nt_logo

Wychowanie Młodego Ekologa - 5 porad, jak wzmacniać ekonawyki u dzieci podczas wakacji

Dawid Wojtowicz

24 czerwca 2022, 11:52 · 4 minuty czytania
W trosce o środowisko musimy kłaść nacisk na edukację, a w szczególności edukację młodego pokolenia. Wszystko po to, by zaszczepić dzieciom dobre nawyki ekologiczne i nauczyć je podejmowania codziennych wyborów z myślą o przyszłości planety. Nie zapominajmy jednak, że coraz częściej role się odwracają. To dzieci przejmują pałeczkę, ucząc rodziców i innych dorosłych, co można zrobić, by chronić środowisko.


Wychowanie Młodego Ekologa - 5 porad, jak wzmacniać ekonawyki u dzieci podczas wakacji

Dawid Wojtowicz
24 czerwca 2022, 11:52 • 1 minuta czytania
W trosce o środowisko musimy kłaść nacisk na edukację, a w szczególności edukację młodego pokolenia. Wszystko po to, by zaszczepić dzieciom dobre nawyki ekologiczne i nauczyć je podejmowania codziennych wyborów z myślą o przyszłości planety. Nie zapominajmy jednak, że coraz częściej role się odwracają. To dzieci przejmują pałeczkę, ucząc rodziców i innych dorosłych, co można zrobić, by chronić środowisko.
O to, jak możemy w trakcie wakacji dbać o naszą planetę, zapytaliśmy Beatę Butwicką – prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia, partnera programu "Czysta Ziemia". Prezentujemy 5 porad dla rodziców chcących wychować młodego ekologa marysmn / 123rf.com

Aby zainteresować się tym tematem, najmłodsi potrzebują oczywiście "bodźca", dlatego wszelkie zajęcia edukacyjne o tym, jak dbać o planetę są na wagę złota. Kiedy dzieci już złapią bakcyla, mają ogromny zapał do działania i chcą dzielić się pozyskaną wiedzą z innymi. Dlatego warto oddać im głos, wysłuchać tego, co mają do powiedzenia i poznać ich zdanie.

Warto przyjrzeć się np. pomysłom dzieci, które miały okazję uczyć się o ekonawykach, korzystając w szkołach z bezpłatnych materiałów edukacyjnych programu "Czysta Ziemia". W tym projekcie, zorganizowanym przez firmę Procter & Gamble i Fundację Nasza Ziemia, wzięło już udział ponad 30 000 uczniów z prawie 2 000 szkół podstawowych w całej Polsce!

Materiały edukacyjne „Czysta Ziemia” pomagają nauczycielom i rodzicom mówić o zmianach klimatu w sposób ciekawy i angażujący uczniów. Celem programu jest nie tylko uczenie, ale także zachęcenie dzieci do wzięcia spraw we własne ręce i przyswajania nowych ekonawyków. Aby im w tym pomóc, powstał konkurs grantowy, który daje młodym ekologom szansę wykorzystania wiedzy w praktyce, a także zaprezentowania swoich autorskich pomysłów na pomoc planecie.

W tegorocznej edycji konkursu kolejne 10 szkół podstawowych wygrało finansowanie własnych projektów ekologicznych. Wśród nich znalazły się między innymi Kraina Energii i Eksperymentów - zajęcia, podczas których uczniowie będą uczyć kolegów i koleżanki o oszczędzaniu energii. Dzieci nakręcą również spot zachęcający rodziców do zmiany codziennych nawyków i zrobią ankiety, aby poznać najczęstsze niewłaściwe nawyki.

Jedna ze szkół zorganizuje warsztaty o tym, jak nie marnować resztek jedzenia, a żeby podzielić się tą wiedzą – napisze potem książkę z poradami dla innych szkół. Powstanie również Ekologiczna Stonoga, dzięki której uczniowie różnych klas będą mogli zaproponować swoje pomysły, jak chronić klimat. Dzieci zachęcone do działania już teraz chcą wspierać środowisko. Potrzebują jednak naszego wsparcia, do czego i my zachęcamy. 

