Reklama.
Rozpoczął się 47. inwazji Rosji na Ukrainę. Do potężnej eksplozji doszło w Mikołajowie – portowym mieście na południu Ukrainy. Trwa ciężki rosyjski ostrzał Charkowa. Po częściowym wycofaniu wojsk z rejonów Kijowa rozpoczęto zaciekłe walki na wschodzie kraju. Rosjanie wciąż mordują cywili, w tym kobiety i dzieci. Śledźcie z nami relację na żywo.
"Nieznana substancja została rozpylona przez Rosjan w Mariupolu. Doniesiono, że ludzie się duszą. Szczegóły wkrótce " – przekazała za pośrednictwem Twittera deputowana Rady Najwyższej Ukrainy Kira Rudyk.
Prezydent Francji Emmanuel Macron powiedział 11 kwietnia, że pojedzie do Kijowa tylko wtedy, "gdy coś to wywoła, a nie na wizytę w ambasadzie" – podaje "The Kyiv Independent".
Antonow An-124 UR-82072 przyleciał z Istambułu do Rzeszowa, transportując pomoc wojskową.
"W miarę trwania wojny trwa również użycie improwizowanych urządzeń wybuchowych przeciwko siłom rosyjskim. Tutaj widzimy trzy bomby moździerzowe 3OF36 120 mm OD podłączone do użycia jako "łańcuchowe" IED w rękach ukraińskich sił specjalnych".
Godzina policyjna w Irpieniu została wydłużona. Będzie trwała od 06:00 12 kwietnia do 09:00 15 kwietnia. Informację przekazał szef władz obwodowych Ołeksandr Pawluk.
"Jak dotąd jedynym źródłem, które o tym informuje, jest pułk Azow. W Mariupolu nie pracują obecnie żadni niezależni/wiarygodni dziennikarze, więc bardzo trudno to zweryfikować. Wcześniej pojawiło się wiele ostrzeżeń o możliwości użycia przez Rosję broni chemicznej w Ukrainie" – przekazała za pośrednictwem Twittera dziennikarka Olga Tokariuk.
"Rosyjska ciężarówka towarowa, załadowana amunicją do bojowych wozów piechoty, została zniszczona przez siły ukraińskie prawdopodobnie w obwodzie kijowskim".
Ukraina jest w stanie odeprzeć zbrojną agresję Rosji, ale potrzebuje więcej broni – stwierdził szef gabinetu prezydenta Ukrainy Andrij Jermak.
– Ukraina potrzebuje przede wszystkim ciężkiej broni, w tym artylerii. Po drugie, potrzebujemy czołgów, samolotów wojskowych. Potrzebujemy wszelkiej możliwej broni, która pomoże zamknąć ukraińskie niebo – wskazał Jermak.
"Pułk 'Azow' donosi, że ok. godzinę temu oddziały rosyjskie użyły toksycznej substancji nieznanego pochodzenia przeciwko ukraińskim wojskowym i cywilom w mieście Mariupol. Ofiary cierpiały na niewydolność oddechową i zespół ataku przedsionka" – podaje NEXTA.
– Rosyjskim dyplomatom pełniącym misję w innych krajach świata odradza się samotne poruszanie się po miastach – przekazał Szef rosyjskiego MSZ Siergiej Ławrow na antenie rządowej telewizji Rossija 24.
Rosyjskie wojsko trzeci dzień uniemożliwia ewakuację cywilów z Berdiańska, Tokmaku i Enerhodaru. Informację przekazała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.
W wyniku ostrzału Charkowa zginęło 8 osób, w tym 13-letnie dziecko.
Rannych zostało 19 osób, wśród nich dwoje dzieci w wieku 4 i 9 lat.
Rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki przyznała podczas briefingu prasowego w Waszyngtonie, że zmiana kadry lub wyższego kierownictwa nie jest w stanie zanegować faktu, iż ofensywa w Ukrainie stała się już strategiczną porażką Rosji – podaje agencja Ukrinform.
