Reklama.
Trwa 86. dzień wojny w Ukrainie. Piątkowy poranek 20 maja 2022 roku zaskoczył przede wszystkim informacją, że w zakładach Azowstal w Mariupolu "tajną misję" wciąż realizuje spora grupa członków pułku Azow. Wołodymyr Zełenski w najnowszym oświadczeniu mówił natomiast o całkowitym zniszczeniu Donbasu przez operujących tam Rosjan.
Rosyjski atak w obwodzie kijowskim został potwierdzony przez Państwową Służbę ds. Nadzwyczajnych. "The Kyiv Independent" podaje, że nie zgłoszono ofiar.
"Stany Zjednoczone sfinansują dostawy zaawansowanych systemów uzbrojenia na Ukrainę, takich jak rakiety przeciwlotnicze Patriot i artyleria dalekiego zasięgu" – przekazuje "The Washington Post".
Ukraiński dziennikarz Jurij Butusow przekazuje, że on i ukraińscy żołnierze, podczas rekonesansu, ukradli rosyjski bojowy wóz piechoty zaledwie 100 m od pozycji wroga.
Ukraińska Prawda podaje, że Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Rosji Władimira Putina o zakończeniu operacji i przejęciu całkowitej kontroli nad Azowstalem oraz całym Mariupolem.
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał wcześniej podczas wywiadu dla telewizji, że wywożenie wszystkich osób z Azowstalu zostanie zakończone w ciągu kilku dni.
Kreml zapewniał, że do walk w Ukrainie przeznaczył "nową generację potężnych laserów, stosowanych do zestrzeliwania dronów wroga". – Nie mamy żadnych przesłanek, że Rosja używa w Ukrainie broni laserowej. Nic, co by potwierdzało te doniesienia – powiedział dziennikarzom rzecznik Pentagonu John Kirby.
Rosjanie podają, że w Mariupolu poddało się 2439 ukraińskich żołnierzy. Kremlowskie media emitują nagrania z ukraińskimi jeńcami wojennymi – informuje Liveuamap za pośrednictwem Twittera.
"Okupanci ostrzelali ponad 30 osiedli w obwodach donieckim i ługańskim, zniszczyli i uszkodzili 83 obiekty cywilne. W wyniku tych ostrzałów zginęło co najmniej czterech cywilów, a pięciu zostało rannych" – czytamy w oświadczeniu Zgrupowania Sił Zjednoczonych, opublikowanym na Facebooku.
– Sytuacja na froncie w żaden sposób nie może być zabezpieczeniem przed przyznaniem statusu kandydata. Nie ma takiego zakazu nadawania statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej, jeśli na przykład kraj jest w stanie wojny – powiedział Igor Żółkiew, zastępca szefa biura prezydenta Ukrainy, cytowany przez Ukrinform.
"Oto 30-letni starszy porucznik Wasilij Litwinenko" – napisała na Facebooku Iryna Wenediktowa. Prokurator Generalna Ukrainy poinformowała, że dzięki wsparciu policji z obwodu kijowskiego zidentyfikowano mężczyznę, który wydawał rozkazy zabijania cywilów. Jego żołnierze przy pomocy czołgu zestrzelili dom jednego z mieszkańców.
Projekt ustawy o dodatkowych 40 mld dolarów wsparcia dla Ukrainy został wysłany wraz z przedstawicielem administracji Stanów Zjednoczonych do Korei Południowej, gdzie przebywa Joe Biden. – Prezydent ma podpisać ustawę podczas podróży, aby zapewnić, że uchwali ją tak szybko jak to możliwe – powiedział dziennikarzom doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, cytowany przez Ukrinform.
– W najbliższym czasie zostaną wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu wszyscy, którzy się tam jeszcze znajdują – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wywiadu dla telewizji.
– Cywile zostali wywiezieni, lekarze wywiezieni, wywiezieni zostali też ciężko ranni i ranni. W najbliższym czasie, nawet nie w ciągu kilku dni, zakończy się wywożenie wszystkich z Azowstalu – ocenił ukraiński prezydent.
Austriacka spółka zajmująca się przetwarzaniem ropy naftowej oraz dystrybucją produktów ropopochodnych ogłosiła otwarcie konta w rosyjskim Gazprombanku. Austria wielokrotnie oświadczała, że nie ma zamiaru kupować rosyjskiego gazu, płacąc w rublach – podaje NEXTA.
