Efektywne wykorzystanie wolnego czasu. Tak zapewnisz sobie zastrzyk adrenaliny i zyskasz coś jeszcze
redakcja naTemat
26 maja 2022, 13:10·4 minuty czytania
Publikacja artykułu: 26 maja 2022, 13:10
Wylegiwanie się na kanapie, przeglądanie programów telewizyjnych z pilotem w ręku, scrollowanie newsów w serwisach społecznościowych na smartfonie. Tak niektórzy spędzają czas wolny. I nie ma w tym nic złego, bo czasami lenistwo i bierność są potrzebne każdemu. Gorzej, gdy zamieniają się one w nawyk. Wówczas to okrutna strata czasu. Bo przecież czas wolny też można wykorzystać produktywnie, czyli na tzw. pożyteczny relaks.
Reklama.
Wszyscy znamy powiedzenie "czas to pieniądz". Oznacza to, że każda minuta naszego czasu jest cenna i warto spożytkować ją jak najlepiej (niektórzy powiedzieliby: "wycisnąć z niej jak najwięcej"). Czas wolny nie jest tu wyjątkiem. Poza odpoczynkiem, możemy wynieść z niego również coś pożytecznego. Coś, co przełoży się korzystnie na nasze zdrowie, wiedzę, relacje czy finanse. I wcale nie musimy uciekać się do karkołomnych rzeczy.
Przed omówieniem sposobów na pożyteczny relaks postawmy jeszcze jasne granice – produktywne wykorzystanie wolnego czasu nie oznacza drugiej pracy czy siedzenia przed komputerem po godzinach, np. by dokończyć projekt. Spędzony pożytecznie czas wolny należy rozumieć jako chwile oderwania się od pracy zawodowej, które przynoszą maksimum korzyści. Co zatem robić, by nie marnować wolnego czasu i spędzać go efektywnie?
Pierwszy sposób to czytanie. Niby banalne i oczywiste, ale stan czytelnictwa w naszym kraju dowodzi, jak wielu z nas niestety zaniedbuje tę czynność. Celuj w książki, teksty czy inne materiały rozszerzające Twoją wiedzę i umiejętności. Sięgaj po różnorakie poradniki. Nie przekreślaj jednak z góry beletrystyki. Przykładowo dobry kryminał zapewni Ci nie tylko zastrzyk adrenaliny, ale też dawkę wiedzy o np. innych krajach, naukach itp.
Kolejny pomysł na produktywne spędzanie wolnego czasu to nauka języków obcych. To one otwierają kolejne drzwi do kariery zawodowej i pomagają odnaleźć się w zglobalizowanym świecie. Rozwiązuj ćwiczenia w podręcznikach językowych, oglądaj filmiki z wykładami lektorów, sprawdzaj słówka i ćwicz wymowę. A jeśli chcesz podjąć bardziej angażujące wyzwanie, korzystaj z platform do komunikacji z native speakerami.
Jeszcze inny sposób? Postaw na aktywność fizyczną – rower, rolki, spacer, basen, siłownię czy jogging. Pomoże to rozładować stres, wpłynie korzystnie na kondycję fizyczną i psychiczną oraz da zastrzyk energii. Z biegiem czasu możesz spróbować sił w sporcie grupowym, a nawet zawodowym, jeśli kusi Cię wizja wysiłku fizycznego wzbogaconego o element podnoszącej poziom adrenaliny zdrowej rywalizacji.
W wolnym czasie możesz też sięgnąć po narzędzia nie tylko rozszerzające, lecz także sprawdzające Twoją wiedzę w różnych dziedzinach. Dziś coraz większą popularnością cieszą się quizy. Znajdziesz je bez problemu na stronach czołowych portali internetowych. Inną opcją jest zainstalowanie gier quizowych jako aplikacji na urządzeniach mobilnych.
Jeśli sama możliwość sprawdzenia swojej wiedzy to dla Ciebie za mało, zainteresuj się grami quizowymi na czas, w których możesz rywalizować o nagrody z innymi graczami. Sprawdź np. Yazzda, czyli polską platformę uruchomioną niedawno przez pasjonatów tzw. pożytecznej rozrywki. To quiz w czasie rzeczywistym, w którym rywalizujesz z innymi graczami o wygrane i bonusy.
Każda rozgrywka trwa tak długo, jak długo udzielasz poprawnych odpowiedzi. Do wyboru masz różne kategorie pytań – od typowo dziedzinowych (matematycznych, biologicznych czy historycznych), przez te, związane z popkulturą, po takie, w których możesz wykazać się znajomością biografii muzyków, pisarzy, odkrywców, a nawet celebrytów. Na każde pytanie masz 7 sekund i tylko dwie możliwe odpowiedzi do wyboru, a w przypadku problemów, możesz skorzystać z funkcji "Zalicz pytanie", która pozwoli Ci grać dalej.
Czas wolny od pracy możesz też wykorzystać na planowanie wielu rzeczy. Mogą być to plany krótkoterminowe (spędzenie weekendu, przygotowanie posiłku, zakupy prezentów dla bliskich) lub dalekosiężne (organizacja wakacji, remont mieszkania, pomysły na oszczędzanie czy inwestowanie). Dobrym pomysłem jest też zrobienie burzy mózgów – może do głowy przyjdzie Ci jakiś genialny pomysł do wykorzystania w życiu zawodowym czy towarzyskim.
W miarę możliwości wolny czas poświęcaj też na spotkania ze znajomymi. Warto kierować się zasadą: "Jeśli masz spędzić czas przy odprężającej rozrywce (np. filmy czy gry wideo), spędzaj go w towarzystwie przyjaciół". Nie oglądaj samotnie filmowego maratonu, tylko wybierz się z kimś do kina. Nie graj sam(-a), tylko umów się na wspólną rozgrywkę. Oczywiście, nie zawsze będziesz mogła / mógł albo chciał(a) (samotność też bywa zdrowa) zastąpić jedno drugim, ale szukaj i korzystaj z okazji. Rozwijanie relacji międzyludzkich to zawsze świetna inwestycja.
To samo dotyczy sytuacji, gdy masz już własną rodzinę. Dorośli zapracowani, dzieci obarczone nauką, czasu wolnego jest mało, a skoro tak, to tym bardziej szkoda marnować go na mało produktywne czynności w pojedynkę! Wyjdź z bliskimi na spacer, zaproś ich do gry planszowej, namów na wspólne gotowanie czy oglądanie albo po prostu porozmawiaj. Zacieśniaj więzi rodzinne i spędzaj czas wolny z rodziną tak często, jak tylko się da.
Pomysłów, co możesz robić produktywnie w ramach upragnionego czasu wolnego, jest oczywiście więcej. Nie zawsze się to uda, jednak miej z tyłu głowy przekonanie, by wszelkie aktywności spoza środowiska pracy wnosiły jakąś wartość dodaną Twoje życie i procentowały na przyszłość. Zapewne czasu wolnego zawsze będziesz miał(a) mniej niż więcej, dlatego spożytkuj go najlepiej, jak tylko potrafisz, łącząc przyjemne z pożytecznym!