"Miasto, w którym śmierć znalazła się pod flagą Rosji. Dziesiątki tysięcy zgonów. 90% domów zostało zniszczonych. Ukraińscy żołnierze są otoczeni i zablokowani. Od samego początku prosimy partnerów o czołgi i samoloty, aby dostać szansę. Świat milczy i obserwuje ludobójstwo w Internecie" – napisał doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.
– Proszę o jedność. Wzywam was do walki. Zwracam się do całego świata i do ludzi, którzy mają odwagę działać. Wychodźcie na ulice i podnoście niebiesko-żółte flagi. (...) Apelujcie do polityków, apelujcie, by działali bardziej zdecydowanie, aby wyzwolić z niewoli Mariupol, Chersoń, Izium i inne miasta Ukrainy, które stały się zakładnikami w tej wojnie – powiedział zastępca dowódcy pułku "Azow" Swiatosław Pałamar, który broni Mariupola.
Generalna Dyrekcja Bezpieczeństwa Wewnętrznego po długim dochodzeniu ujawniła, że rosyjskie służby przeprowadzały tajną operację na terytorium Francji. W rezultacie ujawniono sześciu rosyjskich agentów – podaje NEXTA.
"Rozmawiałem dziś z premierem Indii Modim. Zobowiązaliśmy się do wzmocnienia naszych relacji obronnych, gospodarczych i międzyludzkich, aby wspólnie dążyć do pokojowego i dostatniego świata" – przekazał za pośrednictwem Twittera prezydent USA Joe Biden.
Informację przekazało Biuro Wysokiego Komisarza ONZ ds. Praw Człowieka.
"47 dzień wojny wydawał się trudny dla Charkowa. Osiedla mieszkalne, Park Gorkiego, infrastruktura miejska zostały ponownie zbombardowane. Są ranni i niestety ofiary śmiertelne. Najgorsze jest to, że zginęło dziecko. Każdy z was może na własne oczy przekonać się, że intensywność ostrzału wzrosła. W ciągu dnia wróg zaczął częściej uderzać w Charków i znacznie rozszerzył geografię bombardowań" – powiedział w udostępnionym nagraniu mer Charkowa Ihor Terechow, cytowany przez Ukraińską Prawdę.
Jak podaje portal NEXTA, francuskie ministerstwo spraw zagranicznych ogłosiło sześciu kolejnych rosyjskich dyplomatów, którzy opuszczą Francję.
"Ukraiński parlament zarejestrował projekt oświadczenia o uznaniu zbrodni Rosji za ludobójstwo narodu ukraińskiego".
"Polityk Władimir Kara-Murza został zatrzymany przed swoim domem w Moskwie. Po rozpoczęciu wojny w Ukrainie Kara-Murza wraz z innymi dysydentami Rosji i osobami publicznymi utworzyła Rosyjski Komitet Antywojenny" – podaje NEXTA.
Premier Słowacji Eduard Heger stwierdził, że nie wyklucza przekazania samolotów po spotkaniu z belgijskim premierem Alexandrem De Croo – podaje "European Pravda".
"Przede wszystkim Heger zwrócił uwagę, że poradziecki sprzęt armii słowackiej jest bardzo ryzykowny, a jego dalsza eksploatacja bez rosyjskich dostaw, którymi Bratysława nie jest zainteresowana, jest nieopłacalna" – czytamy na eurointegration.com.ua.
"Odbyłem rozmowy z premierem Norwegii Jonasem Gahr Støre. Poinformowałem o przebiegu oporu wobec agresji, przerażających zbrodniach wojennych Rosji. Zgodziliśmy się, że wszyscy winni muszą zostać ukarani. W porządku obrad znajduje się zacieśnianie współpracy, w tym w sektorze energetycznym. Doceniam norweskie wsparcie! Musimy przywrócić pokój w Ukrainie!" – przekazał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
Kanclerz Austrii Karl Nehammer stwierdził, że "nie ma optymistycznego wrażenia" po rozmowie z Władimirem Putinem o wojnie w Ukrainie.
