nt_logo

Pierwsze takie igrzyska. W Paryżu będą nowe dyscypliny, a niespodzianek jest więcej

Najważniejsza sportowa impreza świata już za dwa lata. Igrzyska olimpijskie w Paryżu (2024) będą wyjątkowe pod wieloma względami. Po raz trzeci stolica Francji ugości najlepszych sportowców z całego świata. Rywalizacja będzie się odbywać na dwóch kontynentach, a dodatkowo nie zabraknie debiutów.


Pierwsze takie igrzyska. W Paryżu będą nowe dyscypliny, a niespodzianek jest więcej

Maciej Piasecki
27 lipca 2022, 15:37 • 1 minuta czytania
Najważniejsza sportowa impreza świata już za dwa lata. Igrzyska olimpijskie w Paryżu (2024) będą wyjątkowe pod wieloma względami. Po raz trzeci stolica Francji ugości najlepszych sportowców z całego świata. Rywalizacja będzie się odbywać na dwóch kontynentach, a dodatkowo nie zabraknie debiutów.
Dokładnie 26 lipca 2024 roku rozpoczną się zmagania olimpijskie w stolicy Francji. Fot. Facebook/Olympics

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

  • Igrzyska olimpijskie w Paryżu rozpoczną się 26 lipca 2024 roku
  • Olimpijki i olimpijczycy będą rywalizować w 38 dyscyplinach
  • Paryż po raz trzeci w historii będzie gospodarzem igrzysk

Po raz pierwszy od 2012 roku igrzyska olimpijskie w letnim wydaniu powrócą do Europy. Najważniejsza obok piłkarskiego mundialu sportowa impreza zwiedziła od tamtego czasu - podczas imprezy w Londynie - kolejno Rio de Janeiro, Pekin oraz Tokio.

We wtorek 26 lipca wybiły dokładnie dwa lata do rozpoczęcia igrzysk w Paryżu. Stolica Francji po raz trzeci w swojej historii będzie gościła olimpijki i olimpijczyków. Warto przypomnieć, że wcześniej miało to miejsce w 1900 i 1924 roku. Zwłaszcza ten drugi przypadek jest szczególny w perspektywie zbliżającej się imprezy. Paryż będzie miał bowiem igrzyska równo sto lat po ostatniej sposobności do organizacji tego typu wydarzenia.

Francuzi w walce o prawo organizacji igrzysk pokonali Los Angeles, Budapeszt, Rzym oraz Hamburg. W finałowej rywalizacji o prawo organizacji zmagań najlepszych sportowców świata były Paryż i Los Angeles, Amerykanie zdecydowali się ustąpić miejsca Francuzom, w zamian dostali igrzyska w 2028 roku. 

Sercem igrzysk paryskich będzie stadion Saint-Denis, który będzie pełnił rolę stadionu olimpijskiego. Rywalizacja rozegra się w dzielnicach Le Bourget, Nanterre, Versailles (Wersal) i Vaires-sur-Marne, ale też poza miastem.

Olimpijczyków przyjmą Lille, Marsylia, Lyon czy Nicea. Ciekawym przypadkiem będzie rywalizacja o medale w surfingu. Sportowcy będą bowiem konkurować na Tahiti, czyli wyspie w Oceanii. Wyspa znajdująca się w południowej części Oceanu Spokojnego, należy do tzw. Polinezji Francuskiej. Igrzyska będą się zatem toczyć na dwóch różnych kontynentach, w Europie oraz Oceanii.

Breakdance zamiast karate

Przy okazji IO 2024 pojawi się również debiut wśród dyscyplin sportowych. Breakdance będzie w Paryżu czymś zupełnie nowym w karcie rywalizacji olimpijskiej. Przedstawiciele Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego liczą, że wyjdą naprzeciw oczekiwaniom najmłodszych widzów, wprowadzając coś bardziej - nazwijmy - "młodzieżowego".

Z listy dyscyplin względem IO 2020 w Tokio zniknie karate oraz baseball.

Francuscy organizatorzy chcą również postawić na równouprawnienie. Mowa w tym wypadku o równej liczbie startujących kobiet i mężczyzn w olimpijskich zmaganiach. W Tokio takiej sztuki nie udało się osiągnąć, w Paryżu łącznie sportowców ma być 10 500.

Paryskie igrzyska rozpoczną się 26 lipca, a zakończą 11 sierpnia 2024 roku. Na ostatnich olimpijskich zmaganiach reprezentacja Polski zdobyła łącznie 14 medali. Taki wynik dał Biało-Czerwonym 17 miejsce w klasyfikacji medalowej.

Cztery spośród krążków były złote. Mistrzami olimpijskimi zostali: Wojciech Nowicki w rzucie młotem, chodziarz Dawid Tomala, młociarka Anita Włodarczyk oraz nasza sztafeta mieszana 4x400 metrów w składzie: Iga Baumgart-Witan, Kajetan Duszyński, Małgorzata Hołub-Kowalik, Natalia Kaczmarek, Dariusz Kowaluk, Justyna Święty-Ersetic, Karol Zalewski.