przestrzegania przez strony zasad i zwyczajów wojny.
– Negocjacje nie przyniosą żadnego pożytku. Moim zdaniem trzeba dokończyć to, co zaczęliśmy: zniszczyć banderowców i nazistów – ogłosił czeczeński dyktator Ramzan Kadyrow.
"W końcu 'profesjonalnym' rosyjskim czołgistom udało się 'posadzić' je w glebie" – zażartowali przedstawiciele Sił Zbrojnych Ukrainy, publikując zdjęcia pozostawionego sprzętu.
Wojska rosyjskie uderzyły w Mikołajów. W wyniku nalotów zniszczono budynek tamtejszej obwodowej administracji publicznej. Wstępnie odnotowano 17 osób poszkodowanych. Służby wciąż prowadzą prace poszukiwawczo-ratownicze.
– Wczoraj udało nam się ewakuować 880 mieszkańców Mariupola. Mimo braku akceptacji korytarza humanitarnego przez okupantów, rozwiązaliśmy kwestię ich przejścia – poinformowała minister ds. terytoriów czasowo okupowanych Iryna Wereszczuk.
W obwodzie donieckim planowana jest ewakuacja własnymi pojazdami z Mariupola do Zaporoża. Uzgodniono także dwa korytarze humanitarne z Energodaru i Melitopola.
Ukraińskie siły zbrojne przekazały, że od początku inwazji zabito 17 200 żołnierzy rosyjskich. Zniszczono m.in. 127 myśliwców, 7 okrętów, 1 178 pojazdów opancerzonych, 597 czołgów, 303 jednostki systemów artyleryjskich oraz 54 systemy obrony przeciwlotniczej.
W Kancelarii Prezydenta zostanie powołana grupa ekspertów, która będzie monitorować i analizować, czy są na arenie międzynarodowej przestrzegane są sankcję nałożone na Rosję. – W końcu dla Ukrainy ważne jest, aby pakiety sankcji wobec Federacji Rosyjskiej były skuteczne – powiedział Wołodymyr Zełenski.
– Kontynuacja wojny nikomu nie przyniesie korzyści. Przywrócenie pokoju przyniesie korzyści waszym krajom i wszystkim innym. Wy, jako delegacje, ponosicie historyczną odpowiedzialność za podjęte dzisiaj decyzje – powiedział Recep Erdoğan.
Co najmniej 144 dzieci zginęło, a ponad 220 zostało rannych od początku inwazji Rosji na Ukrainę – przekazało biuro ukraińskiego prokuratora generalnego na Telegramie.
Statystyki nie uwzględniają ofiar z Mariupola. Ich liczby nie da się obecnie oszacować.
Rosyjscy żołnierze, którzy zajęli teren elektrowni atomowej w Czarnobylu w Ukrainie, przemieszczali się bez środków ochronnych przez najbardziej skażony obszar, zwany Czerwonym Lasem.
Żołnierze rosyjscy mogą ucierpieć w wyniku choroby popromiennej.
Ukraińska agencja pokazała zdjęcia, na których widać kolejne zniszczenia wywołane przez wojska rosyjskie. W obwodzie ługańskim zniszczono 20 domów. W wyniku rosyjskiego ostrzału płonie też las w pobliżu Siewierodoniecka.
Tak wygląda sytuacja w regionie Sumy w północno-wschodniej Ukrainie.
Wojska ukraińskie w obwodach donieckim i ługańskim powstrzymały siedem ataków wroga w ciągu 24 godzin. Zostało zniszczonych 12 czołgów, 10 bojowych wozów piechoty i trzy pojazdy – poinformowały siły zbrojne Ukrainy.
Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba zapowiedział, że ukraińscy negocjatorzy w czasie rozmów pokojowych z Rosją, które będą odbywać się w tym tygodniu, "nie przehandlują ludzi, terytorium, ani suwerenności Ukrainy".
Kolejna tura negocjacji pomiędzy Ukrainą a Rosją odbędzie się we wtorek w Stambule.
Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział w rozmowie ze stacją CBS, że Rosja użyje broni jądrowej tylko w przypadku zagrożenia dla istnienia państwa, ale nie w czasie obecnego konfliktu z Ukrainą.
– Jakikolwiek wynik operacji oczywiście nie jest powodem do użycia broni jądrowej – zaznaczył Dmitrij Pieskow.
Dzień dobry, dziś także będziemy relacjonować dla Was na żywo to, co dzieje się w związku z agresją Rosji na Ukrainę.