Kanclerz powiedział dziennikarzom w Moskwie, że rosyjska armia przygotowuje ofensywę na wschodzie Ukrainy. – Ta bitwa zostanie stoczona z całą gwałtownością – stwierdził Nehammer.
Zastępca mera Mariupola Sergiej Orłow powiedział BBC, że Siły Ukrainy nadal walczą z rosyjską armią w Mariupolu. Orłow zdementował także stanowisko jednej z brygad, która zamieściła na Facebooku informację, że nie ma amunicji, a to jej "ostatnia bitwa". – Informacje są fałszywe. Nie komentuję fałszywek – stwierdził.
Główny Zarząd Wywiadowczy Ministerstwa Obrony Ukrainy twierdzi, że Rosjanie przygotowują się do wojny partyzanckiej.
"Część rosyjskich żołnierzy przeniesionych do Białorusi z regionu Kijowa przemieszcza się na wschód Ukrainy w kierunku Donbasu" – podaje NEXTA, powołując się na wysokiego rangą urzędnika Departamentu Obrony USA.
"Strona ukraińska ostrzega o zbliżającej się wielkiej ofensywie sił rosyjskich na wschodzie Ukrainy. Nowa ofensywa nie musi jednak oznaczać istotnego zwiększenia intensywności starć i może być raczej związana z osłabieniem broniących się wojsk ukraińskich" – komentują eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich.
" Rzecznik rosyjskich pełnomocników w Doniecku powiedział 11 kwietnia, że nie ma sensu szturmować kontrolowanej przez Ukrainę fabryki Azovstal w Mariupolu, a zamiast tego rosyjskie 'siły chemiczne' powinny 'palić (Ukraińców)' " – podaje "The Kyiv Independent".
Wołodymyr Zełenski zwrócił się do Zachodu o zaostrzenie sankcji. Wskazał, że "niektóre rzeczy w tych sankcjach, są łatwe do ominięcia przez ekspertów finansowych". Prezydent Ukrainy stwierdził, że "Rosja obchodzi sankcje, a świat zachodni o tym wie". Zaznaczył również, że "nie powinno się do tego dopuszczać".
– Wszystko zależy od tego, jak szybko otrzymamy pomoc od Stanów Zjednoczonych. Szczerze mówią, od tego zależy, czy będziemy mogli to przetrwać. Mam 100-procentową pewność co do naszego narodu i naszych sił zbrojnych. Ale niestety nie mam takiej pewności, że otrzymamy wszystko, co trzeba – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wywiadu dla telewizji CBS "60 minutes".
"Zniszczeni żołnierze 1 batalionowo-taktycznej grupy 70 Pułku Arktyki Motorowej 42 Dywizji Strzelectwa Motorowego 58 Armii Południowego Okręgu Wojskowego oznaczyli masowe morderstwa cywilów w Syrii".
"W zniszczonej jednostce było wielu uczestników masowych mordów syryjskich cywilów. Jak się okazuje, doświadczenie wojny z bezbronnymi ludźmi nie pomogło Rosjanom podczas spotkania z naszymi żołnierzami" – przekazało na Facebooku Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji działające przy ukraińskiej Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony.
W Ługańsku, na wschodzie Ukrainy, Siły Rosji ogłosiły mobilizację mężczyzn do 65. roku życia – przekazał Sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie operacyjnym.
– Nie wolno nam lekceważyć wroga, armii rosyjskiej. W końcu ma przewagę liczebną, jest uzbrojona w dużych ilościach, a także w sprzęt wojskowy i broń. I trzeba to sobie uświadomić. Mają dość pocisków, biorąc pod uwagę, że wystrzelili tu już ponad tysiąc. I to też musimy zrozumieć. Dlatego jesteśmy gotowi na każdy scenariusz i jesteśmy gotowi rozważyć każdy scenariusz i istnieje zagrożenie tych scenariuszy. To bardzo trudna, wyczerpująca walka – powiedziała wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malyar, cytowana przez agencję Ukrinform.