Ukraine Weapons Tracker podaje za pośrednictwem Twittera, że 30. Brygada Zmechanizowana Ukrainy zestrzeliła rosyjskiego drona rozpoznawczego ZALA 421-16E2 przy pomocy...karabinu AK-47.
Mieszkańcy Kamienia Koszyrskiego w obwodzie wołyńskim zgłosili podejrzenie wspierania rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Kobieta publikowała na portalach społecznościowych treści wspierające agresję Rosji. Grozi jej do 5 lat więzienia – czytamy w komunikacie Prokuratury Okręgowej.
" Bronili Mariupola. Zginęła bardzo duża liczba ludzi, niestety naszych pilotów. Absolutnie bohaterscy ludzie, którzy wiedzieli, że lot do Azowstalu i dostarczenie lekarstw, żywności, wody jest trudne, prawie niemożliwe. Działo się, działo się bardzo wiele rzeczy, których nikt nie mógł oficjalnie komentować, ponieważ 'nie było korytarzy powietrznych do Azowstalu z powodu potężnej rosyjskiej obrony przeciwlotniczej' " – przekazał podczas wywiadu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Ukraińską Prawdę.
"Piloci helikopterów przez wiele tygodni wiedząc, że 90 proc. z nich nie wraca, poleciało tam. Straciliśmy bardzo wielu pilotów" – podkreślił Zełenski.
Wołodymyr Zełenski informuje, że w najbliższym czasie zakończy się proces ewakuacji ukraińskich obrońców z zakładu Azowstal.
"Uzgodniono, że odblokowania zakładu dokonają pośrednicy – partnerzy zachodni. Negocjowałem z Turcją, Szwajcarią, Izraelem, Francją ze względu na stosunki przywódców tych państw z Federacją Rosyjską, gdy widzieliśmy, że nie da się odblokować Azowstalu środkami wojskowymi" – poinformował prezydent Ukrainy.
Były włoski premier, lider partii Forza Italia, bliski przyjaciel Władimira Putina udzielił wywiadu dziennikowi "Corriere della Sera". Mówi tak:
"Uważam, że zjednoczona Europa musi złożyć propozycję pokojową, starając się skłonić Ukraińców do zaakceptowania żądań Putina".
Mieszkaniec miasta Hostomel pod Kijowem pokazał, co "wyzwoliciele" zostawili w jego mieszkaniu po wyjeździe.
Stolica Apostolska jest gotowa pomóc Ukrainie i Rosji w negocjacjach, jeśli otrzyma zaproszenie od obu stron – zadeklarował sekretarz ds. stosunków międzypaństwowych Watykanu arcybiskup Paul Richard Gallagher na wspólnej konferencji z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.
Prezydent Ukrainy zamieścił nagranie z ataku na Dom Kultury w Łozowej. Wołodymyr Zełenski napisał:
Obwód charkowski. Miasto Łozowa. Rosyjski atak rakietowy na nowo zrekonstruowany dom kultury. Siedem osób rannych, w tym 11-letnie dziecko. Okupanci za wrogów uznali kulturę, edukację i ludzkość. I nie szczędzą im pocisków ani bomb. Co jest w głowach ludzi, którzy wybierają takie cele? Absolutne zło, absolutna głupota.
"Dzisiejsza Rosja spełnia większość kryteriów państwa faszystowskiego: kult wodza, kult zmarłych skupiony wokół II wojny światowej i mit o minionej imperialnej wielkości przywracany przez uzdrawiającą przemoc, morderczą wojnę z Ukrainą" – stwierdził na łamach "The New York Times" historyk Timothy Snyder.
"I to jest właśnie to, czego jesteśmy obecnie świadkami: Rosja prowadzi bardzo realną, faszystowską, niszczycielską wojnę" – podkreślił Snyder.
"Ukraina przygotowała projekt, który będzie omawiany z partnerami w celu wszczęcia międzynarodowego trybunału przeciwko Rosji. Przedstawiciel Ukrainy w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości Anton Korynewycz wskazał, że inicjatywa jest obecnie jednym z kluczowych zadań ukraińskich prawników" – podaje NEXTA.
