"Na rynku pracy będą premiowani ci, którzy mają pomysł na siebie". Dr Pokojska w "Hallo Haller"
Michał Koprowski
25 maja 2022, 19:53·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 25 maja 2022, 19:53
- Myśmy przywykli do tego, że edukacja nas kształtuje, wypluwa absolwenta i wiadomo, gdzie on będzie pracował. A dziś wiemy, że on na pewno tam nie będzie pracował, że on zmieni pracę pewnie z 15 razy w ciągu swojego życia, że on będzie musiał się adaptować do nowych warunków - mówi dr Justyna Pokojska w kolejny odcinku podcastu "Hallo Haller".
Gościnią najnowszego odcinka podcastu "Hallo Haller" jest drJustyna Pokojska. Adiunktka na wydziale socjologii Uniwersytetu Warszawskiego, koordynatorka programu "Jobs and skills for the Future" w DELab UW oraz dwukrotna stypendystka Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
Młodzi na rynku pracy
Gościni Doroty Haller opowiadała m.in. o dzisiejszym rynku pracy oraz o młodym pokoleniu, które na ten rynek wchodzi.
- Ostatnio miałam rozmowę ze studentami o rynku pracy. Są bardzo samoświadomi tego, co im się należy, czego by chcieli. Mają już pomysły na swoje firmy, już patrzą tak "out of the box". Nie jest tak, że będą pracować na poczcie, w banku. Pomyślałam wtedy: hmm poczekajmy 3 lata, zobaczymy, co wam z tego przyjdzie. Nie wiem więc, czy oni są lepiej przygotowani, czy bardziej samoświadomi i może lepiej stawiają granice – mówi dr. Pokojska.
A jakie umiejętności będą potrzebne pracownikom przyszłości? - Będą premiowani ci, którzy mają pomysł na siebie, którzy mają odważny pomysł i zaryzykują. A też trzeba mieć bezpieczne zaplecze, żeby sobie zaryzykować, bo to nie jest takie oczywiste. Oczywiście kompetencja poznawcze, cyfrowe, miękkie, transformatywne - to jest taki pakiet, który jest nam potrzebny. Ale to będzie przyszłość ludzi odważnych, którzy mają pomysł na siebie - tłumaczyła dr Pokojska.
I dodała: - Jak popatrzymy na sektor IT to tam ponad połowa wcześniej nie miała nic wspólnego z informatyką, to są ludzie, którzy się przebranżowili. Co piąta dziewczyna, która pracuje dziś w IT skończyła nauki społeczne i humanistyczne. Trzeba mieć odwagę i sprawczość, żeby powiedzieć: dobra, robię!
Jak zaznaczyła dr Pokojska, już widać to, jak rynek pracy się zmienił, że ludzie często nie pracują w zawodzie, do którego przygotowywali się na studiach.
- Myśmy przywykli do tego, że nas ta edukacja kształtuje, wypluwa absolwenta i wiadomo, gdzie on będzie pracował. A dziś wiemy, że on na pewno tam nie będzie pracował, że on zmieni pracę pewnie z 15 razy w ciągu swojego życia, że on będzie musiał się adaptować do nowych warunków - zaznaczyła koordynatorka programu "Jobs and skills for the future".
Kariera akademicka a rodzicielstwo
Dr Pokojska opowiedziała także o ciąży i rodzicielstwie w obliczu kariery naukowej oraz o tym, co odpowiadała na pytania dotyczące zmniejszonej aktywności zawodowej.
– Nie wydawało mi się to stosownym pytaniem, bo udało nam się cudem z tego szpitala wyjść we dwie zdrowe. Dlaczego nie jestem aktywna? No może dlatego, że mam w tym momencie inne priorytety i proszę to uszanować, bo to nie jest moja fanaberia – tłumaczyła.
Dodała, że nie w każdym miejscu takie odpowiedzi spotykały się z należytym szacunkiem. – W jednym miejscu nie zostało to uszanowane, więc musieliśmy zmienić troszeczkę współpracę, bo okazało się, że moja mniejsza aktywność ze względu na "trochę trudne" doświadczenia była nieakceptowalna. Dziś mi się to wydaje absurdalne – zaznacza drPokojska.
W najnowszym odcinku podcastu ekspertka opowiada również m.in. o złośliwościach, z którymi spotkała się na uniwersytecie, feminatywach oraz kobietach w społeczeństwie.
Nowe odcinki "Hallo Haller" w każdą środę o 20.00 na stronie głównej naTemat.pl, a także na naszym kanale YouTubei Spotify. Zapraszamy!