"Kontrwywiad SBU zatrzymał agenta rosyjskich służb specjalnych, który zrobił poważną karierę na Ukrainie – pracował w administracji byłego prezydenta i innych strukturach państwowych" – podaje Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.
"Garnizon w Mariupolu przeżywa teraz ciężkie chwile. Nasi chłopcy są sami w oblężonym, zrujnowanym mieście, broniąc ostatnich bastionów obok głównej twierdzy - elektrowni AzovStal. Sytuacja, jakiej nie widziano w Europie od czasów II wojny światowej. Ale Azov Sea Steel wciąż się trzyma..." – przekazuje za pośrednictwem Twittera dziennikarz Illia Ponomarenko.
Wojska okupacyjne próbują wywierać wpływ środkami informacyjnymi i psychologicznymi na mieszkańców Chersonia i regionu. W tym celu stosowane jest rozpowszechnianie newsletterów, gdzie zniekształcono informacje o przebiegu walk i wprowadzono własne uzasadnienie tzw. 'specjalnej operacji wojskowej' rosyjskich okupantów – podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w komunikacie zamieszczonym na Facebooku.
Rosjanie ostrzelali Lisiczańsk w obwodzie ługańskim po raz drugi w poniedziałek. Cztery domy zostały zniszczone, co najmniej trzy osoby są ranne – podaje Ukrinform.
"Kontynuacja dialogu z premierem Holandii Markiem Rutte. Omówiliśmy wsparcie obronne dla Ukrainy w naszym przeciwdziałaniu rosyjskiej agresji, potrzebę zaostrzenia sankcji i ukarania wszystkich winnych straszliwych zbrodni agresora w Ukrainie. Będziemy nadal koordynować wysiłki na rzecz osiągnięcia pokoju w Ukrainie" – przekazał na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.
– Okupanci nie zwracają uwagi na brak jedzenia w sklepach i na targowiskach (...). Jedyne, co ich martwi, to przygotowania do 9 maja. Przygotowują braterskie cmentarze, emitują na bilbordach, ekranach LED opowieści o 9 maja… Chcą uświęcić tę datę i spędzić 9 maja w Melitopolu, a my wiemy na pewno, że na ten dzień szykują się prowokacje i oczywiście, to oni-jeśli uda im się przeprowadzić wszystkie prowokacje ... będą naciskać na władzę ukraińską – powiedział podczas transmisji live na Facebooku mer Melitopola Iwan Fiodorow, cytowany przez agencję Ukrinform.
– Jako Unia Europejska, jako przyjaciele Ukrainy, w przyszłości zintensyfikujemy dostawy broni – powiedziała minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock, cytowana przez portal NEXTA.
– Mówiąc wprost Ukraina obroniła Kijów, Rosja przegrała walkę o Kijów na tym etapie. Będzie się koncentrować na Donbasie i tym bardziej Ukraina powinna zasługiwać na nasze twarde wsparcie. Wielu też naszych partnerów z Unii Europejskiej odnotowywało duże zaangażowanie Polski, rolę jaką Polska pełni w ramach aktywnej polityki wschodniej, ale także w ramach oczywiście wsparcia uchodźców. Wiele państw deklarowało także chęć wsparcia – stwierdził Przydacz.
– Polityka wsparcia, nie tylko humanitarnego, ale w każdym innym zakresie Ukrainy jest tutaj coraz szerzej rozumiana i komentowana nawet wśród tych odległych partnerów. Jest zachowana pełna jedność. Państwa deklarowały konkretne działania, które podejmą w ramach wsparcia Ukrainy – powiedział dziennikarzom w Luksemburgu wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.
Państwowy Komitet Graniczny Republiki Białorusi twierdzi, że strona polska ostrzelała białoruskie przejście graniczne w Pieszczatce – podaje NEXTA.