"W ramach rekrutacji jednostek, które poniosły straty, w rejonie wsi Czarnobajewka nieprzyjaciel przemieścił około 130 jednostek sprzętu wojskowego" – czytamy w komunikacie sztabu generalnego.
"Wróg nie przestaje prowadzić działań ofensywnych we Wschodniej Strefie Operacyjnej i ostrzeliwać obszaru wzdłuż linii kontaktu oraz w głębinach obrony naszych wojsk na obszarze operacyjnym Doniecka i na kierunku słowiańskim. Rosyjscy okupanci przeprowadzają ataki rakietowe na obiekty infrastrukturalne i osiedla mieszkaniowe w Ukrainie. Nadal trwa ostrzał artyleryjski ukraińskich miast, co prowadzi do licznych ofiar wśród ludności cywilnej" – podaje Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.
"Te dzisiejsze koszty dla gospodarki, to jest nie konsekwencja sankcji, które nakładamy, ale to jest konsekwencja wojny. (…) Ukraina się bohatersko broni, sama siebie, ale broni także całej Europy, broni Polski i innych państw przed atakiem. Doskonale wiemy, że Rosja bardzo chętnie atakowałaby kolejne państwa, gdyby tylko mogła. Dzisiaj nie może, bo Ukraina ją przed tym powstrzymuje swoją bohaterską obroną. My jesteśmy winni wdzięczność wszystkim bohaterskim obrońcom Ukrainy, jesteśmy winni dalszego wsparcia i to jest także w naszym własnym interesie" – przekazał wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński.
"Pojawiają się różnego rodzaju głosy, że należy się jakoś z Rosją dogadać, należy pozwolić Putinowi, żeby zachował twarz po to, żeby ta wojna się zakończyła. Musimy bardzo jasno powiedzieć. Bardzo tego chcemy, żeby wojna się zakończyła, ale żeby ona się zakończyła na stałe, a nie tylko żeby zakończyła się na chwilę, żeby pozwolić Rosji na przegrupowanie się, odzyskanie zdolności bojowych i na kolejne ataki" – oznajmił w Brukseli wiceszef polskiego MSZ Paweł Jabłoński.
Kanadyjski rząd wprowadził również zakaz eksportu towarów, które mogłyby służyć do produkcji broni oraz odzieży, butów, biżuterii, sprzętu kuchennego i dzieł sztuki. Jednocześnie Kanada nie będzie importować diamentów, alkoholu, owoców morza i ryb.
Do listy Rosjan objętych sankcjami dopisano 14 osób. "Oligarchów, członków ich rodzin i bliskich współpracowników reżimu Putina" – poinformowano w komunikacie. MSZ Kanady podkreśliło, że "osoby te umożliwiły bezsensowną wojnę Władimira Putina w Ukrainie".
Objęci sankcjami zostali m.in. Aleksandr Lebiediew, Dawid Dawidowicz, Gleb Frank, Ksenia Frank, Jelena Timczenko oraz Natalia Browning. Kanadyjska lista osób objętych sankcjami zawiera już ponad 1000 podmiotów i nazwisk.
Guubernator obwodu przyznał podczas briefingu prasowego, że rosyjskie siły już piąty dzień blokują ewakuację cywilów.
Dowództwo Operacyjne "Południe" dodało, że Rosjanie blokują drogę z obwodu chersońskiego na terytoria kontrolowane przez Ukrainę. Wszystkie osoby, które chcą opuścić region są kierowane na okupowany Krym.
– Toczymy wojnę na naszym własnym terytorium. Jeśli ktoś uważa, że musimy mieć ograniczenia w używaniu niektórych rodzajów broni, to chciałbym mu przypomnieć, że tutaj Rosja używa absolutnie wszystkich rodzajów broni, jakie posiada, od pocisków manewrujących wystrzeliwanych przez okręty podwodne po bombowce strategiczne. Do tej pory wykorzystano tu całe spektrum rosyjskiej broni, z wyjątkiem broni jądrowej – podkreślił gen. Kyryło Budanow.
