Holowanie auta i wynajem samochodu zastępczego. Co każdy kierowca musi wiedzieć o tych usługach?
Artykuł sponsorowany
18 lipca 2022, 06:23·3 minuty czytania
Publikacja artykułu: 18 lipca 2022, 06:23
Podczas jazdy samochodem każdemu kierowcy mogą przytrafić się przykre niespodzianki. Nie każdy będzie jednak w stanie zaradzić poważniejszej awarii czy dokonać wymiany przebitej opony. Wtedy jedynym wyjściem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy drogowej. Z jej wezwaniem wiążą się wydatki, dlatego bardziej przezorni kierowcy zawczasu wykupują ubezpieczenia assistance, aby te koszty pokryła polisa.
Reklama.
Dobrowolne ubezpieczenie assistance zapewnia kierowcy szeroko rozumianą pomoc – techniczną, logistyczną i informacyjną – w razie wypadku, awarii czy innego zdarzenia, które uniemożliwia dalsze kierowanie autem. Usługami najczęściej oferowanymi w ramach tej polisy w sytuacjach, gdy naprawa pojazdu nie jest możliwa na miejscu, są holowanie auta oraz wynajem samochodu zastępczego. Co warto o nich wiedzieć?
Holowanie auta
Jest to usługa polegająca na transporcie uszkodzonego auta do najbliższego warsztatu samochodowego lub na parking w pobliżu miejsca zamieszkania kierowcy przez fachowców z firmy zajmującej się profesjonalną pomocą drogową. Niezdatny do dalszej jazdy samochód jest holowany albo za pomocą linki holowniczej przez inne auto, albo na lawecie (przez specjalny pojazd z platformą do przewożenia aut osobowych).
Wybór środka transportu do holowania auta zależy, jak wynika z przepisów kodeksu drogowego, od stopnia uszkodzenia samochodu. Natomiast skala udzielanej pomocy drogowej może być różna z uwagi na oferowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe warianty polisy assistance. Poszczególne zakresy ochrony różnią się między sobą przede wszystkim limitem kilometrów, za pokonanie których ubezpieczyciel zapłaci.
Przykładowo, jeśli limit wynosi 200 km, a odległość do punktu docelowego 250 km, to ubezpieczyciel pokryje koszty transportu do 200 km, natomiast kierowca będzie musiał zapłacić z własnej kieszeni za pozostałe 50 km przejazdu. Dlatego warto rozglądać się za firmami, które oferują wyższe limity kilometrów w kraju i za granicą. Można znaleźć oferty, w których wynoszą one 500 czy 700 km, a także takie, które nie mają żadnego limitu!
Wynajem samochodu zastępczego
Auto zastępcze to pojazd udostępniany ubezpieczonej osobie w okresie likwidacji szkody, czyli w sytuacji, gdy kierowca nie może korzystać z własnego samochodu z powodu jego awarii, wypadku na drodze czy kradzieży. W ramach ubezpieczenia assistance wynajem samochodu zastępczego sprowadza się więc do pokrycia przez ubezpieczyciela kosztów wypożyczenia auta zastępczego na czas naprawy uszkodzonego samochodu.
Dzięki takiej formie wsparcia kierowca, którego auto np. przechodzi reperację w warsztacie samochodowym, może przez określony czas korzystać bezpłatnie z innego pojazdu w celach zarówno prywatnych, jak i służbowych. Ta usługa jest szczególnie dedykowana użytkownikom firmowych aut, kierowcom jeżdżącym często samochodem do pracy czy osobom odwożącym regularnie dzieci do przedszkoli/szkół.
Polisy assistance oferujące wynajem samochodu różnią się głównie czasem korzystania z auta zastępczego. Dodatkowym kryterium różnicowania limitu czasowego bywają przyczyny utraty pojazdu (awaria, wypadek, kradzież). W wariantach podstawowych samochód zastępczy przysługuje zazwyczaj na 2-3 dni, jednak można znaleźć oferty wydłużające ten czas do 4-5 dni. Najdroższe polisy oferują wynajem do nawet 14 dni.