"Rosyjskie szpitale przepełniają obecnie żołnierze, którzy uczestniczyli w walkach na terytorium Ukrainy, z obrażeniami o różnej ciężkości. Większość z nich nie chce wrócić do strefy wojny. Rosyjscy propagandyści próbują przełamać tę sytuację za pomocą specjalnego wydania "Komsomolskaja Prawda" – podaje na Facebooku Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy.
– Dobrze wiecie, co oznacza walka o swoją ziemię, bo w latach 50. przyszli do was ci, którzy chcieli zniszczyć waszą wolność i tożsamość. Walczyliście i świat was wsparł, a teraz my oczekujemy tego samego – mówił Wołodymyr Zełenski.
– Nie można mieć nadziei na to, że Rosja sama się zatrzyma. Nie można liczyć na to, że rozsądek wygra i rosyjska władza zrezygnuje z prowadzenia wojny. Rosję można jedynie zmusić do dążenia do pokoju, zaprzestania zniszczeń i torturowania ludzi, do szanowania opinii sąsiadów – zaznaczył prezydent Ukrainy.
"Rosja wysyła konwój wojskowy o długości 12 km w kierunku ukraińskiego miasta Izium, położonego na południe od Charkowa, aby 'wzmocnić i zaopatrzyć' oddziały w Donbasie" – przekazał wysoki rangą przedstawiciel obrony USA.
Konwój ma zawierać dowództwo i kontrolę, batalion wsparcia, personel pomocniczy i skrzydło obrotowe.
"Część obywateli jest wywożona do obozów filtracyjnych, teraz jest tam około 10 tysięcy ludzi. Procedury są powolne, bo wróg jest zainteresowany pokryciem swoich stanowisk siłą roboczą - pokojowymi obywatelami Mariupola" – przekazała za pośrednictwem Facebooka ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
Kanclerz Austrii Karl Nehammer wyjaśnił również, że coraz ostrzejsze sankcje przeciwko Rosji nadal będą nakładane, dopóki w Ukrainie umierają ludzie.
"Rozmowa z prezydentem Rosji Władimirem Putinem była bezpośrednia, otwarta i twarda" – przekazał kanclerz Austrii Karl Nehammer po ok. godzinnej rozmowie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.
"Przewidujemy, że gdzieś w najbliższej przyszłości rozpoczną się aktywne działania wojenne na tych terytoriach" – powiedział rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzjanyk.
– Uważam, że sytuacja w Ukrainie wymaga szybkich działań i pomocy humanitarnej i pomocy w obronie terytorium. To jest to, nad czym pracujemy razem z premierem Belgii. Trzeba też rozmawiać o sankcjach. Tutaj wdrażamy jeden pakiet za drugim – stwierdził premier Mateusz Morawiecki.
– Więzy między Polska a Belgią to trwała współpraca. (...) Sytuacja jest gorsza, niż mogliśmy sobie wyobrazić. Polska jest na linii frontu wszystkich wydarzeń – powiedział premier Belgii Alexander De Croo.
– Jesteśmy gotowi, aby czynić więcej. Potrzebujemy 6. i 7. pakietu sankcji na Rosję – oznajmił De Croo. – Znajdujemy się w nowej sytuacji bezpieczeństwa. UE i NATO muszą się do tego odnieść. Polska odgrywa bardzo ważną rolę w obronie wschodniej flanki NATO – dodał.
– Jest pewien obszar, który był długo przez nas dyskutowany. Był to temat sankcji. (...) Na tym polu walki dobra ze złem nie może być postaw neutralnych. Musimy uświadamiać, że z tak brutalnym reżimem nie ma co negocjować, tylko trzeba zmusić go do odejścia od wojny. To zło absolutne musi być zwalczone – powiedział premier Morawiecki
– W obliczu strasznych zbrodni w Ukrainie musimy odpowiedzieć bardzo zdecydowanie – powiedział premier.