– Putin jest w ślepym zaułku. Nie może zatrzymać wojny i nie może jej wygrać. Nie może wygrać z obiektywnych powodów. A żeby to powstrzymać, musi przyznać, że Rosja nie jest tak silną i wielką potęgą, jak chciał przedstawiać. Jednocześnie dziwi mnie rosyjska głupota. Ze wszystkich opcji, jakie Putin miał przed wojną, wybrał opcję najbardziej brutalną i najgorszą. Rosyjscy eksperci wielokrotnie ostrzegali go, że ta opcja jest ostatnia i trzeba ją bardzo dokładnie ocenić. Teraz widzimy wynik – powiedział w wywiadzie dla "The Wall Street Journal" generał Kyryło Budanow, szef wywiadu wojskowego Ukrainy.
Rosyjska pozycja z czołgami, bojowymi pojazdami piechoty oraz ciężarówkami ostrzelana przez ukraińską artylerię.
"Obwód Charkowa. Miasto Łozowa. Rosyjski atak rakietowy na nowo zrekonstruowany budynek kultury. Siedem ofiar, w tym 11-letnie dziecko. Okupanci za wrogów uznali kulturę, edukację i ludzkość. I nie oszczędzają rakiet ani bomb. Co jest w głowach ludzi, którzy wybierają takie cele? Absolutne zło, absolutna głupota" – przekazał za pośrednictwem aplikacji Telegram Wołodymyr Zełenski.
Fińskie przedsiębiorstwo Gasum przekazało, że wykorzysta inne drogi dostarczania gazu ziemnego swoim klientom. Zaznaczono, że sezon zimowy będzie "trudny".
"Na początku maja fińskie media poinformowały, że kluczowi politycy kraju zostali ostrzeżeni, iż Rosja może odciąć dostawy gazu do Finlandii w związku z potencjalnym przystąpieniem tego kraju do NATO" – podaje "The Kyiv Independent".
Niemiecki minister finansów Christian Lindner przekazał, że rząd Niemiec nie opowiada się za kolejnym wspólnym zadłużeniem Unii Europejskiej na odbudowę Ukrainy. Rozwiązanie wzorowane na mechanizmie wsparcia unijnej gospodarki po pandemii COVID-19 jest rozważane przez Komisję Europejską.
Rozminowanie w regionie Kijowa jest w pełni zakończone – przekazał zastępca szefa kancelarii prezydenta Kyryło Tymoszenko, cytowany przez portal NEXTA.
Dyrektor Centrum Ratownictwa Medycznego Victor Zabashta przekazał, że 7 osób zostało rannych. Wśród nich jest 11-letnie dziecko.
Na terenie prawie całej Ukrainy, z wyjątkiem okupowanego obwodu chersońskiego oraz Krymu, ogłoszono alarm lotniczy. "Ukraińska Prawda" zauważa, że to już drugi alarm dzisiejszego popołudnia.
Alarm oznacza niebezpieczeństwo uderzeń rakietowych, mieszkańcy powinni udać się do schronienia – podaje ukraińska strona alerts.in.ua. Czytaj więcej
Miasto Rubiżne w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy podzieliło los Mariupola i zostało doszczętnie zniszczone przez rosyjskie wojska – poinformował w serwisie Telegram szef regionalnych władz Serhij Hajdaj. Dodał, że "na podwórkach znajdują się groby, ocalałych budynków już nie ma, a wielu domów nie uda się odbudować".
Zdjęcia Rubiżnego z lotu ptaka pokazało ukraińskie ministerstwo obrony.
"Odsłonięcie posągów lwów na Cmentarzu Orląt Lwowskich to krok w kierunku ostatecznego przebaczenia wzajemnych krzywd. Wojna Rosji przeciwko Ukrainie pokazała, kto jest przyjacielem, a kto wrogiem" – napisał mer Lwowa Andrij Sadowy.
Posągi lwów zostały usunięte z Cmentarza Orląt przez władze sowieckie w 1971 r. Powróciły tam w 2015 r. dzięki zabiegom Fundacji Dziedzictwa Kulturowego i Towarzystwa Opieki nad Grobami Wojskowymi we Lwowie. W październiku 2018 r. Rada Obwodowa we Lwowie zażądała usunięcia rzeźb, gdyż uznała je za "symbol polskiej okupacji Lwowa".
"Kolejny ważny i dobry znak dla relacji polsko-ukraińskich! Lwy widoczne na swoim miejscu. Rozmawialiśmy o tym podczas mojej wizyty we Lwowie i cieszę się, że udało się zrealizować" – skomentował premier Mateusz Morawiecki.