O to, jak możemy w trakcie wakacji dbać o naszą planetę, nie tracąc nic z wakacyjnych chwil, zapytaliśmy Beatę Butwicką – prezes zarządu Fundacji Nasza Ziemia, partnera programu "Czysta Ziemia". Oto 5 porad dla rodziców: 

Okres wakacyjny to wyjątkowy czas. Szukamy wytchnienia od całorocznej codzienności, ciesząc się pogodą i naturą. Nie znaczy to jednak, że powinien być to czas wolny od troski o środowisko. Jako współtwórcy programu „Czysta Ziemia” zachęcamy do pokazania dzieciom „wakacyjnych ekonawyków”,  które pozwolą zadbać o środowisko a jednocześnie będą znakomitą zabawą dla całej rodziny. Poniżej kilka inspiracji:  

1. W podróż czy na wycieczkę zabierzcie wielorazowe butelki na wodę czy kubki na kawę – coraz częściej można spotkać poidełka, w których możemy uzupełnić wodę do picia, butelki z filtrem ułatwią również korzystanie z wody z kranu. Również coraz więcej kawiarni czy stacji benzynowych umożliwia nalanie kawy do własnego wielorazowego kubka – nie tylko ogranicza to odpady, ale często wiąże się z dodatkowymi zniżkami. Dobre dla planety i naszych portfeli!

2. Zaopatrzcie się w wielorazowe naczynia i sztućce – niezależnie, czy będziecie na ognisku, biwaku, czy będziecie przygotowywać sobie prowiant na pieszą wycieczkę – pomogą Wam one ograniczyć ilość jednorazowych produktów, które na koniec dnia wylądują w koszu na śmieci.

3. Nie śmiećcie w naturze a pozostałe po pikniku śmieci zawsze zabierajcie ze sobą. Warto mieć „pod ręką” worki na śmieci – takie, które pozwolą Wam je posegregować. Opakowania takie jak np. butelki czy puszki zbierajcie do odpowiedniego worka, co umożliwi później ich recykling. Śmieci szkodzą bardzo poważnie przyrodzie i zwierzętom. Pozostawione w naturze są w efekcie zagrożeniem dla naszego zdrowia i życia. Segregacja, która umożliwia późniejszy recykling jest natomiast bardzo ważna, bo wiele z naszych codziennych odpadów to cenne surowce.

4. Pamiętajcie o wyłączaniu: światła, klimatyzacji, wiatraków czy sprzętów np. telefonu czy komputera, a także ich ładowarek, gdy wychodzicie z domu lub hotelu. Zostawienie ich włączonych lub nawet wyłącznie podłączonych do prądu generuje jego niepotrzebne zużycie.

5. Zachęcajcie dzieci do wspólnego ruchu na świeżym powietrzu. Najlepsze będą wycieczki piesze lub rowerowe. Sprawdźcie wspólnie, czy blisko Was nie ma ciekawych miejsc, które moglibyście odwiedzić bez konieczności przemieszczania się samochodem, a w dalszych podróżach korzystajcie w miarę możliwości z transportu publicznego. Materiały „Czysta Ziemia” edukują w trzech obszarach: woda, energia i odpady. Dzieci nie tylko poznają podstawowe nawyki, których należy codziennie przestrzegać, ale także nabierają przekonania, że skoro są one łatwe, to nikt, a już szczególnie dorośli, nie mają żadnego usprawiedliwienia dla "migania się" od wprowadzenia tych prostych zmian. 

W  Procter & Gamble od wielu lat dążymy do tego, by pomóc naszym klientom dokonywać bardziej zrównoważonych wyborów podczas ich codziennych czynności w domu. Na przykład nasze kapsułki Ariel pozwalają uzyskiwać te same efekty prania w niższej temperaturze – a to znacznie zmniejsza zużycie energii. Podpowiadając konsumentom, jak lepiej korzystać z naszych produktów, wchodzimy w sferę edukacji, którą realizujemy zarówno poprzez komunikację firmy i reklamy, jak również przez nasze działania kierowane do szkół – mówi Justyna Rymkiewicz, Dyrektor ds. Komunikacji Korporacyjnej Procter & Gamble w Europie Centralnej.

Program „Czysta Ziemia” wysyła w świat młodych ekologów, którzy znają najważniejsze nawyki i dzielą się wiedzą z innymi: rodzicami, przyjaciółmi, znajomymi. I słusznie, bo w końcu musimy wspólnie zadbać o planetę. Jesteśmy wszyscy odpowiedzialni za jej dobrostan. Ważne, żebyśmy pamiętali, że małe zmiany dają duże efekty, ale muszą być stałe. W ten sposób możemy zmienić świat na lepsze. Musimy tylko działać, zanim będzie za późno.