– Porównanie reżimu Putina do reżimu faszystowskiego jest prawidłowe i oddaje brutalność tego, co dzieje się w Ukrainie – stwierdził.
– Szykuje się najbardziej decydująca bitwa w tej części świata od czasów II wojny światowej. Mam na myśli okolice Donbasu, Ługańska i Mariupola. Nie możemy siedzieć z założonymi rękami – podkreślił Morawiecki.
Ukraińska rzecznik praw człowieka Lydmyła Denisowa przekazała, że rosyjskie wojska porwały załogę statku towarowego SMARTA. Do niewoli wzięto 18 obywateli Ukrainy oraz jednego obywatela Egiptu.
Rozmowy Władimira Putina z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem dobiegły końca. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow przekazał, że Rosja nie udzieli mediom żadnych informacji po zakończeniu rozmów.
"Przywódca prorosyjskich rebeliantów mówi, że separatyści kontrolują port w Mariupolu na Ukrainie" – podaje agencja AFP.
"W obwodzie kijowskim siły ukraińskie zniszczyły rosyjski wóz dowodzenia i sztabowy R-149MA1 oraz zdobyły haubicę D-30A 122 mm".
"Agresor nadal bombarduje dzielnice mieszkaniowe Charkowa. Od początku wojny zniszczono 1617 wielopiętrowych budynków mieszkalnych" – powiedział Ihor Terechow, cytowany przez Ukrinform.
"Nasza specjalna operacja wojskowa ma na celu położenie kresu lekkomyślnej ekspansji i lekkomyślnemu kursowi pełnej dominacji USA i [innych państw zachodnich] na arenie międzynarodowej” – powiedział minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow, którego cytuje Ukrinform.
Szef rosyjskiego MSZ zaznaczył również, że "Rosja nigdy nie zajmie pozycji podrzędnej wobec Zachodu".
Szef administracji obwodowej Ołeksandr Zaika podaje, że ewakuacja trwa codziennie, ale nadal ok. 20 000 osób pozostaje w mieście, w którym nie ma wystarczającej liczby lekarzy i farmaceutów.
"Eksperci od rozminowywania pracują w Charkowie, aby zapewnić bezpieczeństwo mieszkańcom miasta. Władze proszą ludzi, aby trzymali się z dala od okien i nie opuszczali swoich domów i schronów, chyba że jest to absolutnie konieczne".
"W Chersoniu armia rosyjska zajęła magazyn pomocy humanitarnej, w którym przechowywano leki dla ludności cywilnej" – przekazał pierwszy zastępca przewodniczącego rady obwodowej miasta Jurij Sobolewski.
"Zespół rozpocznie pracę 12 kwietnia w obwodzie kijowskim, gdzie zgłoszono wiele rosyjskich zbrodni wojennych" – podaje "The Kyiv Independent".
„Obrona Mariupola trwa. Połączenie z jednostkami sił obronnych, które bohatersko utrzymują miasto, jest stabilne i wspierane. Podkreślam, że prowadzenie działań obronnych nie jest tematem do publicznej dyskusji” – przekazał za pośrednictwem Facebooka gen. Wałerij Załużny.
"Zrobiliśmy wszystko, co możliwe i co niemożliwe. W poniedziałek prawdopodobnie stoczymy ostatnią walkę, ponieważ nie mamy już amunicji" – oznajmiła za pośrednictwem Facebooka 36. Samodzielna Brygada Piechoty Morskiej im. Kontradmirała Mychajła Biłyńskiego.
"Nikt już nie chce z nami rozmawiać, zostaliśmy spisani na straty. (...) Pozostała nam tylko walka wręcz. Oznacza to dla części z nas śmierć, a dla pozostałych niewolę" – napisano w komunikacie formacji broniącej Mariupola.
"Bloomberg donosi o pierwszej niewypłacalności wśród rosyjskich firm. Koleje rosyjskie nie były w stanie dokonywać płatności za euroobligacje w szwajcarskich frankach z powodu sankcji" – podaje NEXTA.
"Niemiecki producent broni Rheinmetall jest gotowy wysłać czołgi na Ukrainę, jeśli rząd wyrazi na to zgodę. Rheinmetall może wysłać do 50 starych czołgów Leopard 1 na Ukrainę, jeśli niemiecki rząd zatwierdzi transfer" – podaje "The Kyiv Independent" powołując się na dyrektora generalnego firmy.
– Po tym, jak przekonaliśmy się, że Ukraińcy nie zamierzają się odwzajemnić, podjęto decyzję, że w kolejnych rundach rozmów nie będzie przerwy, dopóki nie dojdzie do ostatecznego porozumienia – zaznaczył Ławrow.
– Stanowisko Izraela w tej sprawie zostało wyrażone przez naszego ministra spraw zagranicznych. Powiedział, że Izrael nie obejdzie zachodnich sankcji wobec Rosji. W ramach tego stanowiska działają zarówno izraelskie struktury oficjalne, jak i izraelski biznes, ponieważ jeśli izraelski biznes obejdzie zachodnie, głównie amerykańskie sankcje, będzie musiał zapłacić wysoką cenę – powiedział podczas wywiadu dla radia NV ambasador Izraela w Ukrainie Mychajło Brodski.
– Prawodawstwo nie zezwala na sankcje przeciwko innemu krajowi i nigdy nie było takich w historii Izraela. Chcę jeszcze raz podkreślić, że Izrael nie będzie naruszał ani nie działał w żaden sposób w celu obejścia przyjętych sankcji – podkreślił Brodski.
" Borodzianka to jedna z najbardziej bolesnych ran na ciele Ukrainy. Dziś odwiedziliśmy wyzwolone miasto w obwodzie kijowskim z premier Litwy Ingridą Šimonitė. Konsekwencje okupacji przez rosyjskich barbarzyńców są przerażające. Śmierć i ruina są tym, co niesie ze sobą tak zwany 'rosyjski świat' " – powiedział premier Ukrainy Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform.
– Moskwa nie przerwie operacji wojskowej na Ukrainie przed kolejną rundą rozmów pokojowych – przyznał Siergiej Ławrow podczas wywiadu w państwowej telewizji.
Minister spraw zagranicznych Rosji oznajmił, że Władimir Putin zarządził wstrzymanie działań podczas pierwszej tury negocjacji, ale stanowisko w tej sprawie uległo zmianie.
"Według Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Rosjanie rzekomo oferowali nastolatkom pieniądze za zbieranie i ujawnianie informacji o pozycjach sił zbrojnych Ukrainy w obwodzie ługańskim i charkowskim" – podaje "The Kyiv Independent".
Dmitrij Pieskow odniósł się do informacji o możliwym rozszerzeniu NATO o Finlandię i Szwecję.
– To nie jest sojusz, który zapewnia pokój i stabilność, a dalsze rozszerzanie sojuszu oczywiście nie doprowadzi do większej stabilności na kontynencie europejskim – oznajmił Pieskow.
Informację przekazała za pośrednictwem aplikacji Telegram ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.
– We wsi Katiużanka w obwodzie kijowskim okupanci zniszczyli szkołę, zabrali wszystko, od drogiego sprzętu komputerowego po meble, i zostawili cyniczną wiadomość dla uczniów, którym życzyli sukcesów w nauce – napisała Denisowa.
Marina Owsiannikowa została korespondentką niemieckiej gazety "Die Welt". Przypomnijmy, że Owsiannikowa jest rosyjską dziennikarką, która przerwała wydanie "Wiesti" w rosyjskiej telewizji propagandowej.
Ministerstwo Obrony Ukrainy otrzymało listę żołnierzy 234 Pułku Powietrznodesantowego Szturmowego Pskowa, którzy uczestniczyli w ludobójstwie ludności Ukrainy w obwodzie kijowskim.
