Co to jest lubrykant? Z tym prostym, wydawało się, pytaniem wyszliśmy w miasto. Wasze odpowiedzi były w większości trafne. Wielu z was miało jednak problem ze wskazaniem powodów, dla których lubrykanty miałyby znaleźć się w naszych sypialniach.
Reklama.
Reklama.
Jednym z faktów dotyczących fizjologii człowieka jest ten, że kobiety nawet przez 2/3 cyklu mogą nie być optymalnie nawilżone w okolicach intymnych, co wpływa na jakość życia seksualnego i odczuwaną podczas stosunku przyjemność.
Suchość pochwy to normalne zjawisko, które można zniwelować stosując lubrykanty.
Jak wynika z naszej sondy, wiedza ta nie jest powszechna. Lubrykanty są z reguły postrzegane jako środki, które wchodzą do gry, kiedy “coś jest nie tak”.
W życiu nie zawsze wszystko idzie gładko. A w łóżku? Chciałoby się powiedzieć, że też może być różnie, chociaż tak naprawdę, jeśli brać pod uwagę jedynie kwestię nawilżenia, sytuacja powinna być znacznie mniej skomplikowana: są przecież lubrykanty.
Jak się jednak okazuje, wokół tego rodzaju produktów narosło wiele mitów. Lubrykanty wciąż mają opinię środków, które stosujemy, gdy w łóżku pojawiają się “problemy”. Jakie? Między innymi o to zapytaliśmy przechodniów. Zobaczcie, jakie odpowiedzi padły w naszej sondzie:
Jak widzieliście, w naszej sondzie w zasadzie nie było skomplikowanych pytań. Chcieliśmy sprawdzić, czy wiecie, co to są lubrykanty oraz kto i kiedy może je stosować. Dopytywaliśmy również, co może skłonić do sięgnięcia po wspomniane środki.
Niektórzy z was odpowiadali w punkt, ale spora część z was miała chwilę zawahania i nierzadko wątpiła we własną wiedzę w tym temacie. Skonfrontujmy więc wasze wypowiedzi ze stanem faktycznym.
Co to są lubrykanty?
Z tym pytaniem radziliście sobie zdecydowanie najlepiej. Większość pytanych przez nas osób trafnie zidentyfikowała lubrykanty, jako substancje nawilżające, które ułatwiają współżycie seksualne.
Pojawiły się również opinie, jakoby lubrykanty zwiększały doznania podczas stosunku. To prawda: na rynku dostępne są żele, które wywołują określone doznania, na przykład uczucie chłodzenia, rozgrzania czy mrowienia. Na półkach można również znaleźć żele smakowe, które poza wypełnianiem swojej naczelnej funkcji, czyli nawilżania, mogą również stanowić ciekawe urozmaicenie gry wstępnej.
Fakt, że lubrykanty wpływają na jakość stosunku, znajduje potwierdzenie w statystykach. Zgodnie z badaniem, przeprowadzonym w 2013 roku, aż 9 na 10 kobiet stwierdziło, że seks jest lepszy, gdy w trakcie stosunku zadbamy o dodatkowe nawilżenie [1].
Powyższe badanie dotyczyło jedynie kobiet, jednak kwestia żeli intymnych dotyczy wszystkich i o tym, jak się okazało, doskonale wiecie.
Kto i kiedy może stosować lubrykanty?
"Każdy" - tak w skrócie można przedstawić najpopularniejszą odpowiedź na pierwszą część naszego pytania. Nie mieliście raczej wątpliwości, że lubrykanty są przeznaczone dla wszystkich. Dla tych, którzy jednak o tym nie wiedzieli, dodamy, że nie należy tu kierować się wiekiem czy poziomem aktywności seksualnej. Nie jest do tego również potrzebne specjalne zalecenie od lekarza. Korzystanie z lubrykantów powinno być naturalne, bo odpowiada na naturalną kwestię niedostatecznego nawilżenia i może naturalnie pomóc zwiększyć komfort podczas stosunku.
Jeśli natomiast chodzi o sytuacje, w których można sięgnąć po żel intymny, tu również panuje dowolność. Po prostu należy go używać wtedy, kiedy tego potrzebujemy i kiedy mamy na to ochotę. Nie tylko po menopauzie czy przebytej ciąży, jak mogłoby się co poniektórym (akurat nie ankietowanym) wydawać.
Skoro więc lubrykanty są “dla każdego”, a spektrum sytuacji, w których spełnią swoje zadanie — tak szerokie, to z pewnością tego typu produkty znajdziemy w każdej sypialni, prawda? Otóż niekoniecznie.
Co jest powodem suchości i dyskomfortu podczas stosunku?
Odpowiednie nawilżenie sprawia, że seks jest przyjemniejszy — co do tego nikt z was nie miał wątpliwości. Nie jest jednak tajemnicą, że poziom wilgoci może być większy lub mniejszy w zależności… No właśnie, od czego?
“Brak intymności pomiędzy partnerami” - brzmiała jedna z odpowiedzi. “Kiedy z parą jest coś nie tak” - taka wypowiedź również się pojawiła. Jako potencjalne przyczyny niedostatecznej lubrykacji wskazywaliście również “problemy natury medycznej”, “wady”, “niegotowość na stosunek”.
I teoretycznie żadna z tych odpowiedzi nie jest błędna. Problem jednak w tym, że są to przykłady ekstremalne, podczas gdy kwestia zmienności poziomu nawilżenia pochwy jest tak naprawdę “problemem” wszystkich kobiet.
“Problem” bierzemy w cudzysłów, bo suchość jest zjawiskiem naturalnym, a kobiety mogą odczuwać dyskomfort z tym związany nawet przez dwie trzecie miesiąca. To kwestia czysto fizjologiczna, która nijak ma się do “chemii” między partnerami.
Dwie trzecie miesiąca to sporo. Z drugiej strony, nawet jeśli suchość miałaby pojawiać się jedynie przez kilka dni, czy warto tracić wtedy radość z seksu? Albo godzić się na dyskomfort? Jeśli na oba pytania odpowiedzieliście “nie”, to znaczy, że czas wypróbować żele intymne.
Kiedy będziecie gotowi na ten krok, zajrzyjcie tutaj — na stronie marki Durex znajdziecie listę wszystkich rodzajów lubrykantów, znajdujących się aktualnie w ofercie. Warto zwrócić uwagę na linię Durex Naturals, w skład której wchodzą 3 warianty żeli intymnych: Durex Naturals Pure z prebiotykiem, Durex Naturals Sensitive z ekstraktem z aloesu i Durex Naturals Hyaluro z naturalnym kwasem hialuronowym. Każdy z nich zawiera składniki w 100 proc. pochodzenia naturalnego, jest na bazie wody i wyróżnia się przyjaznym pH. A jeśli nie macie pojęcia, jaki produkt będzie dla was odpowiedni — nie ma problemu: po prostu kliknijcie w zakładkę “Dopasuj żel”. Wystarczy kilka prostych pytań i odpowiedzi, aby skutecznie określić wasz typ.
Seks jest lepszy z lubrykantem — sprawdźcie, czy również w waszym przypadku to prawda.
1. Jozkowski KN, Herbenick D, Schick V, Reece M, Sanders SA, and Fortenberry JD. Women's perceptions about lubricant use and vaginal wetness during sexual activities. J Sex Med 2013;10:484-492.