Kiedy wypada Wielkanoc 2022? Wyjaśniamy, dlaczego to święto co roku ma inną datę
redakcja naTemat
31 marca 2022, 16:38·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 31 marca 2022, 16:38
Wielkanoc w tym roku wypada dużo później niż rok temu. Katolicy obrządku rzymskiego świętują Wielkanoc w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że Niedziela Wielkanocna może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej – 25 kwietnia.
Wielkanoc nie ma stałej daty w kalendarzu, ponieważ jest to święte ruchome.
W ubiegłym roku Wielkanoc obchodziliśmy zdecydowanie wcześniej, bo na początku kwietnia.
W 2022 roku święta wielkanocne wypadają w drugiej połowie kwietnia.
Kiedy obchodzimy Wielkanoc 2022?
Wielkanoc jest najważniejszym świętem dla katolików. Poprzedzające Niedzielę Wielkanocną Triduum Paschalne upamiętnia misterium paschalne, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Co roku święta wielkanocne obchodzimy w innym terminie, wynika to z faktu, że jest to święto ruchome.
W ubiegłym roku Wielkanoc wypadła zdecydowanie wcześniej, bo na początku kwietnia. W 2022 roku Wielkanoc obchodzimy 17 kwietna. Wielki Tydzień zaczyna się w poniedziałek 11 kwietnia. Z kolei Triduum Paschalne katolicy świętują od Wielkiego Czwartku 14 kwietnia, obchody tego najważniejszego okresu w roku liturgicznym potrwają do Wielkiej Soboty, 16 kwietnia.
Dlaczego Wielkanoc jest świętem ruchomym?
Wielkanoc jest świętem ruchomym, oznacza to, że co roku data tego święta jest inna. Kościół w pierwszych wiekach chrześcijaństwa ustalił na podstawie przekazów biblijnych, że wspomnienie śmierci Jezusa obchodzone będzie w piątek przed żydowskim świętem Paschy. Sęk w tym, że święto Paschy obchodziło się w czasie "pierwszej wiosennej pełni Księżyca". W kalendarzu hebrajski ustalone jest na 14 nisan, czyli 14 dnia pierwszego wiosennego miesiąca. Ruchome daty wzięły się właśnie z przełożenia dat z żydowskiego kalendarza na astronomiczny księżycowy.
W 325 r. n.e. podczas soboru nicejskiego ustalono, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca, przypadającej po 21 marca. Oznacza to, że Niedziela Wielkanocna może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej – 25 kwietnia. W ciągu długiej historii Kościoła próbowano ustalić stałą datę Wielkanocy, jednak ostatecznie nie doprowadzono do takiego rozwiązania.
Wyznawcy prawosławia i grekokatolicy świętują Wielkanoc dopiero po zakończeniu żydowskiej Paschy. W tym roku Wielkanoc dla grekokatolików i prawosławnych wypada 24 kwietnia, czyli tydzień po Wielkanocy rzymskokatolickiej. Różnica między świętami może wynosić nawet pięć tygodni. Zdarza się, że Wielkanoc rzymskokatolicka i prawosławna wypadają w tym samym czasie.
Przyczyną rozbieżności między terminami Wielkanocy są różne kalendarze. Grekokatolicy i prawosławni posługują się kalendarzem juliańskim, a katolicy obrządku rzymskiego kalendarzem gregoriańskim.
Ruchomość Wielkanocy narzuca również daty kolejnych ruchomych świąt, a więc Wniebowstąpienia, Zielonych Świątek czy Bożego Ciała, które przypadają odpowiednio 39, 49 i 60 dni po Niedzieli Wielkanocnej.
Czytaj także:
Wielki Tydzień
Wielki Tydzień rozpoczyna się od Niedzieli Palmowej. Nazwa tego dnia pochodzi od w zwyczaju święcenia palm. W Kościele katolickim liturgia tego dnia wspomina uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy, gdy witające go tłumy rzucały na drogę gałązki palmy.
Poniedziałek, wtorek i środa Wielkiego Tygodnia są dniami szczególnie poświęconymi sakramentowi pojednania. Katolicy wykorzystują te dni do skorzystania z sakramentu pokuty.
W Wielki Czwartek rozpoczyna się Triduum Paschalne, czyli najważniejszy okres w roku liturgicznym, którego istotą jest celebracja misterium paschalnego: męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa. Tego dnia obchodzimy również święto kapłanów.
Wielka Sobota to dzień święcenia pokarmów w wielkanocnym koszyczku, które później znajdą się na wielkanocnym stole. Po zapadnięciu zmroku rozpoczynają się obchody Wigilii Paschalnej - jest to najbardziej uroczysty wieczór w roku liturgicznym. Wigilia Paschalna nie jest częścią Wielkiej Soboty, jej radosna liturgia należy już do obchodów Dnia Zmartwychwstania. Zakończeniem liturgii Wielkiej Soboty jest procesja rezurekcyjna w poranek wielkanocny.