Amerykański dziennik "New York Times" dotarł do nagrań z kamer monitoringu z Buczy z czasu, gdy podkijowskie miasto było pod rosyjską okupacją. Na filmie widać, jak Rosjanie prowadzą idących rzędem, pochylonych ośmiu Ukraińców. Wojskowi celują w nich broń.
Te wydarzenia rozegrały się 4 marca. Z relacji świadków wynika, że mężczyzn zaprowadzono do budynku, w którym rosyjscy okupanci urządzili swoją tymczasową bazę. Ukraińcom kazano położyć się na ziemi, odliczono i padły strzały.
Administracja Joe Bidena rozpoczęła przygotowanie planu odblokowania ukraińskich portów – podaje agencja Reutera powołując się na urzędników Białego Domu i źródła w Kongresie. Plan powstaje w związku z tym, że Ukraińcom udało się zniszczyć okręt flagowy Floty Czarnomorskiej "Moskwa" oraz duży okręt desantowy "Saratow".
Według Reutera Stany Zjednoczone pracują nad rozpoczęciem dostaw dla Ukrainy zaawansowanych rakiet przeciwokrętowych. Miałyby to być pociski Harpoon produkowane przez Boeinga, a także Naval Strike Missile firmy Raytheon Technologies o zasięgu 250-300 km. Agencja podaje, że rozważana jest zarówno możliwość bezpośrednich dostaw do Ukrainy, jak i przerzutu rakiet za pośrednictwem europejskich sojuszników, np. przez Norwegię.
Żołnierz pułku Azow Dmytro Kozatsky przedstawiający się jako "Orest" udostępnił na Twitterze pożegnalne zdjęcia z kombinatu Azowstal. "Orest" filmował codzienne życie ukraińskich żołnierzy w schronie.
"Dziękuję za schron Azowstal – miejsce mojej śmierci i mojego życia.
Swoją drogą, jak będę w niewoli, zostawię wam zdjęcia w najlepszej jakości, wyślę je na wszystkie nagrody dziennikarskie i konkursy fotograficzne, jeśli coś wygram, to po premierze będzie bardzo fajnie" – napisał Dmytro.
Kolejny sukces ukraińskich wojsk. Zniszczyły duży rosyjski konwój z zaopatrzeniem w obwodzie ługańskim. Rosjanom kończą się zapasy.
Gerhard Schröder jest od dawna krytykowany za swoje rosyjskie powiązania. Były kanclerz Niemiec chce odejść z rady nadzorczej rosyjskiego koncernu naftowego Rosnieft. To ma być jego sposób na uniknięcie sankcji.
W Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim Rosjanie ostrzelali szkołę, w której ukrywali się ludzie; co najmniej trzech mieszkańców zginęło. Poinformował o tym na Telegramie szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Serhij Hajdaj.
Na Twitterze zostało opublikowane nowe przemówienie dowódcy Azowa Denysa "Redisa" Prokopenki. "Sława Ukrainie! 86 dzień obrony Mariupola. Najwyższe dowództwo wojskowe wydało rozkaz ratowania życia i zdrowia żołnierzy garnizonu oraz zaprzestania obrony miasta. Mimo ciężkich walk, okrężnej obrony i braku zaopatrzenia, nieustannie podkreślaliśmy trzy najważniejsze dla nas stany, a mianowicie: cywile, ranni i zabici" - oznajmił.
- Ludność cywilna została ewakuowana, ciężko ranni otrzymali niezbędną pomoc i zostali ewakuowani z dalszą wymianą i dostawą na terytorium kontrolowane przez Ukrainę. Jeśli chodzi o poległych bohaterów, proces trwa nadal i mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości krewni i cała Ukraina będą mogli pochować swoich żołnierzy z honorami. Sława Ukrainie" - podsumował.
Dziś z oficjalną wizytą w Polsce przebywa prezydent Słowenii Borut Pahor, który przed południem rozmawiał z prezydentem Andrzejem Dudą w Belwederze.