– Jest jasne, że Ukraina potrzebuje dodatkowego sprzętu wojskowego, przede wszystkim ciężkiej broni – powiedziała szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.
Kreml grozi: Wstąpienie Finlandii i Szwecji do NATO nie zapewni Europie bezpieczeństwa
Polskie dostawy broni dla Ukrainy są jednymi z największych w Unii Europejskiej. Polska zgłasza wnioski o największe refinansowanie dostaw broni z dostępnej dla krajów Unii Europejskiej puli 1 mld euro – powiedział dyplomata w rozmowie z RMF FM.
Uderzenie ukraińskiej 54. Brygady Zmechanizowanej w rosyjską kolumnę w obwodzie donieckim
Oddziały rosyjskie rozmieściły miny przeciwpiechotne w dzielnicy mieszkaniowej w Charkowie. Ratownicy prosili, by się do nich nie zbliżać.
Obraz Wilkowyjki w obwodzie charkowskim wygląda jak inne z rosyjskiej inwazji. Miejscowość została prawie całkowicie zniszczona.
Prezydent Ukrainy ocenił, że mieszkańcy Rosji są zmuszeni do życia w biedzie, a dla wielu z nich praca w wojsku jest jedynym sposobem na podniesienie poziomu życia.
Rosja przygotowała kampanię dezinformacyjną na temat Ukrainy, wymierzoną w zagraniczne media i polityków, bo wie, że dostawy broni z zagranicy są obecnie kluczowe dla naszego kraju – napisał na Twitterze szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba.
Co najmniej 183 dzieci zginęło, a 342 zostało rannych – to najnowsze dane z biura prokuratora generalnego Ukrainy.
"Rosja wie, że dostawy broni są niezbędne dla Ukrainy i mobilizuje wszelkie siły, aby je osłabić. Moskwa przygotowała masową kampanię informacyjną skierowaną do zagranicznych mediów i polityków. Ich fabryka trolli może spamować skrzynki mailowe i zalewać dezinformacją na temat Ukrainy. Nie dajcie się nabrać" – napisał Dmytro Kuleba, szef ukraińskiego MSZ.
W internecie pojawiły się nagrania, na których widać chmurę czerwonego dymu nad miastem Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy. Stało się tak w wyniku ostrzału cysterny z kwasem azotowym.
Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że Rosja straciła 19,5 tys. żołnierzy, 154 samoloty, 725 czołgów, 1923 pojazdy opancerzone i 119 dronów.
Jeden z trzech największych banków we Francji kończy działalność w Rosji.
To może stać się już latem.
Brytyjskie Ministerstwo Obrony ostrzegło, że użycie przez Rosję amunicji fosforowej w Doniecku "zwiększyło możliwość jej użycia w przyszłości w Mariupolu, w miarę jak nasilają się walki o miasto".
Według agencji ratingowej S&P Rosja zbankrutuje. Jej rating ma być odpowiednio dostosowany. Zdaniem agencji Rosja nie będzie w stanie spłacić przynajmniej części swoich długów. Bank Światowy przewiduje, że Rosję czeka potężna recesja.
Do coraz bardziej zażartych walk dochodzi w trzech wschodnich obwodach Ukrainy. Obwody charkowski, ługański i doniecki to w tej chwili największe punkty zapalne wojny w Ukrainie. Rosja chce utrzymać korytarz przez Charkowszczyznę do Donbasu.
Zdaniem brytyjskiego dziennika "The Times" Rosja popełniła poważny błąd strategiczny, ponieważ Finlandia i Szwecja mogą już latem wstąpić do NATO.
Amerykańscy urzędnicy, z którym rozmawiał "The Times" twierdzą, że członkostwo obu państw w NATO było "tematem dyskusji i przedmiotem kilku spotkań" podczas rozmów ministrów spraw zagranicznych w zeszłym tygodniu.
Nagranie wybuchu w Mikołajowie zostało pokazane przez różne profile w mediach społecznościowych.