- Przede wszystkim chciałem panu prezydentowi podziękować za wsparcie kilka tygodni temu tej wspólnej inicjatywy, z którą wtedy występowaliśmy, by Ukrainie został przyznany status kandydata do UE. Ta bardzo ważna inicjatywa, którą de facto wtedy rozpoczęliśmy jest dziś na stole, bardzo poważnie rozważana w UE - powiedział Duda na wspólnej konferencji prasowej z Pahorem.
Minister obrony Rosji Siergiej Szojgu powiedział dziś, że Moskwa może stworzyć nowe bazy wojskowe w zachodniej Rosji w odpowiedzi na rozszerzenie NATO.
Według Rosji ponad 1900 żołnierzy z Azowstalu się już poddało. Dane te nie zostały potwierdzone przez stronę ukraińską.
Szefowa KE przekazała, że UE wypłaciła dziś kolejną transzę pomocy makrofinansowej dla Ukrainy w wysokości 600 mln euro. Zaproponowano także pożyczkę Ukrainie w wysokości 9 mld euro. "Oprócz pomocy humanitarnej będziemy pracować nad platformą odbudowy, która pomoże odbudować Ukrainę jako wolny, demokratyczny kraj" - napisała Ursula von der Leyen.
Niższa izba parlamentu Rosji opublikowała na swojej stronie internetowej propozycję zmiany prawa, która umożliwiłaby Rosjanom powyżej 40. roku życia i obcokrajowcom powyżej 30. roku życia wstępowanie do wojska.
W ciągu ostatnich 24 godzin cztery rosyjskie rakiety trafiły w Bachmut w obwodzie donieckim. Według Kyrynelko obwodu donieckiego Pavlo Kyrylenko, miasto Bachmut jest stale ostrzeliwane przez lotnictwo. Gubernator poinformował o znacznych zniszczeniach infrastruktury cywilnej w mieście.
Miejscowość Rubiżne w obwodzie ługańskim zostało nagrane z lotu ptaka. Skala zniszczeń po rosyjskiej inwazji jest tak ogromna, że zostało nazwane miastem apokalipsy.
"Rubiżne podzieliło losy Mariupola. Miasto przemysłowe zostało całkowicie zniszczone, nie zachowały się żadne budynki, wielu domów nie da się odrestaurować. Na podwórkach są cmentarze" - napisał na Telegramie szef Ługańskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Siergiej Gajdaj. Do swojego wpisu dołączył wstrząsające zdjęcia pokazujące ogrom zniszczeń.
Trzy osoby zostały ranne w wyniku ostrzału we wsi. Szewczenkowo w obwodzie charkowskim.
Media obiegło nagranie z jednej ze szkół w Rosji. Uczniowie z symbolami "Z" śpiewają m.in. "dzięki Bogu, że mieszkamy w Rosji, a nie w Ameryce".
W miejscowości Enerhodar rosyjscy okupanci użyli siły przeciwko strażakom, którzy wyszli z cichą akcją wsparcia dla porwanego szefa straży pożarnej.
Media obiegły zdjęcia z ostrzału w obwodzie donieckim. Skutki ostrzału miejscowości Łymań
Gubernator Lwowa, Maksym Kożycki, napisał na Telegramie, że noc w regionie była spokojna. Powiedział, że był jeden alarm lotniczy i dodał: "Dziękuję naszym siłom obrony powietrznej, że niebo nad obwodem lwowskim pozostało spokojne". Lwów znajduje się na dalekim zachodzie Ukrainy, z dala od głównego teatru wojskowego w Donbasie na wschodzie.
Ambasador Ukrainy w RFN Andrij Melnyk skrytykował Niemcy za niedostarczanie ciężkiej broni. Nawiązał do tego, że w kwietniu Bundestag podjął decyzję w tej sprawie, ale nic się nie dzieje. – To gra na czas. Niemcy czekają, aż dojdzie do zawieszenia broni i nie trzeba będzie podejmować już żadnych odważnych decyzji – powiedział Melnyk portalowi RND
Serhij Bratczuk poinformował, że w Rosji zaczęto potwierdzać straty swoich wojsk na Wyspie Węży na Morzu Czarnym. – Rosjanie zaczęli grzebać tych, którzy polegli na Wyspie Węży, przyznając się tym samym do poniesionych tam strat. Wyspa Węży nie jest przychylna okupantom! – zapewnił Bratczuk.
Oto najnowsze dane na temat strat zadanych rosyjskiemu agresorowi: